Vaše dieťa je momentálne veľké asi 27 centimetrov a neustále rastie.

Vývin dieťaťa

Dieťa v brušku začína vyzerať ako miniatúrny novorodenec. Jeho pery, očné viečka a obočie sú stále zreteľnejšie. Pod jeho ďasnami sa začínajú vyvíjať malé zubné púčiky, mliečne zuby a trvalý chrup. Oči sú už plne vyvinuté, naopak jeho dúhovka, čiže farebná časť oka, ešte nemá pigment.

Lanugo

Ak by ste mohli vidieť vaše dieťa zblízka, všimli by ste si na jeho hlave jemné vlásky, zvané lanugo. Lanugo sa okrem hlavy vytvorilo aj na celkom tele. Telo dieťaťa je pokryté hlbokými vráskami na koži, ktoré vypĺňa tuk. Vnútorné orgány sú sčasti vyvinuté. Jeho pankreas sa však stále vyvíja, aby mohol neskôr vytvárať niekoľko dôležitých hormónov.

V tomto období možno zistíte, že vaše rastúce bruško je pre ľudí ako magnet. Je úplne v poriadku, ak dovolíte ľuďom, aby sa dotkli vášho brucha. Ak je vám to však nepríjemné, povedzte to.

Lekárske prehliadky

Vaše dieťa začína prehĺtať a môže dokonca čkať. Je veľmi dôležité, aby ste pravidelne chodili na lekárske prehliadky ku svojmu gynekológovi, alebo pôrodnej asistentke. Lekárske vyšetrenia sú dôležité, aby sa lekár ubezpečil, že rast a vývoj dieťaťa sú na správnej ceste. Na bruchu sa vám môžu začať objavovať strie, ktoré sú spôsobené rýchlo rastúcim bruchom.

Zmeny v tehotenstve

Mnoho zmien v tehotenstve majú na svedomí hormóny. Všetky zmeny však nemusia byť zlé.

Lesklé vlasy

Mnoho žien si v tehotenstve všimne, že majú lesklé a husté vlasy. V skutočnosti vám na hlave nerastie viac vlasov, len vám vlasy nevypadávajú. Počas tehotenstva sa vplyvom hormonálnych zmien zastaví vypadávanie vlasov. Ak sú hustejšie a lesklejšie vlasy pre vás prínosom, užite si to. Pokiaľ ste mali husté vlasy už pred tehotenstvom a vaše vlasy teraz vyzerajú ako levia hriva, spýtajte sa svojho kaderníka, či by vám neprospel prestrih vlasov.

Ak ste majiteľka hustej hrivy nebojte sa, tieto zmeny nebudú trvať večne. Keď sa dieťa narodí, začnete strácať prebytočné množstvo vlasov.

Strie

Najmenej polovica žien má v období pôrodu strie na bruchu. Tieto malé pruhy, ktoré sú rôzne tvarované, môžu mať rozličné farby. Strie majú väčšinou ružovú, alebo svetlohnedú farbu. Farba strie závisí najmä od farby pleti. Hoci sa najčastejšie objavujú na bruchu, strie sa tiež môžu ukázať na zadku, stehnách, bokoch a prsiach.

Neexistuje žiaden dôkaz, že krémy pomáhajú predchádzať striám. Krémovanie ale môže udržať vašu pleť hydratovanú a môže pomôcť aj so svrbením pokožky.

Rast nechtov

Počas tehotenstva vám môžu začať rýchlejšie rásť nechty na rukách, aj nohách. Môžete si takisto všimnúť zmeny v štruktúre nechtov. Niektoré ženy majú počas tehotenstva problém s krehkými a lámavými nechtami, iným sa zmení štruktúra nechtov natoľko, že sú silné a zdravé. Chráňte svoje nechty tým, že pri čistení a umývaní, budete používať gumené rukavice. Každé ráno a večer si nakrémujte ruky hydratačným krémom. Ideálne je urobiť si aspoň raz v týždni hydratačný zábal pre ruky.

Zmeny pigmentu

Zvýšenie melanínu môže spôsobiť, že sa na vašej pokožke začnú objavovať tmavé škvrny, alebo fliačky. Tieto zmeny pigmentu môžu zosilnieť, ak budete tráviť veľa času na slnku. Najmä v lete chráňte svoju tvár pomocou opaľovacích krémov, ktoré majú UV faktor 30 a viac.

Aj v lete noste klobúky, dlhé trička a nohavice. Oblečenie by malo byť z prírodných materiálov, najlepšie svetlých farieb. Vyhnite sa pobytu na slnku od 10 do 15 hodiny, kedy je slnko najsilnejšie.

Zmena pokožky

Niektoré ženy sa nechajú počuť, že ich pokožka nikdy nevyzerala lepšie, ako v priebehu tehotenstva. Iné ženy sa sťažujú, že sa im vďaka tehotenským hormónom zhoršilo akné. Ak aj vás trápi akné, umývajte si tvár dvakrát denne teplou vodou a jemným mydlom, alebo čistiacou vodou. Pred spaním sa nikdy nezabudnite odlíčiť.

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.