Vaše dieťa počas tohto týždňa presiahne hmotnosť 1 kg a od temena hlavy po päty meria približne 37 centimetrov.

Vývin dieťaťa

Dieťa v brušku už môže klipkať očami a na viečkach sa mu vytvárajú jemné riasy. Jeho zrak sa stále vyvíja a môže byť schopné vidieť svetlo, ktoré preniká cez tenkú pokožku brucha, až do maternice. V mozgu dieťaťa sa rozvíja miliarda neurónov a mozog sa naďalej vyvíja. Aj keď dieťa ešte nemá dostatok telesného tuku, stále priberá na váhe. Dokonca môžu byť viditeľné prvé záhyby, spôsobené ukladaním telesného tuku.

Tretí trimester

Momentálne sa nachádzate v prvom týždni tretieho trimestra tehotenstva. Od tohto momentu budete musieť absolvovať pravidelné lekárske prehliadky raz za 2 týždne. Od 36. týždňa tehotenstva navštívite svojho ošetrujúceho lekára, alebo pôrodnú asistentku raz za týždeň.

Krvné testy

V závislosti na rizikových faktoroch, vám môže váš gynekológ, alebo pôrodná asistentka, odporučiť krvné testy na HIV a syfilis. Rovnako lekár vykoná testy na prítomnosť chlamýdie a kvapavky, aby sa ubezpečil, že ste pred pôrodom úplne zdravá. Ak váš glukózový test bol zvýšený a ďalšie testy ste neabsolvovali, budete musieť podstúpiť glukózový tolerančný test, ktorý trvá tri hodiny.

Negatívny Rh faktor

V prípade, že pri prvej prenatálnej návšteve lekár zistil, že máte negatívny Rh faktor, bude vám vpichnutá injekcia imunoglobulínu, aby vaše telo pri pôrode dieťaťa nenapadlo jeho krvný obeh, čo by mohlo spôsobiť vážne komplikácie. Ak máte Rh faktor negatívny a vaše dieťa je Rh pozitívne, budete dostávať ďalšie injekcie imunoglobulínu aj po pôrode.

Syndróm nepokojných nôh

Niektoré ženy začínajú pociťovať nepríjemné mravčenie vo svojich dolných končatinách a môžu mať aj neodolateľné nutkanie stále pohybovať nohami, zatiaľ čo sa snažia odpočívať, alebo spať. Pokiaľ tento pocit na chvíľu poľaví, alebo úplne zmizne, akonáhle začnete chodiť, môže ísť o syndróm nepokojných nôh (RLS).

Naťahovanie a masírovanie

Nikto presne nevie, čo spôsobuje syndróm nepokojných nôh, ale tento syndróm je veľmi častý u tehotných žien. Ak aj vy trpíte týmto syndrómom, urobte si každý deň čas na strečing a naťahovanie svalov. Skvelým spôsobom je aj pravidelne si masírovať nohy, najmä chodidlo a lýtka.

Na krátky čas skúste obmedziť kofeín, ktorý môže príznaky syndrómu nepokojných nôh ešte zhoršovať. Opýtajte sa svojho ošetrujúceho lekára, alebo lekárnika, aké doplnky stravy by ste mali začať užívať, ak sa u vás prejavil syndróm nepokojných nôh. Niekedy môže zmierniť príznaky RLS zvýšená dávka železa v strave, alebo vo forme výživových doplnkov.

Preeklampsia

Preeklampsia je závažné ochorenie, ktoré postihuje asi 5 percent tehotných žien. Toto ochorenie sa vyznačuje vysokým krvným tlakom a opuchom končatín, najčastejšie nôh. Tehotnej žene sa diagnostikuje preeklampsia v tom prípade, že má vysoký krvný tlak, aj po 20. týždni tehotenstva a má aspoň jeden z ďalších príznakov, ako sú napríklad bielkoviny v moči, alebo abnormálne správanie obličiek, či pečene.

Väčšina žien, u ktorých sa v priebehu tehotenstva vyvinula preeklampsia, pociťuje zhoršujúce sa príznaky s približujúcim sa pôrodom. Mierne príznaky tohto ochorenia dieťa priveľmi neohrozuje a matky s ľahkou preeklampsiou porodia úplne zdravé deti. Vážny typ tohto ochorenia môže mať vplyv na mnoho orgánov a spôsobuje závažné, ba dokonca život ohrozujúce problémy. Jediný spôsob, ako odstrániť príznaky preeklampsie, je porodiť vaše dieťa.

Príznaky

Preeklampsia sa môže objaviť náhle, takže každá tehotná žena by si mala byť vedomá jej príznakov. Ak na sebe spozorujete akýkoľvek z uvedených príznakov tohto ochorenia, okamžite kontaktujte svojho gynekológa, alebo pôrodnú asistentku.

  • Opuch tváre, alebo výrazné opuchy okolo očí. Nadmerný opuch rúk, náhle opuchy nôh, alebo členkov.
  • Rapídny prírastok na váhe.
  • Ťažké a pretrvávajúce bolesti hlavy.
  • Zmeny vo videní, vrátane dvojitého videnia, alebo rozmazaného videnia. Vyhľadajte svojho lekára, ak máte zvýšenú citlivosť na svetlo, dočasne ste stratili zrak, alebo vidíte škvrny, či fľaky.
  • Intenzívna bolesť, alebo citlivosť v hornej časti brucha.
  • Nevoľnosť a zvracanie.

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.