Starostlivosť o dieťa s duševnými problémami vám môže sťažovať starostlivosť o seba. Koniec koncov, prvým inštinktom rodiča je uprednostniť potreby svojho dieťaťa pred vlastnými.
Starosti a stres, ktoré prežívate, sa však môžu rýchlo podpísať na vašom duševnom a fyzickom zdraví. To najlepšie, čo môžete pre svoje dieťa urobiť, je okrem starostlivosti oň, postarať sa o seba.
Ak ste zdraví a plní síl, ľahšie budete lepším rodičom a zvládnete všetko, čo sa vám postaví do cesty. Existuje mnoho spôsobov, ako sa starať o svoje duševné, emocionálne a fyzické zdravie – počnúc vychádzaním von až po terapiu.
Ako vplýva starostlivosť o dieťa s duševnými problémami na rodičov?
Výchova tínedžera alebo mladého dospelého s problémami s duševným zdravím môže byť stresujúca a zdrvujúca. Môže vyvolať pocity úzkosti a viesť k depresii, ako aj ovplyvniť vašu prácu a vonkajšie vzťahy.
Táto situácia môže spôsobiť spúšť v tele alebo zdravotné problémy. Niekedy môže spôsobiť vyhorenie, stav charakterizovaný emocionálnym a duševným vyčerpaním.
Rodič, ktorý sa zaoberá dieťaťom s depresiou alebo úzkosťou, sa môže ľahko cítiť nekompetentný, pretože svojmu dieťaťu dostatočne nepomáha.
Stres je ochorenie, s ktorým sa každý vyrovnáva inak. Tu sú niektoré príznaky, na ktoré si treba dávať pozor:
- Nedostatok spánku
- Nedostatočná výživa
- Pocit únavy
- Bolesti hlavy alebo žalúdka
- Vysoký krvný tlak
- Neschopnosť zvládnuť každodenné úlohy doma alebo v práci
- Pocity úzkosti alebo podráždenosti
Prečo by ste sa mali o seba starať? Ako to pomôže vám a vášmu dieťaťu?
Starostlivosť o dieťa s duševnými problémami si vyžaduje čas, energiu, trpezlivosť a empatiu. Ak všetku svoju energiu venujete dieťaťu a nevenujete sa sebe, bude pre vás ťažšie robiť to, čo potrebujete, a plniť požiadavky.
Zameranie sa na svoje zdravie vám pomôže lepšie zvládnuť výzvy spojené s podporou dieťaťa, pretože sa dokážete prispôsobiť zmenám, budovať pevné vzťahy a zotaviť sa z neúspechov.
Starostlivosť o seba môže znížiť hladinu stresu, zvýšiť energiu a posilniť vás psychicky, emocionálne aj fyzicky, čo znamená, že budete schopní lepšie zvládnuť akúkoľvek situáciu.
Aké sú spôsoby praktizovania starostlivosti o seba?
Starostlivosť o seba v podstate znamená venovať si čas a pozornosť, ktoré potrebujete, aby ste boli zdraví. Existuje mnoho spôsobov, ako sa o seba starať, a niektoré z nich si vyžadujú len niekoľko minút denne. Ak sa starostlivosť o seba stane súčasťou vašej každodennej rutiny, bude pre vás jednoduchšie zabezpečiť, aby ste sa o seba starali.
Tu je niekoľko príkladov, ktoré vám pomôžu starať sa o seba a svoje zdravie:
- Dobre sa najedzte a dobre sa vyspite
- Nájdite si čas na oddych
- Skúste meditáciu alebo dychové cvičenia
- Cvičenie denne
- Vyjdite von
- Stretnite sa s priateľmi, rodinou alebo podpornou skupinou
- Stanovte si cieľ robiť každý deň niečo, čo vás baví
- Nájdite spôsoby, ako sa fyzicky pripojiť
- Buďte k sebe láskaví
Kedy sa oplatí uvažovať o terapii?
Keď sa cítite preťažení a nedocenení, môžete sa obrátiť na odborného kouča, ktorý vám pomôže nájsť silu a energiu, ktorú budete potrebovať, aby ste sa posunuli ďalej.
Ak máte pocit, že by vám terapia pomohla postarať sa o seba, ale nemáte čas na stretnutia v ordinácii, výbornou možnosťou je online psychoterapia, ktorá je čoraz populárnejšia.