StarostlivosťBudia sa vaše deti často v noci? Pozrime sa, čo to spôsobuje

Budia sa vaše deti často v noci? Pozrime sa, čo to spôsobuje

Trápi vás časté nočné budenie vášho bábätka, predškoláka či školáka? Viete, čo patrí medzi najčastejšie príčiny nočného budenia detí, ako tomu predchádzať a čo pomáha pri nespavosti? Pozrime sa spoločne na možné spúšťače v nasledujúcich riadkoch. 

Koľko spánku potrebujú deti?

Viete, koľko spánku potrebujú deti? Kým pri novorodencoch ide o pätnásť hodín spánku denne, batoľatám stačí jedenásť až štrnásť hodín. Čo sa týka detí v predškolskom veku, tie potrebujú minimálne 10 hodín. Aj preto býva spánok po obede bežnou praxou v materských škôlkach. Zdravý spánok detí je dôležitým predpokladom k ich správnemu rastu a vývinu.

Čo je príčinou nespavosti u detí?

Budenie u novorodenca, dieťaťa v predškolskom veku či školáka nie je nič neobvyklé. Jeho spúšťačom môže byť celý rad faktorov. Zatiaľ čo pri novorodencoch je úplne bežné, že sa budia na dojčenie, predškoláci sa môžu budiť následkom nočnej mory. Nemajte obavy, tieto nočné mory sú v predškolskom období úplne bežné a väčšinou postupne vymiznú ešte pred nástupom do školy.

...

Dojčatá taktiež často trpia separačnou úzkosťou. Potrebujú si teda potvrdiť, že ste im nablízku. Ďalším dôvodom, prečo dochádza k nočnému budeniu dvojročného dieťaťa či novorodenca, môže byť prehriatie. Detská termoregulácia funguje totiž inak ako tá u dospelých.

Ako na zdravý a ničím nerušený spánok u detí

Budí sa vaše bábätko často v noci na dojčenie? Tieto prvé mesiace jeho života sa môžu postupne meniť a vyvíjať. Čím skôr začnete pracovať na pravidelnej nočnej rutine, tým lepšie. Aj keď je bábätko malé a na prvý dojem sa môže zdať, že svoje okolie príliš nevníma, opak je pravdou. Bábätká sú veľmi citlivé na svoje okolie a vnímajú prípadnú pohodu či nepohodu v rodine. Nočné budenie na dojčenie veľmi často sprevádza aj plač, je to však úplne normálne.

Okrem domácej pohody by mali mať vaše ratolesti aj ideálne podmienky na spanie. Ako na to?

Ako vybrať detský matrac pre bábätko

Správny výber matraca predstavuje základ zdravého spánku, jeho výber by ste tak nemali podceniť. Detské matrace musia totiž spĺňať rad požiadaviek. Predovšetkým u bábätiek sa zamerajte na kúpu tvrdého matraca do postieľky, ktorý funguje ako prevencia proti syndrómu náhleho úmrtia.

Matrace pre deti by mali byť taktiež zaopatrené odolným poťahom, ktorý ľahko vyperiete a s jeho pomocou ochránite matrac pred častými nehodami. Okrem tvrdosti nezabúdajte svoju pozornosť pri výbere venovať aj priedušnosti a vhodnej veľkosti. Pokiaľ bábätko nevyrastie z postieľky, nie je potrebné meniť ani matrac.

Zdroj obrázka: Andrii Orlov / Shutterstock.com

Ako vybrať matrac pre školáka

Hneď ako sa z predškoláka stane školák, zníži sa počet hodín, ktoré prespí. Napriek tomu však nesmieme poľavovať z nárokov na kvalitný matrac. Pri výbere sa oblúkom vyhnite spracovaniu so zónami, a to isté platí aj pri kúpe matraca pre bábätko. Vaše dieťa nedosahuje požadovanej výšky, takže zónovanie nemá na jeho telo požadovaný vplyv. Matrac pre školáka by mal byť priedušný a vysoký minimálne 10 centimetrov. Zabúdať by ste taktiež nemali na poťah matraca a vytvorenie dokonalého súladu s roštom detskej postele.

Zdroj obrázka: Saulich Elena / Shutterstock.com

Ideálne podmienky pre detský spánok

Kvalitný a zdravý detský spánok podporíte okrem výberu detského matraca aj nastolením vhodných podmienok. Nechce vaša ratolesť zaspávať v tme alebo sa obáva nočných môr? Vyskúšajte špeciálne nočné osvetlenie, ktoré môže byť v tvare jeho obľúbeného zvieratka či rozprávkového hrdinu. Zároveň detskú izbu poriadne vyvetrajte a nezabudnite zastrieť okná.

Zdroj obrázka: Irina Wilhauk / Shutterstock.com

Časté budenie bábätka v noci je úplne bežné a časom sa začne vytrácať. Keďže však bábätká väčšinu času prespia, mali by ste venovať zvýšenú pozornosť výberu vhodného matraca. Len v takom prípade si vaše dieťa bude užívať pohodlný a ničím nerušený spánok.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Rady pre rodičov nadaných detí: Ako rozpoznať a podporiť talent

Každé dieťa je jedinečné, ale niektoré prejavujú výnimočné schopnosti, ktoré naznačujú nadanie v určitej oblasti. Ako rodič môžete túto jedinečnosť nielen rozpoznať, ale aj...

Šperky ako večné darčeky pre najmenších

Šperky majú naozaj zvláštne a špeciálne miesto v našich srdciach. Sú to drobné poklady, ktoré nielen krásne zdobia, ale aj pripomínajú výnimočné okamihy našich...

Partnerský život po narodení dieťaťa – ako si nájsť čas na seba navzájom

Narodenie dieťaťa je jednou z najväčších zmien v živote každého páru. Hoci ide o šťastné a naplňujúce obdobie, prichádza aj s výzvami, ktoré môžu...

Ako sa vyhýbať detským chorobám počas zimy?

Zima je obdobím, kedy deti častejšie čelia rôznym chorobám, ako sú prechladnutia, chrípky či infekcie dýchacích ciest. Chladné počasie, oslabená imunita a pobyt v...