Vaše dieťa meria približne 42 centimetrov a váži už 1 800 gramov, čo je približne veľkosť ananásu.

Vývin dieťaťa

Dieťa rýchlo rastie, čo sa odzrkadľuje najmä na jeho hmotnosti. Kosti v lebke nie sú spojené, čo im umožňuje slobodne sa pohybovať a mierne sa prekrývajú, preto je pre dieťa jednoduchšie dostať sa von z maternice pôrodnými cestami. Tlak na hlavu dieťaťa je počas pôrodu taký intenzívny, že mnoho detí sa narodí s trochu zdeformovanou hlavou. Kosti lebky nie sú úplne spevnené až do puberty, alebo dospelosti. Hlava a mozog môžu v priebehu života rásť, ale najväčší rast kostí lebky môžeme zaznamenať počas detstva.

Necitlivosť prstov

V tomto období tehotenstva sa v živote budúcej mamičky môže začať veľa vecí meniť. Môžete začať cítiť bolestivosť a dokonca aj znecitlivenie prstov, zápästí a rúk. Rovnako, ako mnoho tkanív v tele, aj tkanivá v zápästiach a rukách môžu udržať tekutiny, čo môže zvýšiť tlak v karpálnom tunely.

Karpálny tunel

Nervy, ktoré sa nachádzajú v karpálnom tunely môžu byť privreté čo vytvára pocit necitlivosti. Necitlivosť môže vystriedať mravčenie,pálivá a tupá bolesť. V prípadoch, že vám často znecitlivie ruka, môžete nosiť dlahu pre lepšiu stabilizáciu zápästia, alebo si položte ruku na vankúš, keď relaxujete, či spíte.

Ak vaša práca vyžaduje prácu s počítačom, alebo vykonávate opakujúce sa pohyby rúk, napríklad pri montážnej linke, nezabudnite si počas prestávky natiahnuť ruky. Počas práce by ste si mali robiť často krátke prestávky, aby ste predišli tŕpnutiu rúk a mravčeniu.

Sexuálny apetít

Mnoho žien sa aj v treťom trimestri tehotenstva cíti sexy a ich partneri s nimi často súhlasia. Možno budete musieť vynechať nejaké polohy a obmeniť ich novými, ale pre väčšinu žien je sex počas tehotenstva úplne v poriadku. Zdravá žena, ktorá ma bezproblémové tehotenstvo, si môže užívať sex až do pôrodu, kým jej neodtečie plodová voda. Pre matku a dieťa to je bezpečné.

Biorytmus dieťaťa

Vaše dieťa sa v 33. týždni tehotenstva pohybuje často a je veľmi aktívne. Každé dieťa má svoj vlastný biorytmus, ktorému sa mamička časom prispôsobí a budete presne vedieť kedy vaše dieťa spí, kedy je aktívne, alebo nepokojné. Každé dieťa si vytvorí svoj vlastný biorytmus, čo je úplne v poriadku. Ak si nevšimnete žiadne významné zmeny v správaní dieťaťa, nie je dôvod na obavy.

Pohyby dieťaťa

Pre pocit bezpečia, mnoho ošetrujúcich lekárov a pôrodných asistentiek odporúča,aby ste po 28. týždňoch tehotenstva sledovali pohyby vášho dieťaťa, jeho štuchance a kopance, aspoň raz, alebo dvakrát denne. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako sledovať kopanie dieťaťa. Poraďte sa o tom so svojim poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ukáže vám správne techniky a odborne vás poučí.

Existuje jeden univerzálny spôsob, ako merať aktivitu dieťaťa. Vyberte si čas počas dňa, kedy vaše dieťa zvykne byť aktívne. V ideálnom prípade sa snažte merať aktivitu pravidelne každý deň, v rovnaký čas. Ticho seďte, alebo ležte na boku, čo vám pomôže udržať dostatočnú koncentráciu. Počítajte dobu, počas ktorej urobí vaše dieťa 10 rozličných pohybov, ako napríklad kopy, štuchance, či pohyby celého tela.

Mali by ste cítiť aspoň desať pohybov v priebehu  dvoch hodín. Nebojte sa, pravdepodobne to nebude trvať tak dlho. Obyčajne budete cítiť desať pohybov dieťaťa v priebehu prvých 10 minút. Ak počas dvoch hodín neucítite 10 rôznych pohybov vášho dieťaťa , okamžite sa obráťte na svojho ošetrujúceho lekára, alebo pôrodnú asistentku.

Málo pohybu

Ak si myslíte, že sa dieťa v bruchu hýbe menej, v prvom rade zmerajte aktivitu vášho dieťaťa. Akonáhle si všimnete, že sa dieťa menej hýbe, kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, alebo pôrodnú asistnetku. Zníženie pohybu dieťaťa môže signalizovať nejaký problém a bude potrebné vykonať rôzne testy, aby lekár mohol skontrolovať zdravie vášho dieťaťa. V prípade, že sa preukáže, že je dieťa zdravé a v poriadku, môžete pokračovať v každodennom meraní aktivity vášho dieťaťa.

 

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.