ChorobyAko sa vyhýbať detským chorobám počas zimy?

Ako sa vyhýbať detským chorobám počas zimy?

Zima je obdobím, kedy deti častejšie čelia rôznym chorobám, ako sú prechladnutia, chrípky či infekcie dýchacích ciest. Chladné počasie, oslabená imunita a pobyt v uzavretých priestoroch vytvárajú ideálne podmienky pre šírenie vírusov a baktérií. Deti bývajú počas zimy častejšie choré z viacerých dôvodov, ktoré súvisia s prostredím, správaním a fyziologickými faktormi:

  • šírenie vírusov a baktérií v uzavretých priestoroch
  • znížená imunita počas zimy
  • sezónne vírusy a chrípkové obdobie
  • nedostatočná hygiena
  • menej fyzickej aktivity
  • kontakt s väčším počtom ľudí

Ako však môžete minimalizovať riziko, že vaše dieťa ochorie? Prinášame niekoľko praktických rád, ktoré by mali fungovať.

1. Posilňovanie imunity

Silný imunitný systém pomáha deťom bojovať proti infekciám a chorobám. Jeho budovanie je však proces, ktorý vyžaduje vyvážený prístup a dôslednosť. Na podporu imunity u detí najlepšie pomáha vyvážená strava a preto treba dbať na to, aby jedálniček vášho dieťaťa obsahoval dostatok ovocia, zeleniny, bielkovín a zdravých tukov. A najmä potraviny, ktoré sú bohaté na vitamín C (pomaranče, kiwi, paprika) a zinok (strukoviny, orechy) skvelo posilňujú obranyschopnosť. Potraviny ako chudé mäso, ryby, vajcia a strukoviny sú dôležité pre regeneráciu buniek a tvorbu protilátok a dostatočný príjem vody pomáha vylučovať toxíny z tela. Veľmi dôležitý je aj dostatočný spánok a oddych, pretože deti potrebujú viac spánku ako dospelí a nedostatok oddychu môže oslabiť ich imunitný systém. Spánok je nevyhnutný pre regeneráciu organizmu. V neposlednom rade je nevyhnutný aj pohyb na čerstvom vzduchu, pretože aj počas zimy by deti mali tráviť čas vonku. Pobyt na čerstvom vzduchu a mierna fyzická aktivita podporujú zdravie, zlepšuje kondíciu a odolnosť voči chorobám. Aj počas zimy sa odporúča denne tráviť aspoň 30 minút vonku.

...

2. Dodržiavanie hygieny

Správne hygienické návyky sú kľúčové na zníženie šírenia infekcií a pre dbajte na to, aby ste naučili vaše deti na pravidelné umývanie rúk či na zakrývanie si úst pri kašli a kýchaní. Naučiť deti tieto návyky už v ranom veku je kľúčové, pretože sa tak stanú súčasťou ich každodenného života. Deti sa najlepšie učia pozorovaním a napodobňovaním a preto už od raného veku im ukazujte, ako si napríklad správne umývať ruky po návšteve toalety, pred jedlom a po návrate domov alebo ako si kvalitne čistiť zuby ráno, večer či dokonca počas dňa. Buďte tak vzorom pre vaše deti, pretože deti kopírujú správanie svojich rodičov. Ak budete sami dôsledne dodržiavať hygienu, je pravdepodobnejšie, že si tento zvyk osvoja aj vaše deti. Vysvetlite im, prečo je hygiena dôležitá a zaveďte si doma rutinu. Deti si najlepšie osvoja hygienické návyky, ak ich vykonávajú pravidelne v stanovených časoch. Deti sa ale učia postupne a nie vždy si zvyky osvoja okamžite. Buďte dôslední, ale zároveň trpezliví. Pravidelným opakovaním a pripomínaním sa hygienické návyky časom stanú prirodzenou súčasťou ich života.

3. Vhodné oblečenie

Deti by mali byť oblečené primerane počasiu. Správne obliekanie detí počas zimy je kľúčové na zabezpečenie ich pohodlia, zdravia a ochrany pred chladom. Prehriatie alebo naopak podchladenie môže spôsobiť nepohodlie, oslabenie imunity či ochorenia. Vrstvenie oblečenia je ideálne – ak je príliš teplo, môžu si jednu vrstvu vyzliecť. Týmto spôsobom môžete dieťa obliecť flexibilne – ak je teplejšie, môžete jednu vrstvu odstrániť. Pri výbere oblečenia dávajte prednosť materiálom, ktoré udržiavajú teplo a odvádzajú vlhkosť, ako napríklad vlna, flís, softshell či bavlna. Nepodceňujte ani kvalitnú obuv a ochranu hlavy, krku a rúk, pretože veľká časť tepla uniká cez hlavu a končatiny. Preto je dôležité, aby vaše dieťa malo čiapku, rukavice, šál alebo nákrčník. Pozor ale na prehriatie, pretože príliš veľa vrstiev môže spôsobiť, že sa dieťa spotí, čo vedie k ochladeniu, ak sa vlhké telo vystaví chladu. Pri aktivitách vonku (napríklad sánkovanie) je vhodné obliekať deti trochu menej, pretože pohyb ich zahreje.

4. Očkovanie

Zvážte očkovanie proti sezónnej chrípke, najmä ak má vaše dieťa oslabenú imunitu alebo patrí do rizikovej skupiny. Očkovanie je účinným spôsobom, ako predchádzať závažným komplikáciám spojeným s chrípkou. Toto ročné obdobie je obzvlášť kritický, pretože chladné počasie, zvýšený pobyt v uzavretých priestoroch a oslabený imunitný systém vytvárajú ideálne podmienky na šírenie vírusov a baktérií. Počas zimy je imunitný systém detí častejšie vystavený infekciám. Očkovanie pomáha pripraviť telo na boj proti konkrétnym patogénom, čím sa znižuje riziko ochorení, ktoré by mohli oslabiť organizmus. Niektoré infekčné choroby môžu viesť k vážnym komplikáciám, najmä u detí s chronickými ochoreniami alebo oslabenou imunitou. Očkovanie minimalizuje riziko vzniku závažných zdravotných stavov, ako napríklad zápaly pľúc. A ak je väčšina detí očkovaná, šanca na vypuknutie epidémií je výrazne nižšia. To má pozitívny dopad na zdravie celej komunity.

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Rady pre rodičov nadaných detí: Ako rozpoznať a podporiť talent

Každé dieťa je jedinečné, ale niektoré prejavujú výnimočné schopnosti, ktoré naznačujú nadanie v určitej oblasti. Ako rodič môžete túto jedinečnosť nielen rozpoznať, ale aj...

Šperky ako večné darčeky pre najmenších

Šperky majú naozaj zvláštne a špeciálne miesto v našich srdciach. Sú to drobné poklady, ktoré nielen krásne zdobia, ale aj pripomínajú výnimočné okamihy našich...

Partnerský život po narodení dieťaťa – ako si nájsť čas na seba navzájom

Narodenie dieťaťa je jednou z najväčších zmien v živote každého páru. Hoci ide o šťastné a naplňujúce obdobie, prichádza aj s výzvami, ktoré môžu...

Prečo deti hovoria „nie“ a ako reagovať?

Obdobie vzdoru je prirodzenou súčasťou detského vývoja, no pre rodičov predstavuje emocionálnu skúšku. Každodenné situácie, ktoré predtým fungovali hladko – obliekanie, jedlo, či odchod...