Vaše dieťa meria približne 49 centimetrov a váži cez 3 200 gramov.

Vývin dieťaťa

Toto je prvý týždeň tehotenstva, kedy je váš pôrod úplne v poriadku a v termíne. Dieťa už túžobne čaká, aby mohlo pozdraviť svet. V tomto týždni tehotenstva sú orgány plne vyvinuté na fungovanie mimo maternice a dieťa už len naberá vrstvu tuku, ktorá mu po narodení pomôže regulovať telesnú teplotu. Vaše dieťa meria a váži rovnako, ako malý melón. Chlapci majú tendenciu byť o niečo vyšší a ťažší ako dievčatá, ale nemusí to tak byť vždy.

Kontroly

V týchto týždňoch tehotenstva bude ošetrujúci lekár, alebo pôrodná asistentka, pravidelne kontrolovať rast a pozíciu dieťaťa vo vašej maternici. Lekár bude taktiež vykonávať pravidelné kontroly krčka maternice, aby zistil, či sa váš krček maternice zmäkčuje, dochádza k pretrhnutiu, alebo k dilatácií, čiže otvoreniu.

Aj keď váš lekár urobí rôzne vyšetrenia, nebude schopný určiť, kedy sa vaše dieťa skutočne narodí. Ak prídete na prenatálnu kontrolu tesne pred plánovaným dátumom pôrodu, váš gynekológ vám vykoná aj ultrasonografické vyšetrenie, aby sa ubezpečil, že je vaše dieťa zdravé a v poriadku. V prípade, že sa vyskytnú akékoľvek komplikácie, lekár bude musieť umelo vyvolať pôrod, alebo sa rozhodne pre vykonanie cisárskeho rezu. V prípade, že prenášate, čiže ste po termíne pôrodu, takisto môže lekár odporučiť vyvolanie prirodzeného pôrodu, alebo naplánuje vykonanie cisárskeho rezu.

Pohyby dieťaťa

Aj počas  39 týždňa tehotenstva budete pravidelne sledovať pohyb vášho dieťaťa. Počas dňa si nájdite chvíľu času, pohodlne sa usaďte do kresla, alebo si ľahnite na posteľ a v pokoji odpočívajte. Sledujte pohyby vášho dieťaťa po dobu 2 hodín, alebo kým neucítite najmenej 10 kopancov, alebo štuchnutí. Väčšinou narátate prvých 10 pohybov dieťaťa počas 10 minút.

Kontrolu pohybu vášho dieťaťa môžete vykonávať aj dvakrát denne. Vypozorujte, kedy je vaše dieťa najviac aktívne a môžete počítať.

Znížená aktivita

V prípade, že zaznamenáte zníženú aktivitu vášho dieťaťa, alebo vaše dieťa neurobí 10 pohybov v priebehu dvoch hodín, okamžite vyhľadajte svojho ošetrujúceho lekára, alebo pôrodnú asistentku. Lekár vás vyšetrí a zistí, či je dieťa v poriadku. Ak to bol len falošný poplach nevadí, aspoň viete, že je vaše dieťa v poriadku. Nikdy nepodceňujte znížený pohyb vášho dieťaťa. Vaše dieťa by malo ostať aktívne až do pôrodu a znateľné spomalenie, alebo úplné prerušenie, pohybu dieťaťa, by mohli byť známkou problému.

Plodová voda

Vášho ošetrujúceho lekára, pôrodníka, alebo pôrodnú asistentku, kontaktujte aj v prípade, ak máte pocit, že vám odtiekla plodová voda. Niekedy môže plodová voda odtiecť vo veľkom množstve, ale môže sa stať, že vám odtečie len málo plodovej vody. Nikdy sa nesnažte stanoviť diagnózu sami, o všetkých neobvyklých udalostiach kontaktujte odborníka.

Zmeny po pôrode

Aj keď váš pôrod môže byť rýchly a jednoduchý, bude trvať nejakú dobu, než sa budete opäť cítiť v poriadku. Pre čerstvú mamičku to môže byť ťažké, ale je dobré uvedomiť si, že trvalo 9 mesiacov, než ste porodili vaše dieťa, takže zmeny, či už fyzické, alebo psychické, sa neudejú cez noc.

Čo môžete očakávať

Začnete chudnúť. Aj keď sa pravdepodobne ihneď nevrátite do formy, ktorú ste mala na začiatku tehotenstva, po pôrode schudnete značnú časť tehotenských kíl. Je to preto, že spolu s dieťaťom, ktoré váži približne 3 200 gramov porodíte aj placentu, ktorá je ťažká približne 900 gramov. Ďalší kilogram stratíte spolu s plodovou vodou a krvou, hneď pri pôrode. Aj keď bude chvíľu trvať, než sa vaša postava dostane do normálnu, po pôrode stratíte dokopy cez 5 kilogramov a počas prvého týždňa tehotenstva k nim môžu pribudnúť ešte 2 kilogramy, ktoré odídu spolu s nadbytočnou vodou.

Počas prvých týždňov po pôrode môžete byť prehnane náladová. Stáva sa, že čerstvé mamičky sú plačlivé, zlostné, alebo sa im často mení nálada. Tieto výkyvy sú spôsobené hlavne nedostatkom spánku a novou situáciou, s ktorou sa musia popasovať.

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.