TehotenstvoČo nejesť, keď ste tehotná

Čo nejesť, keď ste tehotná

Vo chvíli, ako sa dozviete, že ste tehotná, budete počuť veľa o tom, čo by ste mali jesť a piť počas tehotenstva, ako napríklad vápnik a kyselinu listovú. Ale akých potravín sa vyvarovať? Informácie sa menia z roka na rok a veci, ktoré boli kedysi považované za bezpečné, môžu byť teraz na zozname nevhodných potravín.

Potraviny, ktoré by ste nemali jesť:

Tu je prehľad toho, na čo si dávať pozor najbližších deväť mesiacov.

Kofeín

Užívanie vysokých dávok kofeínu denne počas tehotenstva – či už z kávy, čaju, coly, kakaa alebo energetických nápojov – bolo dlho spájané so zvýšeným rizikom potratu a podľa štúdie potvrdili, že je to pravda. Štúdia zistila, že ženy, ktoré konzumujú 200 mg alebo viac kofeínu denne (to sú viac ako dve šálky prekvapkávanej kávy alebo päť plechoviek malinovky obsahujúcej kofeín), majú dvojnásobne vyššie riziko potratu ako ženy, ktoré nekonzumovali žiadny kofeín. „Je dobré piť bezkofeínové nápoje, a to najmä v prvom trimestri, kedy je riziko potratu najvyššie,“ hovorí Bridget Swinney, RD, autor knihy Jedlo a očakávanie.

...

Mäkké syry

Je najlepšie sa im vyhnúť, najmä syrom ako sú Camembert, kozí syr, Feta, Niva, alebo syry s modrou plesňou. Môžu byť nepasterizované a kontaminované listériou – baktériou, ktorá môže vyvolať otravu jedlom. Tieto mäkké syry sú vysoko rizikové a pretože tehotné ženy majú oslabený imunitný systém, sú náchylnejšie k určitým potravou prenášaným chorobám. A tie, ak je žena v prvom trimestri, môžu viesť k potratu alebo predčasnému pôrodu.

Mäso

Premýšľate nad nákupom údenín v lahôdkarstve na večeru či raňajky? Buďte opatrné, pri lahôdkárskych výrobkoch môže tiež dôjsť ku kontaminácii listériou, ak sa s nimi nedôkladne manipuluje vo výrobnom závode alebo v lahôdkárstve. Ako preventívne opatrenie môžete plátky šunky preliať horúcou vodou, ktorá zabije baktérie. Pri príprave bravčového, hovädzieho, jahňacieho či domáceho mäsa sa doporučuje ho upiecť či uvariť na stredne prepečené, prípadne až viac prepečené. Toto mäso totiž môže byť napadnuté toxoplazmou, parazitom, ktorý spôsobuje infekciu, ktorá, i keď je relatívne vzácna, môže spôsobiť potrat alebo vážne zdravotné problémy dieťatka.

Ryby

Pravdepodobne už viete, že ortuť, ktorá je prítomná v mnohých rybách, je nebezpečná pre vaše dieťa. „Ortuť je neurotoxín, ktorý narušuje vývoj mozgu plodu,“ hovorí Dr. Ricciotti. Keď sa ortuť z ovzdušia dostane do vody, v potravinovom reťazci sa prenáša z rastlín a malých rýb na väčšie ryby, takže tie veľké sú najviac znečistené. Ktoré ryby s vysokým obsahom ortuti patria na zoznam nevhodných jedál pre tehotné? Žralok, kráľovské makrely, mečiar a tuniak. Chybou niektorých tehotných žien je, že počas tehotenstva sa snažia vyhýbať všetkým rybám, a pritom napríklad losos neobsahuje ortuť a je to skvelý zdroj omega-3 mastných kyselín, ktoré budete veľmi potrebovať počas tehotenstva. Ale bez ohľadu na to, aký druh ryby či mäsa jete, je najlepšie sa vyhnúť všetkému surovému alebo nedostatočne uvarenému či upečenému.

