Dieťa v brušku rýchlo rastie, už meria 28 centimetrov a váži približne pol kila.

Vývin dieťaťa

Krvné cievy v pľúcach sa vyvíjajú a pripravujú sa na dýchanie. Vaše dieťa začína intenzívnejšie vnímať zvuky, pretože sa mu zostril sluch, takže je už dobre pripravené na vstup do vonkajšieho sveta. Hlasné zvuky, ktoré sa stanú pre dieťatko bežné, ako je zvuk vysávača, alebo štekanie vášho psa, ho pravdepodobne nevyvedú z miery, keď ich bude počuť aj mimo maternice. Dieťa má dobre vyvinuté zmysli a neustále sa pohybuje, niekedy dokonca budete môcť vidieť jeho pohyby na vašom rastúcom bruchu.

Opuch nôh

Môžete si všimnúť, že na konci dňa vám budú vaše topánky malé. Je to preto, že vaše členky a nohy vám v priebehu dňa opuchnú. Najhorší opuch sa môže dostaviť na konci náročných dní, alebo v sparnom lete.

Zadržiavanie vody v tele

Opuch spôsobuje pomalý prietok krvi v nohách, spojený so zmenami v zložení vašej krvi. Tieto zmeny môžu spôsobiť, že vaše telo začne zadržiavať vodu, čo môže ľahko spôsobiť opuch nôh. Vaše telo sa po pôrode bude snažiť túto nahromadenú tekutinu dostať preč, čo spôsobí, že niekoľko dní po pôrode sa budete nadmerne potiť a takisto budete aj častejšie močiť. Nadmerné potenie a močenie sa vráti do normálu po niekoľkých dňoch.

Zvýšte krvný obeh

Do tej doby si ľahnite na ľavý bok, dajte si nohy hore, keď je to možné, natiahnite si nohy, keď sedíte a vyhnite sa státiu na jednom mieste dlhšiu dobu. Tiež sa snažte pravidelne cvičiť, zvýšite si tým krvný obeh. Noste podporné pančuchy, ktoré sú určené najmä pre tehotné ženy a nezabúdajte na pohodlné topánky.

V boji proti opuchom sa možno budete snažiť menej piť. To je však veľká chyba. Musíte piť veľa vody, aby ste ostala hydratovaná, pretože dostatočná hydratácia v skutočnosti pomáha zabraňovať zadržiavaniu tekutín.

Nadmerný opuch

Aj keď malý opuch vašich dolných končatín je počas tehotenstva normálny, nadmerný opuch môže byť príznakom vážneho problému, ktorý sa nazýva preeklampsia. Ak máte závažné, alebo náhle opuchy členkov, alebo nôh, okamžite vyhľadajte svojho ošetrujúceho lekára, alebo pôrodnú asistentku. Lekára vyhľadajte aj v prípade, že vám opuchnú aj iné časti tela, ako sú ruky, tvár, alebo opuch okolo očí.

Pupočníková krv

Po narodení dieťaťa sa pupočníková krv zhromažďuje, mrazí a uloží sa na neskoršie použitie v zdravotníctve. Pupočníková krv je cenná preto, že je bohatým zdrojom kmeňových buniek, základných stavebných jednotiek krvi a imunitného systému.

Kmeňové bunky

Kmeňové bunky majú schopnosť vyvinúť sa a vytvoriť úplne iný typy buniek. Z toho dôvodu kmeňové bunky môžu pomôcť opraviť tkanivá, orgány a cievy. Môžu byť použité na liečbu mnohých ochorení. Pupočníková krv bola úspešne použitá pri liečbe viac ako 70 druhov chorôb. Ďalšie využitie pupočníkovej krvi je stále testované a skúmané.

Odobratie pupočníkovej krvi

Proces odobratia pupočníkovej krvi je veľmi jednoduchý a bezbolestný pre vás, aj pre vaše dieťa. Mrazenie a uloženie pupočníkovej krvi je dôležité, pretože obsahuje jedinečné, potenciálne záchranné kmeňové bunky.

Krvná banka

Pupočníkovú krv vášho dieťaťa môžete darovať do krvnej banky, ktorá je verejná pre každého, kto ju potrebuje. Ak máte záujem darovať pupočníkovú krv, vopred sa poraďte so svojim ošetrujúcim lekárom. V ideálnom prípade budete zaregistrovaná medzi 28. a 34. týždňom tehotenstva. Väčšina krvných bánk a nemocníc, skontroluje pred pôrodom vaše zdravie a spôsobilosť pre darovanie pupočníkovej krvi.

Súkromná krvná banka

Pupočníkovú krv dieťaťa môžete uložiť aj v súkromnej banke, ktorej budete platiť za jej uskladnenie. Táto krv bude prístupná len pre vás a pre vašu rodinu. Súkromné banky pupočníkovej krvi registrujú nastávajúce matky počas druhého trimestra tehotenstva. Porozprávajte sa so svojim ošetrujúcim lekárom, alebo pôrodnou asistentkou, aké máte možnosti, ak chcete uložiť pupočníkovú krv vášho dieťaťa do súkromnej banky. Poraďte sa s nimi aj o výbere spoľahlivej súkromnej krvnej banky.

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.