Vaše dieťa meria necelých 40 centimetrov a váži už 1 500 gramov.

Vývin dieťaťa

Tehotenstvo sa pomaly, ale isto, blíži k svojmu koncu. Dieťa sa v maternici stále vyvíja a neustále rastie. Môže otáčať hlavu zo strany na stranu a jeho paže, nohy a bruško, sa začínajú zaobľovať. Telo dieťaťa začína mať kypré tvary, keďže sa pod jeho kožou hromadí tuk, ktorý je potrebný pre správnu pôrodnú hmotnosť.

Bezsenné noci

V tomto období tehotenstva je dieťa veľmi aktívne. Veľa sa pohybuje, kope, alebo robí „saltá“. Táto jeho aktivita vám neraz môže pripraviť bezsenné noci. Je bežné, že ženy v treťom trimestri tehotenstva majú problémy so spánkom, keďže dieťa je oveľa silnejšie a vy môžete cítiť každý kopanec, alebo štuchanec. Aj napriek prebdeným nociam buďte rada, táto prehnaná aktivita dieťaťa znamená, že je úplne zdravé a aktívne.

Braxton Hicks kontrakcie

Tehotné ženy si môžu všimnúť, najmä na konci druhého a v treťom trimestri tehotenstva, nepravidelné sťahy maternice. Tieto sťahy maternice sú falošné kontrakcie, ktoré sa nazývajú aj Braxton Hicks kontrakcie, najčastejšie ich môže žena cítiť v druhej polovici tehotenstva. Falošné kontrakcie obvykle trvajú asi 30 sekúnd a objavujú sa v nepravidelných intervaloch. V tomto období tehotenstva by sa mali Braxton Hicks kontrakcie objavovať často a mali by byť bezbolestné.

Predčasný pôrod

Na druhej strane, príliš časté kontrakcie, môžu byť príznakom predčasného pôrodu. Platí to aj v prípade, že sú kontrakcie bezbolestné. V prípade, že máte viac ako štyri kontrakcie za hodinu, alebo sa u vás objavili akékoľvek iné príznaky predčasného tehotenstva, okamžite kontaktujte svojho ošetrujúceho gynekológa, pôrodníka, alebo pôrodnú asistentku. Medzi príznaky predčasného tehotenstva patrí pošvový výtok, alebo zmena štruktúry výtoku. Výtok by nemal byť vodnatý, alebo krvavý, aj ružový výtok, alebo výtok s prímesou krvi je podozrivý a mali by ste kontaktovať ošetrujúceho lekára.

Bolesť chrbta

K ďalším príznakom predčasného tehotenstva sa radia bolesti brucha, kŕče, ktoré nápadne pripomínajú menštruačné kŕče, zvýšenie tlaku v panvovej oblasti. Môže sa objaviť aj bolesť v dolnej časti chrbta. Ak ste predtým bolesti chrbta počas tehotenstva nezaznamenala, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Výtok z bradaviek

V uplynulých dňoch ste si mohli všimnúť únik tekutiny z vašich bradaviek. Ak je to aj váš prípad, vyskúšajte si do podprsenky vložiť dojčiace vypchávky, ktoré budú chrániť vaše oblečenie. V prípade, že sa u vás nevyskytol výtok z bradaviek, je to v poriadku, vaše prsia vyrábajú mledzivo pre vaše dieťa, aj keď nie sú viditeľné žiadne známky činnosti.

Klasické podprsenky nie sú veľmi pohodlné pre ženy, ktoré sa nachádzajú v poslednom trimestri tehotenstva. Vyskúšajte si kúpiť špeciálnu tehotenskú podprsenku, ktorá vám dopraje potrebný komfort. Tehotenskú podprsenku si vyberajte radšej o jedno číslo väčšiu, je to výhodné najmä preto, že ju budete môcť využiť aj po pôrode, keď sa vám začne tvoriť materské mlieko.

Prirodzený pôrod

Neexistuje jediný správny spôsob, ako priviesť na svet svoje dieťa. Každá žena má iný prah bolesti a nie všetky rovnako znášajú bolesť pri pôrode. V prípade, že sa budúca mamička rozhodne pre prirodzený pôrod bez liekov, nebude jej podaný žiadny liek na tlmenie bolesti. Bolesť pri pôrode sa najčastejšie tlmí epidurálnou anestéziou, ktorú môže podať len kvalifikovaný anesteziológ.

Predpôrodné kurzy

Ak ste tak ešte neurobili, prihláste sa so svojim partnerom na predpôrodné kurzy a prípravu na pôrod. Lektori zvyčajne vedia zodpovedať všetky vaše otázky ohľadom pôrodu, epidurálnej anestézie, alebo rôznych prirodzených spôsobov tlmenia bolesti, ako sú správne dýchanie, alebo relaxačné techniky. Na predôrodných kurzoch sa môžete dozvedieť všetko o výhodách a nevýhodách rôznych možností pôrodu, takže sa môžete sama rozhodnúť, ktorý spôsob tehotenstva vám bude najviac vyhovovať.

Väčšina žien sa v priebehu pôrodu rozhodne pre nejaký druh lieku proti bolesti. Najpopulárnejšia forma úľavy od bolesti je podanie epidurálnej anestézie, ktorá prináša nepretržitú úľavu od bolesti v dolnej časti tela a zároveň umožňuje zostať plne pri vedomí počas pôrodu.

 

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.