TehotenstvoPrvé príznaky tehotenstva

Prvé príznaky tehotenstva

Plánované či nie, tehotenstvo je vždy podstatnou udalosťou v živote ženy. Niet sa teda čo diviť, že aj pri prvých príznakoch tehotenstva dokáže na ženu doľahnúť veľký stres a nepokoj, ale často aj nádej a očakávania. Chcete vedieť, či skutočne čakáte dieťa? Skúste sa riadiť znakmi, ktoré sú pre tehotenstvo typické. Avšak..

Tehotenský test ako základ

Poznávacích znamení, ktoré vám môžu napovedať, či prišlo k tehotenstvu, je síce hneď niekoľko, základom by však vždy mal byť tehotenský test. Ten pri správnom použití poskytne takmer jasnú odpoveď, ktorú už potrebuje potvrdiť len príslušný lekár. Spoliehať sa a robiť si úsudok len zo samotných príznakov môže byť často klamlivé, keďže mnohé z nich môžu v skutočnosti signalizovať len zdravotný problém, prípadne obyčajný stres z neistoty.

Ako sa tehotenský test používa?

Je veľmi jednoduché test tehotenstva pokaziť. Existuje hneď celý rad faktorov, ktoré môžu výsledok ovplyvniť.

...

Tehotenský test funguje na detekcii hormónu hcG. Ten je produkovaný embryom a nachádza sa vo vašom moči. Nečakajte preto, že svoje tehotenstvo rozpoznáte deň po nechránenom styku. Hormón hcG začína byť produkovaný približne 6 – 12 dní po oplodnení vajíčka a embryo ho v priebehu času produkuje čoraz viac, všeobecne teda platí, že čím neskôr si tehotenský test urobíte, tým je menšia šanca, že výsledok bude nepresný. Druhou príčinou nepresného testu môže byť príliš veľa prijatých tekutín, čo moč výrazne rozriedi.

Testovať by ste sa teda mala prvýkrát až vtedy, keď vám mešká menštruácia a vždy okamžite po zobudení, bez prijatia akýchkoľvek tekutín predtým. Zvyčajným postupom je urobiť si po prvom teste o týždeň neskôr ďalší a ak je výsledok rovnaký, na 99,99% mu môžete veriť. V prípade, že sú výsledky rôzne, odporúča sa návšteva lekára.

Tehotenstvo možno detekovať aj cez krvné testy, výhodou je, že je možné ho rozpoznať už dva dni po oplodnení, je však potrebná asistencia lekára.

Kde zoženiete tehotenský test?

Tehotenské testy sú bez problémov dostupné v akejkoľvek lekárni, drogérii, na internete, dokonca aj vo vybraných supermarketoch. Ich cena sa pohybuje od pár centov do pár eur, nie je to teda žiadna likvidačná položka. Odporúčame však zaobstarať si viacero testov rôznych značiek a výsledky porovnať.

Najčastejšie prvé príznaky tehotenstva

Každá žena reaguje na rôzne podnety inak a takisto sa to prejavuje aj pri príznakoch tehotenstva. Existujú ženy, ktorých prvým “príznakom” je až pozitívny tehotenský test, na druhú stranu sú tu ženy, ktoré si prechádzajú od prvého mesiaca celým radom najrôznejších symptómov.

Najčastejším znakom, že je niečo v “neporiadku”, je samozrejme meškajúca menštruácia.

Keď vám menštruácia mešká

Meškajúca alebo vynechaná menštruácia je najjasnejším znakom, že je niečo v neporiadku. A aj keď je to pomerne významný príznak, nemal by sa zďaleka brať ako jasný signál. Príčin, prečo vám meškajú vaše dni, môže byť hneď niekoľko.

Častým dôvodom meškajúcej menštruácie je práve stres z otehotnenia. Žena má po nechránenom sexe strach, že otehotnela a tento stres je natoľko veľký, že ovplyvní pravidelnosť menštruácie. Ďalšími dôvodmi môže byť napríklad hormonálna nerovnováha, často spojená s vysadením antikoncepcie, únava a mnohé ďalšie. V zásade platí, že čím je menštruácia pravidelnejšia, tým väčší dôvod na obavy musí zmena byť. Tak či onak, ak vám “to” mešká, odporúčame siahnuť po tehotenskom teste.

Nevoľnosť

Nevoľnosť takisto patrí medzi najčastejšie príznaky tehotenstva. Najčastejšie sa prejavuje v ranných hodinách a jej príčinou sú hormonálne zmeny, je však bežná aj v iných fázach dňa, pokojne aj v noci. A čo si pod nevoľnosťou predstaviť? Presne to, ako zobrazujú tehotenstvo vo filme – žena zvracajúca nad záchodovou misou. Kým nevoľnosť postihuje údajne 4 z 5 žien, samotné zvracanie sa ako príznak objavuje u každej druhej tehotnej ženy.

