V tomto momente dieťa meria približne 44 centimetrov a váži necelých 2 400 gramov.

Vývin dieťaťa

Dieťa je veľké približne ako malý melón, preto už nemá veľa priestoru na manévrovanie. V matkinom lone má dostatok pohodlia a nie je pravdepodobné, že bude robiť kotrmelce, kvôli nedostatku miesta. Počet kopnutí a štuchnutí by mal zostať rovnaký, ako doteraz. Obličky dieťaťa sú už plne vyvinuté a pripravené na plnohodnotné fungovanie. Jeho pečeň je už schopná spracovať niektoré odpadové látky. Základný vývoj dieťaťa je už takmer na konci, v priebehu nasledujúcich týždňov bude dieťa neustále priberať na váhe.

Zväčšenie maternice

Vaša maternica, ktorá bola úplne ukrytá vo vnútri panvy teraz dosahuje obrovských rozmerov. Ak by ste mohli nahliadnuť do svojej maternice, zistili by ste, že dieťa a plodová voda zaberajú veľa miesta. Vaše rastúce dieťa vytesnilo všetky ďalšie vnútorné orgány, čo je dôvod, prečo chodíte častejšie na toaletu a často vás môže potrápiť aj pálenie záhy, či iné tráviace ťažkosti. Ak ste sa počas tehotenstva ešte nestretla s týmito ťažkosťami, ste jedna z mála tehotných žien.

Kontrola zdravotného stavu

Od 35. týždňa tehotenstva budete navštevovať svojho ošetrujúceho lekára, alebo pôrodnú asistentku, najmenej raz za týždeň. Niekedy medzi 35. a 37. týždňom tehotenstva vám lekár odoberie vaginálne a rektálne kultúry, aby skontroloval váš zdravotný stav a vykoná kontrolu baktérií. Nebojte sa, toto vyšetrenie nebude bolestivé, ani zdĺhavé a budete ho mať rýchlo za sebou.

GBS

Guillan Barré syndróm, alebo inak GBS je obvykle u dospelých ľudí neškodný. Ak máte GBS, pri pôrode ho môžete ľahko preniesť na svoje dieťa, čo môže spôsobiť závažné komplikácie, ako je zápal pľúc, meningitída, alebo infekcia krvi. Vzhľadom k tomu, že približne 10 až 30 percent žien trpí GBS a ani o tom nevedia, je veľmi dôležité, aby tehotná žena postúpila vyšetrenie, kde sa zistí, či trpí týmto ochorením, alebo nie.

Baktérie sa objavujú a môžu ľubovoľne zmiznúť. To je dôvod, prečo sa testy na prítomnosť GBS vykonávajú až jeden mesiac pred plánovaným dátumom pôrodu. Ak ste nosič GBS, počas pôrodu dostanete antibiotiká, ktoré výrazne znížia riziko infekcie vášho dieťaťa.

Pôrodný plán

Taktiež je vhodná doba na vytvorenie pôrodného plánu, ak ste si ho doteraz ešte nevypracovali. Mali by ste sa zamerať na rôzne špecifiká pôrodu, napríklad kto bude prítomný na pôrodnej sále. Chcete pri sebe partnera, mamu, alebo chcete ostať sama? S partnerom sa dôkladne porozprávajte o tom, aké sú výhody a nevýhody jeho prítomnosti. Stále sa snažte hľadať kompromis a dbajte na názor partnera.

Lieky proti bolesti

Ďalším bodom vášho pôrodného plánu bude podávanie liekov proti bolesti, počas tehotenstva. Je to na vás, či sa rozhodnete dieťa porodiť prirodzeným spôsobom a odmietate akékoľvek lieky na tlmenie bolesti, alebo zvolíte epidurálnu anestéziu. Mnoho žien, najmä prvorodičiek, sa rozhodne pre epidurálnu anestéziu. O výhodách a nevýhodách epidurálky sa poraďte so svojim lekárom, alebo pôrodnou asistentkou.

Skvelým spôsobom, ako sa dozvedieť o rôznych metódach utlmovania bolesti, alebo dýchacích cvičeniach, je predpôrodný kurz, ktorý vedie kvalifikovaný lektor. Lektor vám rád zodpovie všetky vaše otázky o účinkoch epidurálnej anestézie, o jej výhodách, nevýhodách, ale spomenie aj iné druhy utlmovacích liekov, alebo rôzne techniky, ktoré vám pomôžu počas pôrodu zmierniť bolesť.

Cesta do nemocnice

V týchto dňoch si poriadne zmapujte okolie a nájdite tú najrýchlejšiu cestu do nemocnice, v ktorej plánujete porodiť vaše dieťa. V prípade, že vám odtečie plodová voda doma, alebo v práci, je kľúčové čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc a dostať sa čo najrýchlejšie k svojmu lekárovi, či pôrodnej asistentke. Zistite, kde sa dá pri nemocnici parkovať. Väčšina nemocníc, alebo pôrodných centier, ponúka aj obhliadku priestorov a izieb.

Ak chcete mať po pôrode súkromie, aby ste sa mohli v pokoji vyspať a venovať svojmu dieťaťu, odporúčame priplatiť si za samostatnú izbu, kde strávite nasledujúce dni po pôrode.

 

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.