Vaše dieťa meria približne 33 centimetrov a neustále sa ďalej vyvíja.

Vývin dieťaťa

Sieť nervov v ušiach vášho dieťaťa sa stále rozvíja a sú citlivejšie ako predtým. Dieťa môže počuť už aj váš hlas, alebo hlas partnera a počuje, ako sa medzi sebou rozprávate. Pri nádychu vdýchne aj malé množstvo vody, ktorá je však nevyhnutá pre rozvoj pľúc. Tieto, takzvané dýchacie pohyby, sú skvelým cvičením, než sa dieťa prvýkrát nadýchne vzduchu.

Vaše dieťa aj naďalej priberá na váhe väčšie množstvo tuku, ako kedykoľvek predtým. Teraz váži asi 750 gramov. Pokiaľ čakáte chlapca, jeho semenníky by mali čoskoro začať klesať do svojich mieškov, táto cesta bude trvať niekoľko mesiacov.

Relax

Čím ďalej, tým ste bližšie k pôrodu, čo znamená veľké zmeny vo vašom živote. Príprava detskej izby, tehotenská príprava a prenatálne cvičenia, spolu s vašimi každodennými úlohami, vás môžu nadmerne vyčerpávať. Uistite sa, že si stále nájdete dostatok času na relax a odpočinok. Vyberte sa s partnerom na krátke prechádzky do prírody, alebo si oddýchnite na spoločnom víkendovom pobyte.

Problémy v tehotenstve

Váš tlak môže byť teraz mierne zvýšený, aj keď pravdepodobnejšie je, že momentálne máte nízky tlak. Nie je nič neobvyklé, ak má žena v období tehotenstva nižší tlak, ako pred tehotenstvom. Zvyčajne krvný tlak klesá ku koncu prvého trimestra tehotenstva a má tendenciu dosiahnuť minimum asi v 22. až 24. týždni tehotenstva.

Preeklampsia

Preeklampsia, závažný stav charakterizovaný vysokým krvným tlakom, sa najčastejšie objaví po 37. týždni tehotenstva. Môže nastať aj skôr, preto je dôležité poznať varovné signály. Ak na svojom tele spozorujete opuch tváre, alebo opuch okolo očí, okamžite kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára.

Medzi príznaky preeklampsie môžeme zaradiť aj nadmerné, alebo náhle opuchy členkov, mierny opuch rúk, či rýchle priberanie na váhe. Toto ochorenie má aj ďalšie príznaky, ako sú ťažké a pretrvávajúce bolesti hlavy, intenzívna bolesť, alebo citlivosť v hornej časti brucha, či zvracanie. Môžu sa objaviť aj zmeny videnia, vrátane dvojitého a rozmazaného videnia, škvrny vo videní, blikajúce svetlo, citlivosť na svetlo, alebo dočasná strata zraku.

Bolesť chrbta

V poslednej dobe vás môže bolieť dolná strana chrbta, za čo môžete poďakovať vašej rastúcej maternici. Vplyvom rastúceho bruška sa presunie ťažisko, naťahujú sa a oslabujú vaše brušné svaly a môžu tlačiť na nervy. Bolesti chrbta môžu byť taktiež spôsobené hormonálnymi zmenami, ktoré oslabujú vaše kĺby a väzy. Nejakú úlohu v tom zohrávajú aj prebytočné kilogramy, ktoré ste pribrali počas tehotenstva.

Zvýšená hmotnosť viac zamestnáva svaly a kĺby veľmi trpia, preto sa bolesť chrbta na konci dňa môže zhoršovať. Chodenie, státie, alebo sedenie po dlhšiu dobu môže spôsobiť tlak v dolnej časti chrbta. Rovnako sa vyhnite aj ohýbaniu a zdvíhaniu ťažkých vecí.

Teplý kúpeľ, alebo horúci obklad môže priniesť úľavu. Niektorým ženám naopak prinášajú úľavu od bolesti chladné obklady. V priebehu dňa sa snažte o správne držanie tela, vyvarujte sa činností, ktoré vyžadujú ohýbanie a snažte sa spať na ľavej strane, s ohnutými kolenami a vankúšom medzi nohami. Ďalší vankúš použite ako podporu pre vaše bruško.

Pôrodný plán

Písanie pôrodného plánu vám dáva príležitosť, aby ste si premysleli váš ideálny pôrod. O pôrodnom pláne diskutujte so svojou pôrodnou asistentkou, alebo vašim gynekológom. Proces vytvárania pôrodného plánu môže byť skvelým spôsobom, ako sa dozvedieť viac o pôrode a príprave na pôrod. Majte však na pamäti, že pôrod nemusí prebiehať ideálne, takže budete musieť zostať flexibilná.

Skvelý vzdelávací nástroj

Pôrodný plán môže poslúžiť ako skvelý vzdelávací nástroj a môžete sa dozvedieť viac o rôznych scenároch tehotenstva. Taktiež môže byť skvelým vodítkom pre konzultácie so svojim ošetrujúcim lekárom, alebo pôrodnou asistentkou.

Podľa prieskumov až 54% opýtaných žien zhodnotilo, že ich pôrodný plán bol irelevantný, keď sa začal skutočný pôrod. Mnoho pôrodných plánov skončilo v koši, akonáhle sa budúca mamička dostala do nemocnice. Na druhej strane 46% opýtaných si pôrodný plán nevedelo vynachváliť.

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.