V tomto týždni tehotenstva je vaše dieťa ťažké približne 1 700 gramov  a meria necelých 41 centimetrov.

Vývin dieťaťa

Dieťa v maternici zaberá už veľa miesta. Budúca mamička priberá približne 0,5 kg za týždeň, ale polovicu tejto hmotnosti priberie vaše dieťa. Takéto priberanie je zdravé rovnako pre matku, ale aj pre dieťa. Počas nasledujúcich siedmich týždňov priberie dieťa ešte tretinu, až polovicu, svojej pôrodnej hmotnosti. Aj keď sa vám to môže zdať veľa, dieťa musí získať dostatočnú pôrodnú hmotnosť, aby s ľahkosťou prežilo aj mimo maternice. Dieťa má teraz skutočné nechty, aj vlasy. Jeho pokožka sa teraz stáva jemnou a vláčnou.

Pálenie záhy

Od kedy ste otehotnela, váš objem krvi sa zvýšil o 40, až 50 percent. Objem krvi sa zvýšil najmä preto, aby pokryl potreby budúcej matky, aj nenarodeného dieťaťa. V blízkosti bránice sa vaša maternica, vplyvom stále rastúceho dieťaťa tlačí nahor, čo môže byť príčinou dýchavičnosti a pálenia záhy. Ak sa chcete vyhnúť, alebo aspoň zmierniť tieto ťažkosti, skúste spať podopretá vankúšmi a jedzte častejšie menšie porcie jedla.

Bolesti chrbta

V pokročilom štádiu tehotenstva sa u vás môžu objaviť bolesti spodnej časti chrbta. Ak ste bolesti chrbta nezaznamenali v skoršom štádiu tehotenstva, okamžite o tom informujte svojho ošetrujúceho gynekológa, alebo pôrodnú asistentku.

Za predpokladu, že bolesti chrbta nie sú spôsobené predčasným pôrodom, bolesti má pravdepodobne na svedomí rastúce dieťa, vďaka ktorému sa maternica neustále rozširuje a zväčšuje, aby dieťaťu umožnila dostatočný komfort. Bolesti chrbta majú sčasti na svedomí aj hormonálne zmeny v tele budúcej mamičky. Rast bruška posunie vaše ťažisko, takže sa občas môžete cítiť nemotorná a nebudete vedieť nájsť správnu rovnováhu.

Uvoľňovanie kĺbov a väzov

V tomto období tehotenstva by ste sa mali vyhnúť aktivitám, ktoré môžu viesť k pádu. Rastúce brucho oslabuje brušné svaly, zaťažuje chrbát a všimnete si aj zmenu v držaní tela. Hormonálne zmeny v tehotenstve uvoľnia vaše kĺby a väzy, to môže spôsobiť, že budete cítiť menšiu stabilitu. Uvoľnené kĺby môžu spôsobiť bolesť pri každodenných aktivitách, ako je chôdza, státie, či sedenie. Mnohokrát sa vám môže stať, že sa vám bude ťažšie vstávať z nízkeho kresla, alebo vane, aj dvíhanie vecí bude občas problém a to nie len vďaka veľkému bruchu.

Priebeh pôrodu

Pôrod je pre mnoho mamičiek silná osobná skúsenosť a je len na vás, či sa rozhodnete prizvať k pôrodu aj partnera, alebo ďalších členov rodiny.

Spoločnosť pri pôrode

Neexistuje jedno správne rozhodnutie. Mnoho budúcich mamičiek požiada o spoločnosť pri pôrode len svojho priateľa, alebo manžela. Nie je veľmi obvyklé, aby sa tehotenstva zúčastnili aj iný príslušníci rodiny, vrátane matky, či svokry. Len mizivé percento žien si praje, aby sa pôrodu zúčastnil aj lektor predpôrodného kurzu.

Mamička zvyčajne príjma návštevy pár dní po pôrode v nemocničnom prostredí, alebo až po prepustení do domácej starostlivosti.

Prítomnosť partnera

S partnerom sa včas porozprávajte o jeho prítomnosti pri pôrode. Niektorí manželia, alebo partneri, môžu mať rozdielne názory o prítomnosti pri pôrode, ako ich tehotné partnerky a nie sú ochotní zúčastniť sa pôrodu. To, či bude partner prítomní pri pôrode dieťaťa, je na spoločnom rozhodnutí oboch partnerov. Prítomnosť partnera ale prediskutujte včas a v žiadnom prípade si to nenechávajte na poslednú chvíľu.

Informujte personál

O vašich prianiach informujte nemocničný personál. Sestričky na pôrodných sálach môžu byť mnohokrát pod tlakom, keď sa vaše matky, alebo svokry, snažia dostať na pôrodnú sálu, aby videli pôrod svojho vytúženého vnuka, aj keď ste si vyslovene priali len prítomnosť svojho partnera. Ak chcete, aby ste pri pôrode ostali len v prítomnosti partnera a lekárov, nebojte sa o tom informovať aj nemocničný personál.

Obvykle vám nemocničný personál vyhovie a udrží matku, alebo svokru, mimo pôrodný sál, aby ste si tento okamih mohli naplno vychutnať len so svojim partnerom.

 

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.