Pohlavná túžba medzi mužom a ženou patrí medzi najsilnejšie pudy. Avšak nie každý pár, ktorý sa miluje, chce mať dieťa. Dnes je bežné dieťa si plánovať a pravidelne používať niektorú z antikoncepčných metód: pesar, prezervatív, hormonálna antikoncepcia, vnútromaternicové teliesko, metóda plodných a neplodných dní, prerušovaná súlož.

Keď pár rozhodne plánovať rodinu, jednoducho antikoncepciu vysadí – žena by spravidla mala bez problémov otehotnieť do troch mesiacov, najneskôr do jedného roka. Ak sa nepodarí dieťa počať ani po jednom roku, je čas vyhľadať odborníka kvôli podozreniu na neplodnosť niekoho z partnerskej dvojice.

V prípade, ak sa rozhodnete plánovať dieťatko, mali by ste vedieť:

1. Žena nemôže otehotnieť kedykoľvek, ale len počas ovulácie

Žena otehotnie len v čase, keď má ovuláciu. Počas nej sa z vaječníka striedavo uvoľní jedno (alebo viac) vajíčok, ktoré sú v priebehu 24 hodín pripravené k oplodneniu. Po jeho uvoľnení do vajcovodu môže byť vajíčko oplodnené do 17 hodín po ovulácii (nezabudnite, že nepravidelnosti menštruačného cyklu v rozmedzí niekoľkých dní sú bežné, telo nie je počítačom vyrobený program).

Spermie dokážu oplodniť vajíčko ešte aj 48 hodín po styku – čiže ak napríklad dôjde k styku ešte pred ovuláciou avšak tá nastane na druhý deň po styku, je veľká pravdepodobnosť, že žena otehotnie.

Znamená to, že otehotnieť môžete len v priebehu troch až piatich dní počas každého cyklu. U ženy totiž nemôže dôjsť kedykoľvek k ovulácii. Mimo plodného obdobia nie je v rodidlách ženy prítomné vajíčko schopné oplodnenia, ale chýbajú aj ďalšie podmienky nevyhnutné pre otehotnenie: v hrdle maternice hlien priestupný pre spermie a v tele maternice sliznica pripravená na uhniezdenie vajíčka.

2. Ako spoznám, že mám ovuláciu?

Ovulácia nastáva približne 14 dní po začiatku menštruácie. Ak chcete zistiť presne, v ktorý deň ju máte, je potrebné zmerať teplotu v pošve. V deň, keď sa vám zvýši o jeden- dva stupne (na približne 37 oC), dochádza k ovulácii. Niektoré ženy tiež majú v ten deň hlienový výtok (vyzerá ako kúsok bielka). Spravidla tiež platí, že žena je v tomto čase vzrušivejšia, hormóny dosahujú svoj vrchol.

V prípade, že sa teplota nemení, nestúpa nad 37oC, znamená to, že u vás pravdepodobne nedochádza k ovulácii. Až 40 percent žien, ktoré nemôžu otehotnieť, nemá ovuláciu. Druhá najčastejšia príčina neplodnosti je nepriechodnosť vaječníkov.

3. Vysaďte alkohol, kofeín, cigarety a lieky

Ak ste sa definitívne rozhodli, že chcete mať bábätko, zmeňte svoju životosprávu. Ak fajčíte, prestaňte – rovnako aj váš partner. Začnite sa zdravšie stravovať, z jedálnička vylúčte mastné jedlá, kofeín a alkohol.

Nesnažte sa otehotnieť, ak práve užívate antibiotiká. Ak užívate dlhodobo nejaké lieky, poraďte sa s lekárom, či ich môžete užívať, alebo je lepšie ich vysadiť (ak to váš zdravotný stav dovoľuje).

Doprajte si viac pohybu, čerstvého ovocia a zeleniny, dodržujte pitný režim (nesladené nápoje). Ak máte nadváhu, schudnite, ak ste príliš chudá, snažte sa pár kíl pribrať.

4. Skontrolujte si zdravotný stav

Na začiatku plánovania tehotenstva je tiež dôležité položiť si otázku, či v rodine nemáte niektoré vývojové chyby alebo dedičné choroby. Pokiaľ áno, mali by ste navštíviť ambulanciu pre klinickú genetiku, kde vám povedia, či sa chyba môže vyskytovať aj u vášho budúceho dieťatka, a ak áno, s akou pravdepodobnosťou. Ak je predpoklad, že by dieťatko mohlo ochorieť, zrejme v čase tehotenstva budete musieť absolvovať amniocentézu.

Uistite sa, či ste prekonali detské ochorenia, či ste mali rubeolu, alebo ste proti nej očkovaná. Ak máte doma zvieratá (pes, mačka), mali by byť sledované veterinárom, aby neboli nositeľmi toxoplazmózy.

Ak trpíte nejakým chronickým ochorením, mali by ste navštíviť internistu, aby ochorenie bolo v čase tehotenstva, a aj pred ním, stabilizované (najmä diabetičky).

5. Môžem otehotnieť hneď po vysadení antikoncepcie?

Ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, sa často pýtajú, či je bezpečné otehotnieť môžete hneď po vysadení antikoncepcie. Kedysi sa doporučovalo tri až šesť mesiacov počkať, avšak dnešná antikoncepcia je na takej úrovni, že otehotnieť bezprostredne po jej vysadení neprináša žiadne zdravotné riziká.

Money and Credit cards Policy

prerodicov.sk supports and endorses monetary policy to know your client. We accept credit cards, but first read the review on the site https://ccreviews.to. Fake IDs are not allowed and can only be bought on idgod. prerodicov.sk team.