Vaše bábätko teraz váži viac ako trištvrte kila a meria približne 14 centimetrov.

Vývin dieťaťa

Čoskoro začnete cítiť, ako vaše dieťa trénuje bojové umenia, keď sa jeho počiatočné nevýrazné pohyby zmenia na plnohodnotné kopy a štuchance. Dieťa rastie závratnou rýchlosťou, rovnako aj priberá a tým sa zväčšuje aj sila, ktorou udiera a kope. Na tvári dieťatka sa tvaruje obočie a prítomné sú už aj viečka. Ak čakáte dievča, v týchto dňoch sa začala tvoriť jej vagína.

Relaxujte

V 21. týždni tehotenstva pravdepodobne prežívate pocit pohodlia a pohody. Vaše bruško nie je príliš veľké a obvyklé nepohodlie, spojené s prvým trimestrom tehotenstva, je úplne preč. Ak sa cítite pohodlne vo svojom tele, užívajte si to. Doprajte si oddych a relaxujte, pretože tretí trimester tehotenstva môže priniesť novú dávku ťažkostí.

Kožné problémy

Tehotné ženy častejšie trpia zvýšenou produkciou kožného mazu, čo vedie k rozvoju akné. Ak vás akné trápilo aj pred tehotenstvom, je veľmi pravdepodobné, že sa vám akné v priebehu tehotenstva ešte zhorší.

Liečba akné

Snažte sa umývať si tvár jemným mydlom, alebo čistiacou vodou minimálne dvakrát denne a uistite sa, že ste si z tváre zmyli všetok make-up. Na odlíčenie môžete použiť aj obrúsky určené na odlíčenie, alebo micerálnu vodu. V boji proti akné žiadnych okolností nepoužívajte agresívne výrobky.

Lekár, alebo lekárnik, vám môže odporučiť lieky proti tvorbe akné, alebo rôzne čistiace vody, ktoré vám pomôžu. Pred použitím akéhokoľvek lieku, ktorý nie je viazaný na lekársky predpis, sa o jeho používaní vopred poraďte so svojim gynekológom, alebo pôrodnou asistentkou.

Kŕčové žily

V tehotenstve sú budúce mamičky taktiež viac náchylné na tvorbu kŕčových žíl. Ako vaše tehotenstvo postupuje, môžete cítiť narastajúci tlak na žily v nohách. Vyššia hladina progesterónu môže tento problém ešte zhoršiť. Kŕčové žily sa viac a viac zhoršujú s každým ďalším tehotenstvom, ale aj s pribúdajúcim vekom.

Ak chcete zabrániť vzniku kŕčových žíl, alebo ich aspoň minimalizovať, denne cvičte. Cvičenie pomôže uvoľniť tlak v nohách. Takisto skúste spať na ľavom boku a kedykoľvek je to možné, vyložte si nohy na vyvýšené miesto.

Žilky

Taktiež si môžete všimnúť rozšírené žilky, skupinu drobných ciev blízko povrchu pokožky, najmä v oblasti členkov, nôh a tváre. Tieto malé rozšírené žilky môžu vyzerať ako pavučina, alebo ako vetvy stromu. Nie je nič neobvyklé, ak sa vytvorí skupina samostatných tenkých liniek, bez zvláštneho vzoru. Aj keď rozšírené žilky môžu vyzerať neesteticky, žilky na nohách, alebo na tvári nespôsobujú žiadne problémy a zvyčajne ustúpia po pôrode.

Túžba po intimite

Niektoré tehotné ženy majú pocit, že ich túžba po sexe v tehotenstva raketovo stúpa. Ženy majú počas tehotenstva zvýšený prietok krvi do panvovej oblasti, pociťujú zvýšenú citlivosť na stimuláciu a takisto sa ženám zvýši aj lubrikácia vagíny, v dôsledku hormonálnych zmien. Niektoré ženy sa doslova premenia na sexuálny stroj a chcú sex stále viac a viac. Túžba po sexe je v tehotenstve úplne normálna.

Môže nastať aj opačná situácia. Ak má tehotná žena veľké bolesti, cíti sa neatraktívna, alebo ju aj v priebehu druhého trimestra tehotenstva trápi ranná nevoľnosť, je prirodzené, že jej libido výrazne klesá. Niektoré ženy sa dokonca cítia nepríjemne v každej polohe. Ak sa pri pohlavnom styku necítite dobre, ubezpečte svojho partnera, že ho stále milujete a opíšte mu svoje pocity. Je dôležité, aby partneri medzi sebou komunikovali a snažili sa vyriešiť tento problém. Nezabúdajte ani na to, že sex nie je jediná fyzická intimita, ktorej sa môžete venovať.

Výbava pre dieťa

Nachádzate sa už za polovicou tehotenstva a je načase, aby ste začali pre svoje bábätko chystať výbavu a oblečenie. Premyslite si, aká farba by sa vám najviac páčila, zlaďte postieľku s farbou detskej izby, alebo sa v obchodoch zastavte v sekcii detského oblečenia.

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.