Vajcia

Možno ste počuli, že v tehotenstve nie je vhodné jesť vajcia, hoci sú vysoko kvalitným zdrojom bielkovín a obsahujú dôležité živiny ako cholín. Je však pravdou, že vajcia majú určité riziko kontaminácie salmonelou, ktorá je oveľa nebezpečnejšia pre tehotné ženy než pre bežnú populáciu. Ak sa chcete pri ich konzumácii vyhnúť rizikám, je lepšie kupovať iba chladené vajcia a nejesť tie s trhlinami, alebo nečisté. Vyhnite sa jedeniu surových vajec, zálievok zo surových vajec, snehu z bielkov, nepasterizovanému vaječnému likéru a domácej zmrzline.

Alkohol

Otázka alkoholu je jasná: V roku 2005 vydal hlavný americký chirurg vyhlásenie vyzývajúce všetky tehotné ženy a všetky ženy, ktoré môžu otehotnieť, aby sa vyhli konzumácii alkoholu. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb uvádza, že neexistuje bezpečná miera alkoholu počas tehotenstva. Je možné, že vám váš lekár alebo pôrodná asistentka povedali, že občasný malý drink či pohár vína je neškodný. Ale vedzte: alkohol ihneď prechádza placentou – keď pijete, aj vaše dieťa pije. Ženy, ktoré pijú častejšie, vystavujú svoje dieťa riziku riziku vrodených porúch plodu, ako napríklad mierne ťažké až ťažké mentálne postihnutie, fyzické abnormality a poruchy centrálneho nervového systému. Štúdie z roku 2007 na Indiana University v Bloomington zistili, že deti matiek, ktoré pili alkohol počas tehotenstva, mali neskôr v detstve problémy so správaním.

Potraviny, ktoré by ste mali jesť

Teraz, keď ste dali všetky zlé potraviny preč, tu je zoznam tých najlepších tehotenských potravín – tie by ste mali mať na vašom nákupnom zozname.

Omega-3 mastné kyseliny

Tieto kyseliny sú životne dôležité pre mozog a centrálny nervový systém, vývoj dieťaťa a a môžu tiež znížiť riziko popôrodnej depresie. Najlepšie zdroje sú: losos, ančovičky, ľanové semienka a ľanový olej, a niektoré značky vajec (nápis „omega-3 vajcia“ na krabičke).

Vitamín B8 (cholín)

Tento vitamín B zohráva kľúčovú úlohu vo vývoji mozgu plodu a môže pomôcť zabrániť vadám na mieche. Najlepšie zdroje: hovädzie mäso (okrem hovädzej pečene, ktorú by tehotné ženy nemali jesť), kuracia pečeň, vajcia, sója a pšeničné klíčky.

Vláknina

Strava s vysokým obsahom vlákniny pomôže vyhnúť sa bežným tehotenským ťažkostiam, ako je zápcha a hemoroidy, ale tiež pomáha rovnomerne uvoľňovať glukózu do krvného obehu, čo pomáha vyhnúť sa náhlym poklesom energie. Najlepšie zdroje: celozrnné potraviny, ovsené vločky, ovocie a zelenina.

Vápnik

Vápnik je to dobrý pre vaše kosti a ženy s nedostatkom vápnika v strave môžu mať viac komplikácií v tehotenstve, vrátane vysokého krvného tlaku a preeklampsie. Najlepšie zdroje: nízkotučné mlieko, tvrdé syry, jogurty a pomarančový džús obohatený o vápnik.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Ako sa vyhýbať detským chorobám počas zimy?

Zima je obdobím, kedy deti častejšie čelia rôznym chorobám, ako sú prechladnutia, chrípky či infekcie dýchacích ciest. Chladné počasie, oslabená imunita a pobyt v...

Prečo deti hovoria „nie“ a ako reagovať?

Obdobie vzdoru je prirodzenou súčasťou detského vývoja, no pre rodičov predstavuje emocionálnu skúšku. Každodenné situácie, ktoré predtým fungovali hladko – obliekanie, jedlo, či odchod...

Na čo si dať pozor pri výbere škôlky?

Rozhodovanie o tom, kam zapísať svoje dieťa do škôlky, je jedným z najdôležitejších krokov, ktoré rodičia musia urobiť. Škôlka nie je len miestom, kde...

Aktivity, ktoré podporujú vývoj jemnej motoriky u detí

Jemná motorika je kľúčová pre každodenný život dieťaťa. Zahŕňa schopnosť vykonávať drobné, presné pohyby rukami a prstami, ktoré sú nevyhnutné pre množstvo aktivít, ako...