Vaše dieťa váži viac ako 3 kilogramy a meria už 47 centimetrov.

Vývin dieťaťa

V tomto období tehotenstva má dieťa plnohodnotne vyvinuté všetky orgány. Má pevné uchopenie, ktoré môžete cítiť už v prvých dňoch po narodení. Dieťa je dostatočne silné, čomu zodpovedá aj sila kopancov, či štuchnutí. Všetky orgány sú pripravené na život mimo maternice. Dieťa počas nasledujúcich dní tehotenstva bude naberať tukové zásoby, ktoré ho pripravia na život mimo maternice a pomôžu mu pri správnej regulácií teploty.

Relaxujte

Pre mnoho žien je nasledujúcich pár týždňov časom vyčkávania na vytúžené dieťa. Využite tento čas na prípravu detskej izby vášho dieťaťa, jeho šatníka, alebo zabezpečte kúpu kočíka, či iných potrieb pre čerstvo narodené deti, ako sú krémy, vlhčené obrúsky, oleje, či vhodný prací prášok. Doprajte si dostatok relaxu, spite 8 hodín denne, v pokoji si čítajte a trávte čo najviac času s partnerom, kým vaše dieťa ešte nie je na svete.

Farba očí

Zaujíma vás, akú farbu očí má vaše dieťa? Farba očí dieťaťa sa nedá presne určiť hneď po narodení. V prípade, že má po narodení hnedé oči, pravdepodobne to tak aj ostane. V prípade, že sa narodí s tmavomodrými očami, alebo majú jeho oči farbu šedej ocele, môžu ostať modré, či sivé. Nie je však vylúčené, že sa oči dieťaťa nesfarbia do zelena, svetlej modrej, orieškovej, alebo tmavohnedej. Táto zmena farby očí sa zvyčajne udeje do 9 mesiacov od narodenia dieťaťa.

Iná farba očí pri narodený je spôsobená tým, že kosatce dieťaťa, čiže farebná časť oka, môže v priebehu pár mesiacov získať viac pigmentu, čo spôsobí, že sa dieťaťu výrazne zmení farba očí. Zelené, orieškové a hnedé oči majú viac pigmentu, než sivé, či modré.

Preeklampsia

Opuch nôh a členkov sú úplne normálne aj počas posledných dní a týždňov tehotenstva. V prípade, že si všimnete nadmerné, alebo náhle, opuchy nôh, členkov, prípadne akýkoľvek opuch tváre, alebo oblasti okolo očí, okamžite kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, alebo pôrodnú asistentku. Lekára kontaktujte aj v prípade neprirodzeného priberania na váhe, pri neprestávajúcich a ťažkých bolestiach hlavy.

Príznaky

Môžete takisto spozorovať rôzne zmeny videnia, ako je dvojité, či rozmazané videnie, blikajúce svetlá, škvrny vo videní, citlivosť na svetlo, alebo dokonca dočasnú stratu zraku. Neprehliadnite ani intenzívne bolesti v hornej časti brucha, nevoľnosť, alebo zvracanie. To všetko sú príznaky vážneho stavu, ktorý sa volá preeklampsia.

Dojčenie

Materské mlieko je prirodzený zdroj potravy pre narodené dieťa, je zdravé a úplne prírodné. Obsahuje dostatočné množstvo bielkovín, sacharidov a tukov, spolu s mnohými vitamínmi a minerálmi, ktoré vaše dieťa nevyhnutne potrebuje počas najbližších šiestich mesiacov po pôrode. Desiatky štúdií potvrdilo výhody dojčenia.

Materské mlieko

  • pomáha chrániť vaše dieťa pred dýchacími ťažkosťami a ušnými infekciami
  • znižuje riziko vzniku alergie a niektorých druhov rakoviny
  • znižuje riziko stresu a takisto aj riziko vzniku rakoviny prsníka a vaječníkov u dievčat

Čo by ste mali vedieť

Ešte pred pôrodom si môžete sami prečítať o tom, ako správne dojčiť. V prvom rade je potrebné uvedomiť si, že dojčenie je pre vás nová skúsenosť a je prirodzené, že vám to nemusí ísť na začiatku najlepšie. V prípade, že máte problémy s dojčením dieťaťa, obráťte sa na zdravotnú sestru, ktorá vám ukáže správnu techniku dojčenia.

Zdravotná sestra vám bude nosiť vaše dieťa často, najmenej 8 až 12-krát za deň. Ak to nie je z lekárskeho hľadiska nevyhnutné, vaše dieťa by nemalo potrebovať, počas prvých niekoľkých týždňov po pôrode, žiadne iné dokŕmenie. Materské mlieko je pre dieťa dostatočne výživné.

Bolestivé dojčenie

Len preto, že je dojčenie najprirodzenejší spôsob kŕmenia dieťaťa, neznamená to, že je to vždy ľahké. Pre mnoho žien môže byť dojčenie nepríjemné, ba dokonca až bolestivé. Netrpte v tichosti. Bolesť je často známkou toho, že dieťa dojčíte nesprávne.

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.