MagazínČistička vzduchu v detskej izbe – áno alebo nie?

Čistička vzduchu v detskej izbe – áno alebo nie?

Čistička vzduchu zabezpečuje čistejší a zdravší vzduch, ktorý potrebujú aj deti. Tie sú citlivejšie aj na nečistoty, ktoré dráždia dýchacie cesty, zhoršujú alergie alebo astmu. Je však vhodná pre každého, aj pre deti, ktoré netrápia dýchacie ťažkosti.  

Aké benefity prináša?

Ako funguje čistička vzduchu

Princíp fungovania čističky vzduchu je veľmi jednoduchý. Nasáva vzduch z miestnosti, ten prejde cez filtre, na ktorých sa zachytia nečistoty a späť do miestnosti vyfukuje čistý vzduch zbavený chlpov, prachových častíc a alergénov. Pre alergikov sú dostupné špeciálne čističky vzduchu, ktoré majú schopnosť zachytiť až 100 % jemných častíc vrátane alergénov.

...

Pri výbere čističky vzduchu dbajte najmä na kvalitný HEPA filter, ktorý zachytí až 99,5 % všetkých nečistôt vrátane vírusov, baktérií, plesní, prachu, dymu, peľu a iných alergénov. Dôležitým parametrom je aj veľkosť miestnosti, pre ktorú je čistička vhodná. Ak by ste ju použili vo väčšej miestnosti, nebola by efektívna.

Zapínať ju môžete niekoľko hodín pred spaním, aby dieťa spalo v izbe s čerstvým vzduchom. Používať sa môže aj počas spánku, ale mala by byť vybavená „nočným režimom“ počas ktorého bude hlučnosť minimálna a displej zhasnutý.

Aké sú jej najväčšie výhody?

Najväčšou výhodou je samozrejme čistejší vzduch a teda aj minimum alergénov a prachových častíc. Čističku môžete používať celoročne, ale asi najviac ju oceníte v zimnom období. Keďže zachytáva aj baktérie a vírusy, šíria sa výrazne menej a tak funguje aj ako prevencia proti ochoreniam. Práve preto sa používajú nielen v domácnostiach, ale aj v škôlkach alebo u lekárov.

Čistejší a čerstvejší vzduch podporuje aj kvalitnejší spánok detí a dospelých. Pri používaní čističky vzduchu nie je potrebné vetrať, čo je opäť výhoda predovšetkým v zime, alebo ak nechcete deťom nechávať otvorené okno, aby ich nerušil hluk z ulice. Tak neváhajte, a aj do detskej izby vašim deťom čím skôr zaobstarajte tento unikátny spotrebič.

Zdroj obrázkov:

1.Ahanov Michael/Shutterstock.com

2.Ivan Serebryannikov/Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Partnerský život po narodení dieťaťa – ako si nájsť čas na seba navzájom

Narodenie dieťaťa je jednou z najväčších zmien v živote každého páru. Hoci ide o šťastné a naplňujúce obdobie, prichádza aj s výzvami, ktoré môžu...

Ako sa vyhýbať detským chorobám počas zimy?

Zima je obdobím, kedy deti častejšie čelia rôznym chorobám, ako sú prechladnutia, chrípky či infekcie dýchacích ciest. Chladné počasie, oslabená imunita a pobyt v...

Prečo deti hovoria „nie“ a ako reagovať?

Obdobie vzdoru je prirodzenou súčasťou detského vývoja, no pre rodičov predstavuje emocionálnu skúšku. Každodenné situácie, ktoré predtým fungovali hladko – obliekanie, jedlo, či odchod...

Na čo si dať pozor pri výbere škôlky?

Rozhodovanie o tom, kam zapísať svoje dieťa do škôlky, je jedným z najdôležitejších krokov, ktoré rodičia musia urobiť. Škôlka nie je len miestom, kde...