Vaše dieťa momentálne váži približne 1350 gramov a meria 39 centimetrov, ani zďaleka sa však jeho rast nezastavil.

Vývin dieťaťa

Dieťa v brušku obklopuje plodová voda, ktorej objem sa však bude neustále zmenšovať. Čím bude dieťa väčšie, tým menej plodovej vody sa bude nachádzať v maternici. Jeho zrak sa stále vyvíja. Dokonca aj potom, keď sa dieťa narodí, väčšinu času bude mať oči zavreté. Aj keď bude mať dieťa otvorené oči, bude reagovať len na zmeny svetla, pretože ešte nebude mať dostatočne rozvinutý zrak. Novorodenec môže vidieť len objekty, ktoré sú od neho vzdialené pár centimetrov. Postupom času sa mu zrak zlepší.

Nerovnováha tela

V týchto dňoch sa môžete cítiť trochu unavená, najmä v prípade, že máte problémy so spánkom. Môžete sa tiež cítiť viac nemotorne, než obvykle, ale to je pochopiteľné. Nielen, že ste pribrali na váhe, ale vplyvom rastúceho bruška sa posunulo vaše ťažisko, čo pre vás môže byť veľká zmena. Navyše, vďaka hormonálnym zmenám, sa vaše kĺby a väzy uvoľňujú a pripravujú sa na pôrod, čo môže takisto výrazne prispieť k nestabilite.

Nové topánky

Toto uvoľnenie kĺbov, spolu s opuchom nôh a členkov, spôsobí, že pravdepodobne budete potrebovať nové a pohodlnejšie topánky. Noha sa vám v priebehu tehotenstva môže zväčšiť až o celé jedno číslo. Opuchy nôh sa zhoršujú najmä v pokročilom štádiu tehotnenstva.

Zmeny nálad

Spomínate si ešte na časté zmeny nálad, ktoré sa u vás objavili v skoršom štádiu tehotenstva? Kombinácia nepríjemných príznakov tehotenstva a hormonálnych zmien, môže mať za následok opätovné prežívanie týchto emocionálnych výkyvov. Tieto časté emocionálne zmeny sú úplne v poriadku.

Budúca mamička môže mať obavy z pôrodu, alebo sa obáva nastávajúceho rodičovstva a starostlivosti o dieťa. Ak sa nemôžete zbaviť nepríjemných myšlienok, alebo ste čoraz viac podráždená, či rozrušená, poraďte sa o týchto pocitoch so svojim ošetrujúcim lekárom, alebo pôrodnou asistentkou. Je možné, že ste jedna z 10 tehotných žien, ktoré bojujú počas tehotenstva s depresiou. Informujte svojho ošetrujúceho lekára aj o nervozite a úzkostiach.

Epidurálna analgéza

Jedna z piatich nastávajúcich mamičiek tvrdí, že majú počas tretieho trimestra tehotenstva strach z pôrodu. Niektoré ženy vedia dopredu, že budú chcieť počas pôrodu lieky proti bolesti. V skutočnosti sa väčšina žien počas pôrodu rozhodne pre epidurálku. Epidurálna analgéza, alebo inak epidurálka, je zákrok, kedy sa do epidurálneho priestoru, medzi miechovými obalmi a stenou chrbticového kanála, vpichne malé množstvo zmesi lokálneho anestetika a opiátu. Epidurálnu analgézu môže podávať iba skúsený anesteziológ.

Mnoho budúcich mamičiek chce porodiť dieťa bez akýchkoľvek liekov na tlmenie bolesti. So správnou prípravou a podporou, niektoré ženy zisťujú, že ich prirodzený pôrod posilnil. Ženy, ktoré sa rozhodli pre pôrod bez liekov, obyčajne skúšajú rôzne techniky, ktoré im pomáhajú zmierniť bolesť a nepohodlie, počas pôrodu.

Nastrihnutie hrádze

Nastrihnutie hrádze je chirurgický rez vo svalovej oblasti medzi pošvou a análnym otvorom, ktorý sa vykonáva tesne pred pôrodom na zväčšenie vášho pošvového vchodu. Niektorým ženám sa hrádza roztrhne spontánne, pred začatím pôrodu. Po nástrihu hrádze môže byť poranenie úplne nepatrné, takže si nevyžaduje žiadne lekárske ošetrenie, až po ťažké poranenia, ktoré si vyžadujú niekoľko stehov.

Konzultujte s lekárom

Momentálne je nástih hrádze na ústupe a odborníci sa dnes zhodujú na tom, že tento postup by nemal byť vykonávaný rutinne. O presných podmienkach, kedy je potrebné vykonať nástrih hrádze sa informujte u svojho ošetrujúceho lekára, alebo pôrodnej asistentky. Porozprávajte sa aj o tom, ako môžete zabrániť nástrihu hrádze.

Niektoré výskumy tvrdia, že masírovanie hrádze od 35. týždňa tehotenstva, až do pôrodu, môže znížiť pravdepodobnosť vykonania tohto zákroku.

Zostavte detskú výbavu

Tretí trimester tehotenstva beží v plnom prúde a je načase, aby ste začali nakupovať a zostavovať detskú výbavu. Nezabudnite na kočík, vaničku, alebo postieľku. Teraz nastal ideálny čas zapojiť vášho partnera. Môže vymaľovať detskú izbu, premiestniť nábytok a zostaviť postieľku.

 

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.