Dieťa v brušku váži približne 900 gramov a je veľké približne 35 centimetrov.

Vývin dieťaťa

Dieťa spí a prebúdza sa, v pravidelných intervaloch otvára a zatvára oči a dokonca na ultrazvuku môžete vidieť, ako si saje prst. Viac mozgového tkaniva spôsobuje, že vaše dieťa je teraz veľmi aktívne. Zatiaľ čo jeho pľúca sa stále úplne nevyvinuli, s lekárskou pomocou by boli schopné fungovať, ak by sa dieťa narodilo teraz. Ak sa budete dotýkať svojho brucha, dieťa to už pravdepodobne cíti a môže dokonca reagovať tým, že uvidíte na svojom bruchu odtlačky jeho malých rúk.

Koniec druhého trimestra

Druhý trimester tehotenstva sa 27. týždňom tehotenstva chýli ku koncu. Vaše telo sa pripravuje na tretí trimester tehotenstva a môžete si všimnúť nejaké nové príznaky. Časté sú bolesti chrbta a kŕče v nohách. Bolesť a kŕče sú spôsobené tým, že počas tehotenstva sa vám rapídne zvýši váha a rozširujúca sa maternica vyvíja nadmerný tlak na žily, ktoré pumpujú krv z nôh do srdca.

Kŕče v dolných končatinách

Bohužiaľ kŕče sa môžu zhoršiť spolu s vašim rastúcim bruškom. Kŕče dolných končatín sú častejšie v noci, ale môžu sa objaviť aj počas dňa. Pokiaľ ucítite kŕče v nohách, poriadne si ponaťahujte lýtkové svaly. Narovnajte nohu a potom pomaly ohýbajte prsty, môžete nimi aj pomaly krúžiť. Taktiež pomáha masírovanie nohy, alebo chôdza po dobu niekoľkých minút.

Problémy v tehotenstve

Počas tehotenstva zažíva budúca mamička toľko nových pocitov a bolesti, že niekedy môže byť ťažké rozoznať, čo je normálne a čo treba konzultovať s vašim ošetrujúcim gynekológom, prípade pôrodnou asistentkou. Situácia sa ešte viac komplikuje v pokročilom štádiu tehotenstva, pretože niektoré príznaky môžu priamo závisieť od konkrétnej situácie, alebo od zdravotnej situácie v rodine.

Nižšie si môžete prečítať, ktoré symptómy by mohli byť príznakom problémov. Ak sa u vás prejaví nejaký symptóm, okamžite volajte svojmu ošetrujúcemu lekárovi, alebo pôrodnej asistentke.

Pred 37. týždni tehotenstva

 • panvový tlak, alebo pocit, že sa vaše dieťa tlačí nadol
 • bolesti v dolnej časti chrbta a to najmä v prípade, že je to pre vás nový zdravotný problém
 • bolesti brucha, alebo kŕče, ktoré nápadne pripomínajú menštruačné kŕče
 • viac ako 4 kontrakcie za hodinu, aj keď nie sú bolestivé
 • zvýšené množstvo vaginálneho výtoku, alebo zmena farby výtoku- vodnatý výtok, výtok podobný hlienu, výtok s prímesou krvi, ružovkastý a mierne zafarbený výtok

Kedykoľvek

 • dieťa sa pohybuje, alebo kope, menej ako zvyčajne
 • ťažké a pretrvávajúce bolesti brucha, alebo citlivosť
 • vaginálne krvácanie, špinenie, alebo vodnatý výtok
 • bolesť a pálenie pri močení, alebo žiadne močenie
 • zvracanie sprevádzané bolesťou, alebo horúčkou
 • zimnica, alebo horúčka
 • rozmazané, dvojité videnie, zhoršenie videnia
 • ťažké a pretrvávajúce bolesti hlavy
 • akýkoľvek nadmerný opuch tváre, alebo opuch okolo očí, náhle opuchy nôh, členkov, alebo neobvyklé priberanie na váhe
 • mdloby, časté závraty, alebo rýchle búšenie srdca
 • ťažké dýchanie, vykašliavanie krvi, alebo bolesť na hrudníku
 • zápcha, sprevádzaná bolesťami brucha, alebo hnačka, ktorá trvá dlhšie ako 24 hodín

Akýkoľvek zdravotný problém, ktorý je uvedený vyššie, alebo sa vám zdá podozrivý, konzultujte so svojim ošetrujúcim lekárom, alebo pôrodnou asistentkou. Verte svojim inštinktom a kontaktujte svojho lekára, akonáhle budete mať obavy o svoje tehotenstvo. Ak sa vyskytne skutočný problém, ošetrenie absolvujete prakticky okamžite. Pokiaľ sa nič nedeje a bol to len falošný poplach, budete mať istotu, že vaše tehotenstvo je v poriadku.

Dojčenie

V prípade, že čakáte svoje prvé dieťa, je skvelý nápad zapísať sa na hodiny dojčenia. Poraďte sa so svojim ošetrujúcim gynekológom, alebo pôrodnou asistentkou, aké sú momentálne ponuky v blízkom okolí. Zároveň môžete s lekárom konzultovať, aké výhody má príprava na dojčenie.

Joga

Prenatálna joga je výborný spôsob, ako odbúrať stres počas tehotenstva. Prihláste sa na hodiny jogy najmenej trikrát do týždňa a uvidíte jej blahodarné účinky. Joga pre tehotné ženy je ďalším dobrým spôsobom, ako sa zoznámiť s ďalšími budúcimi mamičkami a porozprávať sa o radostiach a starostiach spojenými s tehotenstvom.

 

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.