Od hlavy až po päty vaše dieťa meria približne 32 centimetrov a váži niečo okolo 675 gramov.

Vývin dieťaťa

Minulý týždeň vaše dieťa malo štíhlu postavu, tento týždeň sa však už začína zaobľovať. Akonáhle začne dieťa viac a viac priberať, vrásky na pokožke sa začnú vyhladzovať a dieťatko bude pripomínať novorodenca. Na hlave začali rásť tenké vlásky, už je možné rozoznať ich farbu a štruktúru.

Zdravé vlasy

Vaše dieťa nie je jediné, kto má viac vlasov. Vaša hriva môže vyzerať hustejšie a lesklejšie, ako kedykoľvek predtým. V skutočnosti vám nezačalo rásť viac vlasov. Hustejšie vlasy majú budúce mamičky práve vďaka hormonálnym zmenám, ktoré udržiavajú vlasy na hlave, takže sa na určitý čas radikálne zníži prirodzené vypadávanie vlasov.

Nadbytočné vlasy vám začnú vypadávať 3 až 6 mesiacov po pôrode.

Cvičenie

Tiež si môžete všimnúť, že sa nepohybujete tak ladne, ako predtým. Ak váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti neodporučí inak, môžete aj naďalej cvičiť, avšak nezabudnite dodržiavať niekoľko bezpečnostných pravidiel. Ak sa cítite byť príliš unavená, tak na chvíľu zastavte, alebo spomaľte tempo. Takisto spomaľte aj v prípade, že cítite bolesť, závraty, alebo dýchavičnosť.

Dodržujte pravidlá

Pri cvičeniach na zemi neležte rovno na chrbte a vyhýbajte sa kontaktným športom, ako je futbal, basketbal, či volejbal, pri ktorých by ste mohli stratiť rovnováhu. Uistite sa, že máte dostatočný príjem tekutín a urobte si čas na rozcvičku a dostatočný oddych medzi cvičením.

Testy

Medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva sa tehotným ženám robí test glukózy, ktorý slúži na zistenie gestačného diabetu. Pri glukózovom teste sa najčastejšie odoberú 2 skúmavky krvi. Druhá skúmavka krvi bude slúžiť na kontrolu anémie.

Anémia

Krvné testy môžu odhaliť chudokrvnosť, z nedostatku železa, čo je najbežnejší typ anémie. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám pravdepodobne odporučí, aby ste si železo doplnili. Najväčším zdrojom železa je červené mäso, ďalším významným zdrojom železa je mäso z hydiny. Prírodným zdrojom železa sú strukoviny a výrobky zo sóje.

Meno pre dieťa

Začali ste už premýšľať o vhodnom mene pre dieťa? Ak nie, tak práve je ten najvyšší čas. Výber mena je veľmi dôležitý, pretože ho bude používať celý život. Možno budete chcieť, aby vaše dieťa malo meno po niekom z rodiny, inšpirujete sa filmovými postavami, či hercami. Pred vybraním mena pre dieťa by ste si mohli pozrieť aj rôzne blogy a weby, kde sa mamičky zaoberajú výberom mena pre dieťa.

Lekárske prehliadky

Medzi 28. a 36. týždňom tehotenstva budete chodiť na pravidelné lekárske prehliadky raz za 2 týždne. Od 36. týždňa tehotenstva, až po pôrod, budete navštevovať svojho gynekológa, alebo pôrodnú asistentku raz za týždeň.

Predčasný pôrod

Lekár sa vás pri každej kontrole spýta na váš fyzický a psychický stav. Môžete spolu prekonzultovať otázky, ktoré vás trápia. Lekár bude chcieť vedieť, či máte kontrakcie, krvácanie z pošvy, alebo nezvyčajný výtok, čo by mohlo byť príznakom predčasného pôrodu. Bude sa informovať, či máte bolesti hlavy, prejavila sa u vás úzkosť, alebo trpíte depresiami. Všetky problémy a komplikácie spojené s tehotenstvom dôkladne prekonzultujte.

Ultrazvuk

Gynekológ, alebo pôrodná asistentka, skontrolujú tep vášho dieťaťa a urobia ultrazvuk, aby odhadli veľkosť a umiestnenie dieťaťa. Zmerajú vám aj vzdialenosť medzi lonovou kosťou a hornou časťou maternice, aby zistili, či je tempo rastu vášho dieťaťa normálne.

Lekár vám môže skontrolovať aj krček maternice, neočakávajte však kontrolu pri každej návšteve gynekológa. Mnoho poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nevykonáva kontrolu krčka maternice, ak nemajú konkrétny dôvod, napríklad predčasný pôrod. Kontrolu budete musieť absolvovať aj v prípade, že ste po termíne pôrodu a dieťa sa ešte nepýta na svet.

Konzultujte rozhodnutia

Ak máte nejaké otázky ohľadom pôrodu, spíšte si ich na papier a prineste na najbližšiu prenatálnu návštevu. Prediskutujte rozhodnutie dojčiť, alebo nedojčiť a zvážte všetky výhody a nevýhody dojčenia. Pokiaľ stále hľadáte detského lekára pre svoje dieťa, váš gynekológ by vám mohol niekoho odporúčať.

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.