Futbal je najobľúbenejší a zároveň jeden z najlacnejších športov, do ktorého sa môžu zapojiť vaše deti. Ak vaše deti uvažujú nad futbalom o čosi vážnejšie, a zo zábavy sa pre nich futbal stal hobby, je na čase uvažovať nad kúpou správnych kopačiek. Ako na to si popíšeme bližšie a jednoducho v tomto článku.
Správna veľkosť kopačiek je viac než len o dĺžke
Každý človek je unikátny svojimi vlastnosťami a to platí aj v prípade fyziológie človeka. Niekto má užšie chodidlá, niekto má ukazovák dlhší než palec, iní majú jedno chodidlo o čosi menšie než to druhé. Je preto veľmi dôležité, aby si vaše dieťa mohlo odskúšať kopačky v kamennom obchode. Pozor, kožené kopačky nemusia byť spočiatku najvhodnejšie, no postupom času sa vyformujú. Detské kopačky si môžete vybrať na stránke 11teamsports.sk.
V kopačkách bude behať hodiny týždenne a nakoľko je dieťa vo vývoji, správny výber pre čo najväčší komfort je skutočne potrebný. Pamätajte, že dieťa môže šport znenávidieť, ak je neustále frustrované nevhodným výstrojom.
TIP pre rodičov: Pri skúšaní kopačiek dieťaťu určite medze, zároveň s pokojným a priateľským tónom povedzte, že nebude vadiť, ak výber bude trvať dlhšie. Podstatné je, aby si dieťa našlo najvhodnejšie resp. najkomfortnejšie kopačky. Rovnako mu pripomeňte, aby vôbec nedbal na vzhľad ale na to, ako sa v kopačkách cíti. Deti spravidla budú preferovať vzhľad pred kvalitou a tomu sa treba vyhnúť.
Na materiáli záleží
Každý materiál môže byť nekvalitný, či už ide o syntetické alebo organické látky, vždy závisí od výrobcu a návrhu kopačiek. Okrem recenzií, odporúčaní známych, trénerov a celkovej znalosti v značkách vám pomôžu aj skúsenosti. Ak ich však nemáte, nevadí. Vlastnosti materiálov sú zväčša stereotypné a nezvyknú sa výrazne meniť. Medzi najčastejšie použité materiály pri výrobe kopačiek patria:
Koža
- Vhodná alternatíva v prípade alergií na syntetiku
- Potrebná pravidelná starostlivosť o kožu
- Kvalita
- Vyššia obstarávacia cena
- Koža sa pri používaní vyformuje
- Menej farebné, s nižšou sýtosťou farieb
- Pevnosť, vynikajúca ochrana voči nárazom
- Ťažšia
- Lacná koža zvykne byť kvalitatívne horšia, než lacná syntetika
- Pri nesprávnej starostlivosti môžu začať absorbovať vodu
- Po dlhej a pravidelnej záťaži koža stráca svoju formu, rozťahuje sa
Kenguria koža
- Plusy
- Mínusy
- Všetky plusy kože
- Drahšia než iné alternatívy
- Tkanivá v kengurej koži sú oveľa uniformnejšie, vďaka čomu je výsledná koža tenšia, teda ľahšia, zatiaľ čo si zachováva väčšinu svojej pevnosti
Syntetické tkaniny
- Plusy
- Mínusy
- Nižšia obstarávacia cena
- Pevnosť
- Flexibilita
- Nízka ochrana voči nárazom
- Farebnejšie, hýrivejšie prevedenia
Zvonka lacnejšie navlhnuté kopačky zo syntetiky zvyknú byť klzkejšie, stráca sa na presnosti kopu, kvalitnejšie kopačky sú vybavené rôznymi materiálmi, ktoré tento problém zamedzujú
- Ľahkosť
- Hydrofóbne vlastnosti
- Kvalitná syntetika je komfortná
- Nie je potrebné sa o nich nijako špeciálne starať
Na stránke Top4Running.sk si môžete vybrať z najlepších detských bežeckých topánok.
Typ podošvy – Na aké povrchy sú kopačky špecializované?
Určité kopačky sú špecializované na viaceré povrchy zároveň. Berte do úvahy, na akom teréne hrá vaše dieťa futbal. Každé kopačky by mali mať dvojpísmenové označenie podošiev (podrážok):
SKRATKA, NÁZOV (+ preklad) a TYP PODOŠVY
POVRCHY
SG – Soft Ground (mäkká zem/mäkký povrch)
- kolíky
- prírodná tráva
FG – Firm Ground (pevná zem)
- lisovky
- prírodná tráva
HG – Hard Ground (tvrdá zem)
- lisovky
- prírodná tráva, škvara
AG – Artificial Ground (umelý povrch)
- lisovky
- umelá tráva
TF – Turf (umelý povrch, mäkký povrch)
- turfy
- umelá tráva a škvary
IN – Indoor (haly, parketová podlaha)
- halovky
- haly, telocvične, parketová podlaha