Vaše dieťa, ktoré sa neustále vyvíja, presiahne v tomto týždni tehotenstva dĺžku 37 centimetrov.

Vývin dieťaťa

Svaly a pľúca vášho nenarodeného dieťaťa sa neustále vyvíjajú a jeho hlava sa zväčšuje, aby vytvorila priestor pre vývoj mozgu. Pre správny vývoj dieťaťa, najmä v období najväčšieho rastu, budete potrebovať dostatočný príjem bielkovín, vitamínu C, kyseliny listovej a železa. Pretože jeho kosti potrebujú dostatočný príjem vápnika, uistite sa, že pijete dostatok mliečnych výrobkov. Ideálne je v tomto období piť dostatok mlieka. Medzi ďalšie zdroje bielkovín môžeme zaradiť syr, jogurt, alebo kefírové mlieko. Počas tretieho trimestra tehotenstva vaše dieťa potrebuje denne približne 250 miligramov vápnika.

Vyšetrenia

Dieťa je v tomto období veľmi aktívne. Váš gynekológ, alebo pôrodná asistentka vás môže požiadať, aby ste každý deň nejaký čas počítali kopnutia a štuchance vášho dieťaťa. Ošetrujúci lekár vám dá presné inštrukcie o tom, ako to robiť správne. Ak si niekedy všimnete, že vaše dieťa kope menej ako obvykle, okamžite kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, alebo pôrodnú asistentku. Môžno budete potrebovať biofyzikálne vyšetrenia, aby lekár skontroloval zdravie vášho dieťaťa.

Problémy s trávením

Niektorí starí priatelia, ako je pálenie záhy a zápcha, sa môžu opäť objaviť. Tehotenský hormón progesterón uvoľňuje hladké svalové tkanivo v celom tele, vrátane vášho tráviaceho traktu. Toto uvoľnenie hladkého svalstva, spolu s nahromadenými zvyškami jedla, vo vašom tráviacom trakte, spomaľuje trávenie. Pomalý rozklad potravy môže spôsobiť plynatosť a pálenie záhy, čo výrazne prispieva k zápche.

Hemoroidy

Vaša neustále rozširujúca sa maternica môže takisto prispieť k tvorbe hemoroidov. Tieto opuchnuté cievy, v oblasti konečníka, sú v priebehu tehotenstva úplne bežné. Našťastie, hemoroidy zvyčajne zmiznú v priebehu niekoľkých týždňov po pôrode.

Liečba

Ak sú hemoroidy bolestivé, alebo pociťujete nepríjemné svrbenie, vyskúšajte sedacie kúpele v teplej vode. Skvelým spôsobom ako zmierniť príznaky tohto ochorenia je použitie studených obkladov na postihnutú oblasť. Vyhnite sa dlhému sedeniu, alebo státiu.

Pred použitím akéhokoľvek prípravku z lekárne sa poraďte so svojim gynekológom, alebo pôrodnou asistentkou. Takisto svojmu ošetrujúcemu lekárovi oznámte, ak máte akékoľvek krvácanie z konečníka. Aby ste zabránili zápche, snažte sa konzumovať stravu s vysokým obsahom vlákniny, pite dostatočné množstvo vody a pravidelne cvičte.

Hypotenzia

Niektoré ženy sa počas tehotenstva môžu stretnúť s hypotenziou, čiže znížením krvného tlaku pod 105/65 mmHg. Tento stav je obvyklý, ak tehotná žena leží priamo na chrbte, čo spôsobí zmenu v srdcovej frekvencií a zmenu v krvnom tlaku, rýchlo sa postaví, alebo zmení svoju polohu. Možno ste si všimli, že ak ležíte na chrbte a rýchlo sa postavíte, pocítite mierny závrat, točenie v hlave, alebo mierne zahmlenie videnia.

Aby ste zabránili týmto nepríjemným závratom a točeniu v hlave, skúste neležať na chrbte. V prípade, že ste ležali priamo na chrbte, predtým, než sa postavíte, otočte sa na bok, pomaly sa posaďte a až potom opatrne vstaňte.

Materská dovolenka

Neexistuje žiadny správny čas, kedy prestať pracovať a odísť na materskú dovolenku. Niektoré ženy . odídu na materskú dovolenku, keď sa nachádzajú v 7., alebo 8. mesiaci tehotenstva. Iné ženy pracujú až do pôrodu a na materskú dovolenku odídu až niekoľko dní pred plánovaným pôrodom. Odchod na materskú môže urýchliť aj zlý zdravotný stav, rizikové tehotenstvo, alebo iné komplikácie, ktoré vážne ohrozujú život budúcej matky a jej dieťaťa.

O odchode na materskú dovolenku sa najprv poraďte so svojim ošetrujúcim lekárom, pôrodníkom, alebo s pôrodnou asistentkou. Lekár najlepšie pozná váš stav a odporučí vám ideálne riešenie, kedy by ste mali ukončiť prácu a odísť na materskú dovolenku. Nezabudnite svoj odchod na materskú dovolenku konzultovať aj so svojim nadriadeným.

Výbava pre dieťa

Je načase začať si písať zoznam, čo treba kúpiť ešte predtým, než sa dieťa narodí. V prvých týždňoch tehotenstva budete potrebovať niekoľko nevyhnutných vecí.

  • plienky, vlhčené obrúsky, krém proti zapareniu
  • výrobky pre starostlivosť o dieťa- nožnice na nechty, teplomer, cumlík
  • prací prášok určený pre jemnú detskú pokožku
  • pohodlné oblečenie pre vás, aj pre vaše dieťa- dupačky, svetríky, rukavičky

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.