Rastúca neplodnosť mužov prekvapuje aj vedcov. Kým v minulosti bola téma problémov s otehotnením doménou žien, dnes sa presúva aj na mužov. Jednou z príčin je i odkladanie času, keď sa páry rozhodnú pre splodenie dieťaťa. Ako sa dá zvýšiť plodnosť u mužov?
Príčiny neplodnosti u mužov
Komplikácie s plodnosťou u mužov, podobne ako aj u žien, ovplyvňuje do istej miery životný štýl. Predovšetkým sú to nezdravé návyky (pitie alkoholu, fajčenie, užívanie drog) a tiež stres.
Nedostatočná kvalita spermií môže byť spôsobená genetickými poruchami, pohlavnými chorobami či doslova prehrievaním semenníkov (nadmerné saunovanie, časté horúce kúpele, vyhrievané matrace).
Nie vždy je možné neplodnosť u mužov liečiť, no výživové doplnky, úprava stravy a životného štýlu môže znamenať isté zlepšenia a rozhodne to stojí za vyskúšanie.
Výživové posilnenie z lekárne
Jednoduchým spôsobom, ako podporiť plodnosť u mužov, sú výživové doplnky z lekárne.
Patrí k nim aj prípravok Sermatrop. Ide o vedecky podložený a patentovaný komplex mikroelementov, vitamínov, antioxidantov, rastlinných extraktov a aminokyselín určený pre mužov.
Jedna tableta Sermatrop denne obsahuje kokteil selénu, zinku, vitamínu C, B12, D a E a kyseliny listovej.
Výživa na tanieri
Niekedy stačí zmeniť stravovanie a mužská plodnosť sa naštartuje celkom prirodzene.
V tom prípade by sa mali na tanieri muža objaviť antioxidanty (vitamín C, vitamín E a selén), kyselina D-asparágová (zdrojom sú kuracie prsia, pohánka či sója), listová zelenina plná kyseliny listovej a tiež zinok (obsahuje ho tmavé mäso, tekvicové semená, vnútornosti, žĺtky) i oriešky (nesolené a nepražené).
Čo ešte pomáha na mužskú plodnosť
Fajčenie je zdraviu škodlivé. Platí to aj v prípade mužskej plodnosti a týka sa hlavne spomaľovania rýchlosti spermií. Ak chcete prirodzene splodiť dieťa, prestaňte fajčiť.
Ani nadváha a pitie alkoholu nie sú ideálnou podporou kvality spermií. Upravte stravu, obmedzte pitie alkoholu a vyberte si pravidelný pohyb, ktorý vám bude vyhovovať. Tak zlepšíte vašu šancu na lepší spermiogram.
Podľa niektorých štúdií vplýva na plodnosť u mužov aj kvalita a množstvo spánku. Ideálne je chodiť do postele o 22.30 hod a neprerušovane spať 7,5 hodín.
Neplodnosť postihuje celosvetovo veľkú časť mužov. Zmena životného štýlu, stravy i výživové doplnky sú naozaj jednoduchými a dostupnými možnosťami pre podporu reprodukčnej schopnosti mužov. Ďalším krokom je odborné vyšetrenie u lekárov.