Vaše dieťa by malo vážiť približne 3 400 gramov a merať okolo 49 až 50 centimetrov.

Vývin dieťaťa

Je ťažké s istotou určiť, aké parametre bude mať vaše dieťa, keďže každý novorodenec má iné parametre. Priemerná výška novorodenca je 49 až 52 centimetrov a priemerná váha sa pohybuje od 2 500 do 4 000 gramov. Kosti lebky ešte nie sú spojené, čo umožňuje, aby sa pri pôrode trochu prekrývali. Prekrývanie kostí lebky dieťaťa mu uľahčí prechod pôrodnými cestami.

Mnoho detí sa rodí s trochu zdeformovanou hlavou, pretože počas pôrodu je na hlavu dieťaťa vyvíjaný veľký tlak. Táto drobná deformácia je však úplne normálna a dočasná.

Termín pôrodu

Po dlhých mesiacoch očakávania tu je váš termín pôrodu a vy ste stále tehotná. Pre niektoré budúce  mamičky to môže byť trochu frustrujúce. Ženy majú niekedy ovuláciu neskôr, než by sa očakávalo, takže vypočítaný termín pôrodu nemusí byť úplne presný. V skutočnosti sa možno nachádzate ešte len v 39. týždni tehotenstva. Aj napriek spoľahlivým výpočtom, môžu mať niektoré ženy predĺžené tehotenstvo.

Stále máte pár týždňov, než sa bude vaše tehotenstvo označovať za prenášanie. Lekár, alebo pôrodná asistentka vám môžu naplánovať biofyzikálne testy, aby sa preukázalo, či vaše dieťa stále prosperuje.

Biofyzikálny profil

Biofyzikálny profil sa skladá z ultrazvuku a lekár sa pri tom zameriava na celkové pohyby vášho dieťaťa. Sleduje dýchacie pohyby, ako je pohyb hrudníka a bránice a sleduje aj svalový tonus, otváranie  a zatváranie dlane, či pohyb končatín. Lekár skontroluje aj množstvo plodovej vody, ktorá obklopuje dieťa, pretože to je hlavným odrazom toho, ako placenta vyživuje vaše dieťa. Obvykle sa vykonáva aj monitorovanie srdcovej frekvencie dieťaťa.

V prípade, že biofyzikálny profil nie je v poriadku, lekár môže odporučiť vyvolať pôrod. Ak je problém veľmi vážny a výrazne ohrozuje zdravie matky, aj dieťaťa, okamžite bude vykonaný cisársky rez.

Vyvolanie pôrodu

Ak nastal čas pôrodu, ale vaše dieťa sa ešte nepýta na svet, lekár, alebo pôrodná asistentka, môžu použiť niektoré lieky a techniky, aby pomohli vyvolať kontrakcie. Umelé vyvolanie pôrodu sa praktizuje len v prípadoch, že prenášanie dieťaťa môže vyvolať väčšie komplikácie pri pôrode, než okamžitý pôrod.

Väčšina lekárov odporúča vyvolať pôrod najneskôr jeden až dva týždne po plánovanom termíne pôrodu. Hlavným dôvodom je najmä to, že placenta môže byť po 42. týždni tehotenstva menej účinná a vaše dieťa nedostáva dostatočné množstvo živín. Nedostatočná výživa dieťaťa môže zapríčiniť vážne komplikácie.

Techniky vyvolania pôrodu

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako vyvolať pôrod. Váš lekár odporučí postup, ktorý bude najviac vyhovovať vám a vášmu dieťaťu a najmenej ohrozí vaše zdravie. Spôsob vyvolania pôrodu často závisí aj od konkrétnej situácie.

Zvyčajne, ak je potrebné vyvolať pôrod, ale váš krček maternice ešte nie je dostatočne rozšírený, budete hospitalizovaná v nemocnici a zdravotná sestra vám podá liek, ktorý vyvolá pôrod. Tento liek pomáha rozšíriť krček maternice a môže taktiež stimulovať dostatočný počet sťahov, potrebných na vyvolanie pôrodu.

Mýtus

Možno ste už počuli, že existujú techniky, ktoré podporujú vyvolanie pôrodu, aj bez podania liekov. Tieto techniky neboli ešte dostatočne skúmané, takže pred vykonaním akéhokoľvek kroku, na vyvolanie pôrodu, sa najprv poraďte so svojim lekárom, alebo pôrodnou asistentkou.

Sex

Spermie obsahujú prostaglandíny, ktoré podporujú vyvolanie pôrodu a orgazmus môže stimulovať niektoré sťahy. Niekoľko štúdií preukázalo, že sex v termíne pôrodu zníži potrebu tela vyvolať pôrod. Iné štúdie naopak preukázali, že sex nemá žiadny vplyv na vyvolanie pôrodu.

Ricínový olej

Ricínový olej je silné preháňadlo a môže pomôcť stimulovať vaše črevá, čo spôsobí sťahy. Neexistuje  žiadny vierohodný dôkaz, že ricínový olej pomáha vyvolať pôrod, aj keď mnoho žien potvrdilo tieto účinky.

Byliny

Rôzne byliny, ktoré sa podávajú na vyvolanie pôrodu, môžu byť riskantné pre zdravie matky, aj dieťaťa. Niektoré byliny môžu vyvolať príliš dlhé, alebo príliš silné kontrakcie.

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.