StarostlivosťKoľko mlieka má vypiť bábätko po pôrode?

Koľko mlieka má vypiť bábätko po pôrode?

Narodilo sa vám prednedávnom dieťatko a intenzívne sa zamýšľate nad tým, koľko mlieka by malo optimálne piť? Jedná sa o legitímnu otázku. Materinské mlieko je pre novorodencov jeden z najdôležitejších zdrojov živín, najmä bielkovín.

Z otázky ako správne podávať vášmu novorodencovi mlieko, nie je potrebné robiť raketovú vedu. Pri držaní sa zopár dôležitých zásad sa už viac nebudete musieť obávať, či novorodencovi dávkujete mliečko v správnych dávkach a časoch.

Počas počiatočných mesiacov by ste určite bábätku určite nemali nasilu podávať neúmerne veľa mlieka. Žalúdok novorodenca je v prvom roku života veľmi malý. Napriek tomu, že sa prvotne môže zdať, že malý žalúdoček o veľkosti väčšieho orieška musí byť určite jednoduché a rýchle nakŕmiť, nemôžeme byť ďalej od pravdy.

...

Vybavte sa dostatkom času a trpezlivosti

Kŕmenie novorodenca v prvých mesiacoch je časovo najnáročnejšie. Keďže si dieťatko na prijímanie potravy ako takej musí najprv navyknúť, môže kŕmenie trvať kľudne aj hodinku. Okrem dostatku času by ste si mali pripraviť aj dostatok trpezlivosti, keďže vás takmer určite bude dieťa pri kŕmení sprevádzať plačom.

Ako bude dieťatko rásť, každým dňom a týždňom si bude na príjem mlieka zvykať viac a viac. To samozrejme pôjde ruka v ruke aj s menším odporom voči kŕmeniu. Rovnako tak bude dieťatko prijímať stále viac a viac mlieka. Neplatí tu však žiadne univerzálne pravidlo, keďže každé dieťa je unikát.

  • 1 deň po pôrode = 7-8 ml (približne 1 až 1,5 čajovej lyžičky)
  • 2 dni po pôrode = 14-16 ml (približne 3 čajové lyžičky)
  • 3 dni po pôrode = 38-40 ml (približne 2 až 2,5 polievkových lyžíc)
  • 4 dni po pôrode = 58-60 ml (približne 3 polievkové lyžice)
  • 7 dní po pôrode = 65-70 ml (približne 3,5 polievkových lyžíc)

Informácie o odporúčanom objeme mlieka, ktoré by malo dieťa po pôrode prijímať teda vnímajte ako hrubý odhad, vhodný na približnú orientáciu.

Neľakajte sa, ak dieťatko mierne stratí na váhe

Je úplné prirodzené, že novorodenec zvykne pár dní po pôrode mierne schudnúť. Návrat na pôvodnú váhu pri pôrode zvyčajne trvá týždeň až pol, pri patričnom a pravidelnom kŕmení dieťaťa.

Dieťa sa pri kŕmení nikdy nesnažte nijakým spôsobom uponáhľať. Vždy novorodencovi nechajte toľko času na dojčenie, koľko si sám žiada. Okrem veľmi dôležitého príjmu živín, dieťatku a v konečnom dôsledku aj vám, pomôže samotná materinská blízkosť.

Kŕmenie umelým mliekom má svoje špecifiká

Ak svojmu dieťatku podávate umelé mlieko prostredníctvom nádoby, môže byť novorodenec schopný naraz prijať o niečo viac mlieka. Zásadný rozdiel je práve v spôsobe, akým novorodenec mlieko prijíma. Ak dochádza k dojčeniu prsníkom, dieťatko si príjem potravy reguluje odlišne. Spôsobené je to napríklad aj nekonzistenciou prítoku materinského mlieka v prípade prsníkov.

Rozdiel je tiež v samotnej kontrole. Pri prirodzenom dojčení prsníkom totiž nie je možné úplne presne odmerať, koľko mlieka vaše dieťa v daný moment skonzumovalo. V tomto prípade odporúčame orientovať sa prostredníctvom prirodzených signálov – odgrgnutie, viditeľné samovoľne odtiahnutie sa dieťaťa od prsníka, pomerne hlasné prehĺtanie, zmena konzistencie stolice na mäkšie, alebo časté močenie do plienky.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Prečo je starostlivosť o seba počas rodičovstva tak dôležitá?

Rodičovstvo je nádherná a naplňujúca skúsenosť, plná lásky, starostlivosti a obetavosti. Avšak v nekonečnom zhone starostlivosti o deti často zabúdame na jednu z najdôležitejších...

Budovanie zdravého súťaženia medzi súrodencami. Viete, ako na to?

Žiarlivosť a rivalita medzi súrodencami je bežný jav, s ktorým sa stretáva mnoho rodičov. Je prirodzené, že deti súťažia o pozornosť a lásku svojich...

Zistujete, na čo ma Vaše dieťa talent? 7 tipov, ako objaviť talent u dieťaťa

V každom dieťati sa ukrývajú jedinečné talenty a schopnosti, ktoré treba objaviť a rozvinúť. Ako rodičia je pre nás dôležité byť pozorní a podporovať...

Komunikácia a kompromisy medzi súrodencami

Súrodenecká rivalita je prirodzená súčasť života v rodine s viacerými deťmi. Hádky o hračky, pozornosť rodičov či miesto v aute sú bežným javom. Avšak,...