Vaše dieťa teraz váži približne 600 gramov a meria necelých 30 centimetrov.

Vývin dieťaťa

Vzhľadom k tomu, že nastal mierny nepomer medzi výškou dieťaťa a váhou, momentálne má dieťa štíhlu postavu. Tento nepomer postupne zmizne a telo sa úmerne začne vypĺňať tukom, takže dieťa bude mať pri narodení kypré tvary. Mozog dieťatka aj naďalej rýchlo rastie a chuťové poháriky sa stále vyvíjajú.

Pľúca sa takisto naďalej rozvíjajú a vytvárajú dojem vetvy, alebo stromu. Vyvíjajú sa aj bunky, ktoré produkujú povrchovú aktívnu látku, ktorá pomôže jeho vzdušným vakom nafúknuť sa, akonáhle narazí na vonkajší svet. Jeho koža je stále tenká a priesvitná, ale to sa čoskoro zmení.

Tehotenský diabetes

V posledných týždňoch ste si mohli všimnúť, že sa horná časť maternice, ktorá sa nachádza nad pupkom, zväčšila a môže to vyzerať, ako keby ste zjedli futbalovú loptu. Väčšina žien podstúpi medzi 24. a 26. týždňom tehotenstva skríningový test glukózy, ktorý sa inak nazýva stimulačný test glukózy, alebo GCT. Tento jednoduchý test kontroluje gestačný diabetes.

Neliečený diabetes

Neliečený diabetes zvyšuje riziko, že budete mať ťažký vaginálny pôrod, alebo budete potrebovať cisársky rez. Diabetes môže spôsobiť, že vaše dieťa bude rásť veľmi rýchlo a to najmä v hornej časti tela. Taktiež zvyšuje šance vášho dieťaťa, že sa uňho objaví nízka hladina cukru, hneď po narodení.

Pozitívny výsledok GCT testu ešte nemusí znamenať, že máte diabetes. V prípade pozitívneho výsledku vám lekár odporučí test tolerancie glukózy, inak GTT.

Predčasný pôrod

Ak ešte neviete, ako rozpoznať príznaky predčasného pôrodu, teraz je ten správny čas, aby ste sa to naučili. Kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, alebo pôrodnú asistentku, ak na sebe spozorujete niektorý z príznakov uvedených nižšie.

Viac ako 12% detí sa narodí predčasne, pred 37 týždňom tehotenstva. Približne jedna štvrtina týchto tehotenstiev je vyvolaná zámerne, čo znamená, že lekársky tím rozhodne o predčasnom vyvolaní pôrodu, alebo vykonaní cisárskeho rezu. Dôvod vyvolania predčasného pôrodu môže byť vážny zdravotný stav budúcej mamičky, ťažká, alebo zhoršujúca sa preeklampsia, alebo zastavenie rastu dieťaťa. Ostatné predčasné pôrody označujeme ako spontánne.

Príznaky predčasného pôrodu

Akonáhle sa u vás objaví niektorý z nasledujúcich príznakov, pred 37. týždňom tehotenstva, okamžite kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, alebo pôrodnú asistentku.

  • Zvýšený pošvový výtok.
  • Zmena typu výtoku, napríklad vodnatý výtok, alebo výtok s prímesou krvi (výtok je ružový, alebo je sfarbený krvou).
  • Akékoľvek krvácanie z pošvy, alebo špinenie.
  • Bolesť brucha, kŕče podobné menštruačným kŕčom.
  • Pociťujete viac ako štyri kontrakcie za hodinu.
  • Zvýšenie tlaku v panvovej oblasti, pocit, že vaše dieťa sa tlačí nadol.
  • Neobvyklá bolesť v dolnej časti chrbta.

Tieto príznaky môžu byť často mätúce, preto hneď nepodliehajte panike. Niektoré príznaky predčasného pôrodu, ako je tlak v panvovej oblasti a bolesť v dolnej časti chrbta, sú zvyčajné aj počas normálneho zdravého tehotenstva. Začiatočné kontrakcie môžu byť v mnohých prípadoch takisto neškodné.

Kontaktujte lekára

Vždy je lepšie kontaktovať svojho lekára, alebo pôrodnú asistentku, kvôli falošným príznakom predčasného tehotenstva, ako neskôr ľutovať. Preto vždy, keď zažijete niečo neobvyklé, alebo sa u vás vyskytnú silné bolesti v panvovej oblasti, alebo dolnej časti chrbta, kontaktujte svojho gynekológa, alebo vašu pôrodnú asistentku.

Predčasne narodené deti

Čím bližšie k stanovenému termínu tehotenstva sa dieťa narodí, tým väčšia je pravdepodobnosť, že prežije a pravdepodobnosť, že bude mať zdravotné problémy je naopak menšia. Predčasne narodené deti, ktoré sa narodili medzi 34. a 37. týždňom tehotenstva, sa narodili úplne v poriadku, aj keď tu je stále riziko krátkodobých a dlhodobých problémov v porovnaní s deťmi, ktoré sa nenarodili predčasne.

Na druhej strane veľmi predčasne narodené deti, ktoré sa narodili v 24. týždni tehotenstva, alebo dokonca skôr, môžu prežiť vďaka výraznému pokroku v medicíne. Tieto veľmi predčasne narodené deti vyžadujú výrazné lekárske zákroky a dlhý pobyt v novorodeneckých jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.