Vaše dieťa teraz váži približne 2 700 gramov a meria viac ako 44 centimetrov.

Vývin dieťaťa

Dieťa sa začína zbavovať jemného ochlpenia, ktoré jeho telo chránilo, vrátane ochlpenia na celom tele. Rovnako sa zbavuje aj mazu, voskovej substancie, ktorá kryla a chránila jeho kožu počas pobytu v maternici, počas celých 9 mesiacov tehotenstva. Dieťa prehltne obe tieto látky, spolu s inými sekrétmi. Prehltnutie týchto zmesí ma za následok, že v prvej stolici dieťaťa sa objavia načernasté zmesi. V prípade, že dieťa túto černastú zmes, inak nazývanú mekónia,  vylúči ešte v priebehu tehotenstva, môžu sa objaviť komplikácie.

Termín pôrodu

Ak by ste dieťa porodili na konci 36 týždňa tehotenstva, bude vaše dieťa považované za predčasne narodené. Niekedy sa stane, že sa dieťa narodí až v 41., alebo 42. týždni tehotenstva. Vtedy hovoríme o prenášaní, keďže sa dieťa narodí po termíne pôrodu. Občas, keď matka prenáša, je potrebné umelo vyvolať pôrod. Ideálny termín pôrodu je medzi 39. a 40. týždňom tehotenstva.

Poloha dieťaťa

S najväčšou pravdepodobnosťou je vaše dieťa otočené hlavou dole. Ak nie, váš lekár, alebo pôrodná asistentka, môžu navrhnúť naplánovanie otočenia dieťaťa hlavou dolu. Váš ošetrujúci lekár, alebo pôrodná asistentka, bude vyvíjať tlak na brucho, aby sa pokúsili umiestniť vaše dieťa do polohy, kedy bude mať hlavu dole.

Tlak v podbrušku

Teraz, keď vaše dieťa zaberá toľko miesta, môžete mať problém konzumovať normálne veľkosti jedla. Menšie jedlá, ktoré budete konzumovať častejšie, sú kľúčovým riešením pre tento problém. Na druhej strane sa sčasti vyrieši problém s pálením záhy a keď vaše dieťa začne postupovať pôrodnými cestami, bude sa vám ľahšie dýchať.

Často sa stáva, že vaše dieťa klesne nižšie do panvy pár týždňov pred plánovaným pôrodom, najmä v prípadoch, že je to vaše prvé dieťa. Ak je to aj váš prípad, môžete cítiť zvýšený tlak v podbrušku, ktorý môže viesť k nepríjemným pocitom pri chôdzi. S najväčšou pravdepodobnosťou budete tesne pred pôrodom častejšie navštevovať toaletu, pretože dieťa vám môže tlačiť na močový mechúr. Vaginálny tlak a nepohodlie môžete cítiť aj v prípade, že je vaše dieťa položené veľmi nízko. Niektoré ženy to prirovnávajú k noseniu bowlingovej gule medzi nohami.

Braxton Hicks kontrakcie

Môžete si všimnúť, že falošné kontrakcie, alebo inak Braxton Hicks kontrakcie, sa objavujú častejšie, než predtým. S vašim ošetrujúcim lekárom, alebo pôrodnou asistentkou, si poriadne prejdite príznaky pôrodu, veľa sa pýtajte, ak vám niečo nie je dostatočne jasné.

Príznaky pôrodu

Pri zdravom tehotenstve bez komplikácií platí všeobecné pravidlo, že pôrod začína, keď sa u vás objavia kontrakcie, ktoré trvajú približne minútu a opakujú sa v intervale 5 minút. Tieto kontrakcie by mali trvať najmenej hodinu. V prípade, že vám praskne plodová voda, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc a kontaktujte svojho pôrodníka, či pôrodnú asistentku.

Komplikácie

Vášho ošetrujúceho lekára, alebo pôrodnú asistentku vyhľadajte aj v prípade, že si všimnete pokles aktivity vášho dieťaťa, alebo si myslíte, že vám uniká plodová voda. Lekára kontaktujte aj v prípade, že sa u vás vyskytne akékoľvek vaginálne krvácanie, horúčka, závažná, či pretrvávajúca bolesť hlavy, pocítite bolesti brucha, alebo sa u vás objavia zmeny videnia, ako sú tmavé škvrny vo videní, či zahmlené videnie.

Odložte cestovanie

Aj v prípade, že máte tehotenstvo úplne bez komplikácií, počas posledného mesiaca tehotenstva je najlepšie vyhnúť sa cestovaniu lietadlom, alebo akýmkoľvek cestám ďaleko od domova. Aj keď máte určený termín pôrodu, nikdy nemôžete vedieť, či sa u vás neobjaví predčasný pôrod, alebo iné komplikácie, ktoré môžu ohroziť život dieťaťa, alebo ohrozia vaše zdravie. Niektoré letecké spoločnosti nedovolia cestovať ženám, ktoré sa nachádzajú 30 dní pred plánovaným pôrodom.

Počas posledného trimestra tehotenstva poriadne zvážte všetky cesty, vrátane služobnej cesty a dovoleniek. Žena v pokročilom štádiu tehotenstva by sa mala vyhýbať zdĺhavým a náročným cestám.

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.