Pestovanie exotického ovocia v našich podmienkach sa stáva čoraz viac obľúbenejšou aktivitou nielen pre mnohých pestovateľov, ale aj pre kulinárov, ktorí milujú netradičnúj kuchyňu. A hoci si niektoré neobyčajné druhy ovocia vyžadujú špecifickejšie podmienky a starostlivosť, mnoho z nich úspešne vypestujete aj priamo v interiéri.
Sviežosť v kuchyni začína v zahrade!
Radi experimentujete nielen v kuchyni, ale aj v záhrade? Potom zaručene vyskúšajte pestovanie, týchto dvoch obľúbených druhov exotického ovocia, doma. Vďaka nim si pripravíte jednoduché a zároveň nezvyčajné zeleninové šaláty na oslavu, osviežujúce šťavy, omáčky, či dokonca chutné dezerty.
1. Figovník
Figovníky sú nenáročné na typ pôdy, preto ich môžete pestovať v záhrade, podobne ako iné druhy ovocných stromov. Pri vysádzaní vám odporúčame zvoliť aspoň dvojročnú rastlinu figovníka a v záhrade ju umiestniť skôr na teplejšie miesto, najideálnejšie k južnej strane domu v závetrí. Mladé figovníky je potrebné chrániť pred nízkymi teplotami, pomáha zakrytie netkanou textíliou alebo jutovinou. Staršie figovníky sú odolnejšie, znesú aj silnejšie mrazy okolo – 15 °C bez zakrytia, stačí ak im obalíte spodné časti kmeňa. V oblastiach s veľmi silnými mrazmi je lepšie figovník pestovať v nádobe. V zime ho potom môžete preniesť do skleníka alebo zimnej záhrady.
Figy dodajú vašim jedlám šmrnc!
Využitím fíg v kuchyni obohatíte vaše obľúbené zdravé recepty na obed o množstvo vitamínov a vlákninu a zároveň im dodáte exotickú chuť.
- Čerstvé figy môžete konzumovať samotné alebo ich pridať do rôznych šalátov, najmä k tým, ktoré obsahujú syry alebo orechy.
- Figy sú ideálnou voľbou pri príprave mnohých sladkých jedál, ako sú koláče, pudingy, štrúdle alebo dokonca marmelády.
- Grilované figy s medom a orechmi vás môžu chuťovo potešiť ako skvelé predjedlo, či dezert.
Jednoduchý figový šalát s kozím syrom
Na prípravu budete potrebovať:
- šalátový mix ( alebo rôzne druhy šalátových listov ),
- čerstvé figy (nakrájané na štvrtinky)
- kozí syr- prípadne syr feta (nakrájané na kocky)
- vlašské orechy (posekané a opražené na panvici)
- olivový olej, balzamikový ocot, soľ a korenie podľa chuti (všetko spolu zmiešajte a vytvorte dressing)
V miske všetky pevné ingrediencie zalejte pripraveným dressingom a zľahka premiešajte, aby sa chute prepojili. Dobrú chuť!
2. Citrónovník
V našich podmienkach sa pestujú väčšinou citrusy naštepené na vhodných podpníkoch alebo vegetatívne rozmnožené z odrezkov. Najväčší úspech v pestovaní však dosiahnete pri trpasličích odrodách ako sú napríklad citrónovníky meyer, lisbon, sun gold, yuzu, ponderosa prípadne trpasličia eureka. Pri výbere kvetináča je dôležité, aby bol viac hlbší ako širší, zabezpečíte tak rastline dobrú stabilitu. Kvôli váhe je vhodnejší plastový kvetináč. Oceníte to pri každom prenášaní citrusu z interiéru do exteriéru a späť. V našom klimatickom pásme je pre citrusy obzvlášť dôležité správne zimovanie. Ideálna teplota pre zimovanie citrusov v interiéri je od 1 do 10 °C, v tmavej miestnosti. Zimovanie pri izbovej teplote je pre citrusy problematické, pretože nie sú zvyknuté na vyššie teploty, pokiaľ nemajú dostatok svetla. Pri pestovaní citrusov je prospešné časté rosenie listov.
Citróny osviežia vaše jedlá
Citróny sú doslova pokladmi v kuchyni a to nielen vďaka svojmu širokému spektru využitia, ale aj kvôli ich pozitívnemu vplyvu na naše zdravie. Recepty na hlavné jedlá získajú priam exkluzívny nádych, ak ich osviežite šťavou z citróna alebo do nich pridajte rovno celé plátky. Omáčky, pečené ryby, rýchle steaky z kuracieho mäsa alebo grilovaná zelenina, tak získajú nezabudnuteľnú chuť.
- Citrón je neoceniteľný v kuchyni ako zdroj kyseliny a osviežujúcej chuti. Jeho šťava sa dá použiť na prípravu omáčok, marinád, dresingov na šaláty alebo na osviežujúce nápoje.
- Citrónová kôra je zas plná aromatických olejov a dáva jedlám intenzívnejšiu chuť a nezameniteľnú vôňu. Môžete ju pridať do koláčov, zmrzliny alebo dokonca do rybích jedál.
- Kombinácia citrónovej šťavy a kôry je tiež skvelá na prípravu domáceho citrónového krému alebo citrónových muffinov.
Vynikajúci citrónovo-medový dressing
Na prípravu budete potrebovať:
- 1/4 šálky čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy,
- 2 lyžice extra panenského olivového oleja,
- 1 lyžica medu,
- 1 čajová lyžička dijonskej horčice,
- Soľ a čerstvo mleté čierne korenie podľa chuti
Všetky ingrediencie spolu poriadne premiešajte do hladka. A vedzte, že s týmto dressingom sa stane váš šalát nezabudnuteľným!
Toto bolo len niekoľko z mnohých spôsobov, ako môžete využiť figy a citróny v kuchyni. Ich čerstvá chuť a aróma môžu vylepšiť mnohé jedlá, preto sa odvážte experimentovať, vďaka tomu sa vaše jedlá stanú skutočným kulinárskym zážitkom.