ZdravieAko sa dostať z „opice“

Ako sa dostať z „opice“

Možno sa vám bude zdať zvláštne, prečo píšeme o „opici“ po hojnom popíjaní na stránke pre rodičov. Nuž, preto, že aj rodič je len človek a rád si oddýchne od svojich rodičovských poviností a zabaví sa. Niekedy to však z nezvyku môže i prehnať. Ako čo najskôr odbúrať alkohol z krvi a byť opäť fit rodičom?

Príznaky „absťáku“ alebo inak aj „opice“ či opitia, sa prejavujú zmätenými pohybmi, stratou rovnováhy, tzv. „brblavou rečou a pomotaným jazykom“, časté bývajú pocity na vracanie, prípadne až vracanie. O pár hodín po požití alkoholu sa môže pridať podráždenosť, tras rúk, pocity strachu. Časté je zvýšené potenie, červená tvár alebo nos, zrýchlenie činnosti srdca.

Organizmus má rozvrátený metabolizmus a chvíľu mu potrvá, kým sa dostane do normálu. Dostavuje sa chuť na slané a kyslé. Ženský a mužský organizmus odbúravajú alkohol rôzne, avšak spravidla ho nie je možné veľmi urýchliť – ženy dokážu za hodinu odbúrať ženy približne 0,085 gramu a muži 0,1 gramu alkoholu na jeden kilogram svojej telesnej hmotnosti.

...

Vstrebávanie alkoholu sa spomaľuje a znižuje, ak je v žalúdku potrava obsahujúca bielkoviny. Podľa testu redakcie SME to, „ako rýchlo sa alkohol v tele spáli, závisí od viacerých činiteľov – od hmotnosti človeka, množstva vypitého alkoholu a návyku naň. Kým jeden testovaný vodič by nemohol po troch hodinách od vypitia v podstate rovnakej dávky alkoholu sadnúť za volant, iný by nafúkal rovnú nulu.“

Dôležitá je najmä postupná pomalá hydratácia napríklad minerálnymi vodami s obsahom nátria, kália, kalcia a pod. Hladina cukru v krvi je nízka, potrebný je preto sladký nápoj alebo jedlo.

5 tipov, ako na opicu:

Urobte výnimku a necvičte

Prudké pohyby by vám mohli spôsobiť nevoľnosť. Telo je ešte omámené a preplnené jedmi, preto sa netrápte a namiesto cvičenia si radšej doprajte teplú sprchu. Hoci na prebratie by bola lepšia studená, horúca voda pomôže vyplaviť z tela toxíny.

Mlieko namiesto kávy

Zo sprchy by vaše kroky mali smerovať do kuchyne, mnohí však mylne siahajú po šálke kávy. Túto chybu nerobte! Kofeín v tele zadržiava zvyšný alkohol. Rovnaký účinok má aj čierny čaj. Všeobecný názor je, že najlepšia je čistá voda, no mnohí si pochvaľujú aj čisté sladké mlieko.

Zjedzte zeleninový vývar

Aj keď máte „unavený“ žalúdok, je dobré premôcť sa a nechať telo bojovať. Zjesť niečo ľahké, plné vitamínov a minerálov. Skúste jednoduchý slaný zeleninový vývar. Predstavuje skvelú kombináciu sodíka a tekutín, po ktorých telo po alkoholovom útoku priam túži.

Doplňte cukor

Najlepšie ovocný. Pokúste sa vychutnať si ovocný džús alebo aspoň citrón vyžmýkaný do pohára vody. Vitamín C si totiž s alkoholom rozumie, preto s ním z tela vždy odchádza a je potrebné ho doplniť. Nejedzte však samotný citrón, mohli by ste si poškodiť zubnú sklovinu.

Soľ nad zlato

Nedostatok solí je to, čo vás trápi. Telo ocení každý dúšok minerálky, najlepšie takej, ktorá obsahuje viac minerálov a sodíka. Možno ste už počuli o priaznivom vplyve minerálnej vody Vincentka, ktorej liečivá sila napomáha regenerovať vnútorné prostredie človeka a priaznivo vplýva na žalúdočné problémy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Rady pre rodičov nadaných detí: Ako rozpoznať a podporiť talent

Každé dieťa je jedinečné, ale niektoré prejavujú výnimočné schopnosti, ktoré naznačujú nadanie v určitej oblasti. Ako rodič môžete túto jedinečnosť nielen rozpoznať, ale aj...

Šperky ako večné darčeky pre najmenších

Šperky majú naozaj zvláštne a špeciálne miesto v našich srdciach. Sú to drobné poklady, ktoré nielen krásne zdobia, ale aj pripomínajú výnimočné okamihy našich...

Partnerský život po narodení dieťaťa – ako si nájsť čas na seba navzájom

Narodenie dieťaťa je jednou z najväčších zmien v živote každého páru. Hoci ide o šťastné a naplňujúce obdobie, prichádza aj s výzvami, ktoré môžu...

Ako sa vyhýbať detským chorobám počas zimy?

Zima je obdobím, kedy deti častejšie čelia rôznym chorobám, ako sú prechladnutia, chrípky či infekcie dýchacích ciest. Chladné počasie, oslabená imunita a pobyt v...