Častým vedľajším znakom je túžba po jedle, neraz aj po jedle, ktoré doposiaľ pre vás nebolo úplne typické. Naopak, nad svojim obľúbeným jedlom možno nepochopiteľne ohrniete nosom. Znamená to, že kým by ste sa za pohár kyslých uhoriek pobili, vaše obľúbené bryndzové halušky zrazu pôsobia ako niečo, čomu sa treba vyhnúť oblúkom.

Nevoľnosti a zmeny chutí môžu vytrvať po celú dobu tehotenstva, zvyčajne však pominú na začiatku druhého trimestra, teda po troch mesiacoch. Tradičnou prvou pomocou sú sucháre a podobné ľahké jedlá, pomôže aj zázvor.

Únava

V dobe, kedy v dôsledku nevhodného životného štýlu trpíme únavou mnohí, je niekedy ťažko rozoznať, či ide o príznak alebo bežnú únavu. Tá je však pre tehotenstvo úplne typická a to hneď z niekoľkých príčin – zvýšený hormón progesterón, spojený s nižším krvným tlakom a nižšou hladinou cukru v krvi. Ak je teda únava skutočne kritická a spája sa s viacerými inými príznakmi v článku, je možno na čase mať sa na pozore a skúsiť tehotenský test.

Pomoc proti únave? Bojovať proti nej je ťažšie, než proti bežnej forme únavy, ako ju poznáme všetci, no v zásade platí to isté – pohyb, zdravý životný štýl, dostatok spánku (ideálne v pravidelnom čase) a strava bohatá na bielkoviny.

Zmeny na prsiach

Ako už bolo naznačená, tehotenstvo výrazne mení hormonálnu rovnováhu v tele, čo je práve príčinou v článku spomínaných príznakov. Práve v oblastí hrudníka sú tieto zmeny asi najzreteľnejšie.

Prsia tehotnej ženy sú zvyčajne pevnejšie, väčšie a ťažšie, no jemnejšie na dotyk. Tieto zmeny sú často sprevádzané svrbením či bolesťou a môžu sa prejaviť už 2 týždne po oplodnení. Ďalším znakom je zmena farby areoly – oblasti okolo bradavky. V prípade tehotenstva táto oblasť zvyčajne stmavne.

Ako pri iných príznakoch, tak aj pri prsiach zvyčajne tieto bolesti a výkyvy pominú na konci prvého trimesta – telu totiž trvá približne 13-14 týždňov, než sa na hormonálne zmeny adaptuje.

Ďalšie, menej výrazné príznaky tehotenstva

Príznaky tehotenstva spomenuté v prvej časti článku sú jasným znamením, že sa treba mať na pozore. Počiatky tehotenstva však nie sú len o týchto, často všeobecne známych znakoch, no o mnohých ďalších, ktoré by ste si možno s tehotenstvom najskôr ani nespojili. Ak máte podozrenie, že ste tehotná, možno vás tieto ďalšie príznaky presvedčia urobiť si tehotenský test.

Častá zmena nálad

Tento príznak je takisto spôsobený hormonálnou nerovnováhou, no pre niektoré ženy je pomerne bežným “vedľajším produktom” aj pri menštruácii, preto sa mu nevenuje v prípade začínajúceho tehotenstva toľko pozornosti. Ak však máte pocit, že vykývy nálad sú akési intenzívnejšie, navyše spojené s inými spomenutými príznakmi, možno to niečo značí.

Menej intenzívne krvácanie

Menštruácia = žiadne tehotenstvo, žiadna menštruácia = tehotenstvo. Takto nejak funguje základná logika, ktorá vo väčšine prípadov aj objektívne funguje, no nie každá žena je rovnaká a hormóny môžu spôsobiť v jej tele hotové bláznovstvo. A tak, hoci ste tehotná, môžte krvácať. Mnohé ženy si toto krvácanie, ktoré nie je síce tak intenzívne, zamieňajú s bežnou menštruáciou, príčinou je však oplodnené vajíčko, ktoré sa prichytí ku prekrvenej stene maternice a vy začnete krvácať.

Ako toto krvácanie rozoznať od bežnej menštruácie? Jednak je menej intenzívne, zvyčajne navyše prichádza o pár dní skôr ako samotná menštruácia. Samotná krv má niekedy hnedastú farbu.

V každom prípade, ak sa s takýmto typom krvácania stretnete, odporúča sa čo najskôr navštíviť lekára – môže to byť nevinný znak, ale môže signalizovať aj mimomaternicové tehotenstvo, či dokonca potrat.

Nafúknuté bruško

Pri predchádzajúcich príznakoch sme spomenuli hormón progesterón, ktorého nadmerná produkcia spôsobuje napríklad únavu. Nie je to však jediný efekt, za ktorý je progesterón zodpovedný. Ten má nepriaznivý vplyv na tráviaci systém – spomaľuje ho, čo spôsobuje nafukovanie. Pritesné nohavice, ktoré boli ešte pár dní dozadu akurát, tak môžu byť malou červenou vlajočkou, že sa vo vašom tele možno práve niečo deje.

Bolesť chrbta

Bolesť chrbta je typickým znakom tehotenstva v neskorších fázach, spôsobené jednoducho gravitáciou. No tento druh bolesti je pre niektoré ženy typický už v úplných počiatkoch tehotenstva. Ako je to možné? V dôsledku tehotenstva svalstvo chrbtice ochabne a tá už teda nie je schopná tak pevne držať celé telo. Nehovoriac teda o fáze, keby má plod už niekoľko kilogramov.

Časté močenie

Je úplne prirodzené, že telo počas tehotenstva vylučuje oveľa viac tekutín, čo má za následok potrebu častého močenia. Treba si len zvyknúť a piť veľa vody, aby telo vyplavovalo škodlivé látky.

Citlivý čuch

Ženský hormón estrogén svoju hladinu počas tehotenstva ešte zvyšuje, čo má za následok silnejší čuch. Mnohé príchute a vône vám tak zrazu prídu nepríjemne, ba až odpudivé. Ak zrazu nemôžete vystáť svoj obľúbený parfém, je možné, že príčinu treba hľadať práve v tehotenstve.

Mám podozrenie, že som tehotná. Čo teraz?

Ak ste sa vo viacerých príznakoch našli, je tu nemalá šanca, že ste skutočne tehotná. Každý jeden príznak však môže mať aj úplne inú príčinu, preto netreba robiť unáhlené závery a radšej si podozrenie overiť tehotenským testom.

Presnosť väčšiny tehotenských testov je takmer 100%, ak sa poistíte rôznymi značkami a dvoma rôznymi pokusmi, budete môcť prakticky naisto povedať, či skutočne čakáte dieťa. Ak vám test ukáže pozitívny výsledok, čaká vás už len návšteva doktora, ktorý vám tehotenstvo potvrdí a zaháji  potrebné procedúry.

Túto návštevu je možné vykonať hneď po potvrdení tehotenstva, v prvých týždňoch však nemá výraznejší zmysel, keďže ani vy, ani lekár na ultrazvuku pravdepodobne nič neuvidí. Prvé známky života možno vidieť v 5. týždni tehotenstva, výraznejšie kontúry vrátanie srdiečka zachytí lekár ultrazvukom prvýkrát približne v 7. týždni. Aj preto je všeobecne odporúčané nechať si prvú návštevu na 6 – 8. týždeň tehotenstva. Následne, niekedy na konci prvého trimestra, sa určí predpokladaný termín pôrodu, spravia sa viaceré vyšetrenia, vystaví sa tehotenský preukaz a zaháji sa poradňa.

Nič zložité to nie je, v poradni vás už presne usmernia a zodpovedajú vám akékoľvek otázky. Je už len na vás, aby ste toto náročné, no krásne obdobie ubojovala a priviedla na svet zdravé dieťa. Držíme palce.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Na čo si dať pozor pri výbere škôlky?

Rozhodovanie o tom, kam zapísať svoje dieťa do škôlky, je jedným z najdôležitejších krokov, ktoré rodičia musia urobiť. Škôlka nie je len miestom, kde...

Aktivity, ktoré podporujú vývoj jemnej motoriky u detí

Jemná motorika je kľúčová pre každodenný život dieťaťa. Zahŕňa schopnosť vykonávať drobné, presné pohyby rukami a prstami, ktoré sú nevyhnutné pre množstvo aktivít, ako...

Najlepšie vitamíny pre deti

Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie, a to zahŕňa aj zdravie. Vitamíny zohrávajú kľúčovú úlohu pri podpore rastu a vývoja detí, no...

Depresia – ako ju rozpoznať, zvládnuť a získať späť kontrolu nad životom

Depresia je vážna duševná porucha, ktorá postihuje milióny ľudí po celom svete. Nejde len o chvíľkový pocit smútku alebo skleslosti, ale o trvalý stav,...