StarostlivosťAko deťom správne vyčistiť uši

Ako deťom správne vyčistiť uši

Ucho je citlivý orgán, ktorý je potrebné čistiť s veľkou opatrnosťou. Vo väčšej alebo menšej miere sa v ňom tvorí ušný maz, ktorý sa odborne nazýva cerumen. Ušný maz čistí vonkajšie ucho a chráni ho pred infekciou, preto nie je dobré ho príliš často odstraňovať.

Maz tiež udržuje vo vonkajšom zvukovode vhodné prostredie, napr. vlhkosť. Pokiaľ maz neodstraňujeme, dôjde k jeho stvrdnutiu, v extrémnom prípade až k poruchám sluchu.

Ušný maz však má aj ochrannú funkciu – chráni ucho pred infekciami, a preto nie je dobré ho príliš často čistiť a znižovať tak množstvo ušného mazu. Ak je ho príliš málo, ľahšie môže dochádzať k zápalom uší. Vhodné je pravidelné čistenie približne raz za týždeň či dva – podľa produkcie mazu.

...

Ucho je ústroj sluchu a rovnováhy. Má tri časti: vonkajšie ucho, stredné a vnútorné ucho. Naša starostlivosť je obmedzená na viditeľné časti sluchového ústroja, čiže na vonkajšie ucho. Vatové tyčinky, ktoré sa bežne používajú na čistenie uší, môžu prirodzený proces čistenia komplikovať.

Negatíva vatových tyčiniek:

  • Pri neopatrnom čistení môže dôjsť k poraneniu vonkajšieho zvukovodu.
  • Používanie vatových tyčiniek pôsobí proti prirodzenému procesu čistenia ucha, pretože zatlačuje ušný maz hlbšie do zvukovodu, čo môže viesť k vytvoreniu mazovej zátky. Pokiaľ sa vám v uchu vytvorí ušná zátka, nepokúšajte sa ju odstrániť vatovými tampónmi. Týmto spôsobom ju ešte viac posuniete k bubienku. Navštívte lekára, ktorý ju bezpečne odstráni.

Moderné riešenie: roztoky na čistenie uší

Vhodným spôsobom hygieny ucha sú roztoky z morskej vody určené na čistenie uší, ktoré vypláchnu prebytočný maz a nečistoty. Tieto roztoky z morskej vody rýchlo rozpúšťajú ušný maz a zabezpečujú dobrú hygienu uší.

Roztoky fungujú na úplne prírodnej báze, sú bezpečné a jemné, môžu ich používať malé deti od pol roka, čo iste ocenia mamičky. Deti sa počas čistenia uší často mykajú, a tým hrozí poškodenie zvukovodu. Práve roztoky vyrobené z morskej vody proces čistenia uší dojčiat, batoliat a menších detí v mnohom uľahčia. Záleží ale i od tvaru trysky, ktorou tekutina vyteká. Niektoré trysky sú veľmi jemné a tekutina tečie na stenu zvukovodu a nie priamo, čo môže byť veľmi nepríjemné.

Kedy je vhodné roztoky vyrobené na báze morskej vody používať?

  • Treba zdôrazniť, že používanie roztokov je obmedzené na hygienu ucha. V prípade, že je známe ochorenie vonkajšieho zvukovodu a ucha, odporúčame používanie roztokov iba po porade s lekárom.
  • Používanie z lekárskeho hľadiska nie je obmedzené. Ak je niekomu aplikácia príjemná, môže roztok aplikovať aj niekoľkokrát denne.

Ako sa prejaví používanie ušného čistiaceho roztoku?

  • Je to úkon v rámci hygieny, takže používanie roztokov pri výplachu vonkajšieho ucha sa prejaví ako pocit lepšej hygieny. Môže prestať nepríjemné svrbenie. Ojedinele, pri vypláchnutí väčšieho množstva mazu, sa môže zlepšiť i sluch.
  • V akých prípadoch je odporúčaná konzultácia s lekárom o vhodnosti používania ušných čistiacich roztokov?

Bez porady s lekárom rozhodne nie je vhodné roztoky morskej vody (ale i čokoľvek iné) aplikovať do ucha, pokiaľ je známe akékoľvek ochorenie v oblasti vonkajšieho, stredného alebo vnútorného ucha.

Taktiež konzultujte s lekárom, ak ide o:

  • Silné nebo celkové upchanie ušným mazom
  • Bolesti ucha, infekcie, zápal zvukovodu
  • Porucha rovnováhy
  • Po operácii ucha, pri pretrhnutí bubienka

Ak je v uchu cudzie teleso

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Ako sa vyhýbať detským chorobám počas zimy?

Zima je obdobím, kedy deti častejšie čelia rôznym chorobám, ako sú prechladnutia, chrípky či infekcie dýchacích ciest. Chladné počasie, oslabená imunita a pobyt v...

Prečo deti hovoria „nie“ a ako reagovať?

Obdobie vzdoru je prirodzenou súčasťou detského vývoja, no pre rodičov predstavuje emocionálnu skúšku. Každodenné situácie, ktoré predtým fungovali hladko – obliekanie, jedlo, či odchod...

Na čo si dať pozor pri výbere škôlky?

Rozhodovanie o tom, kam zapísať svoje dieťa do škôlky, je jedným z najdôležitejších krokov, ktoré rodičia musia urobiť. Škôlka nie je len miestom, kde...

Aktivity, ktoré podporujú vývoj jemnej motoriky u detí

Jemná motorika je kľúčová pre každodenný život dieťaťa. Zahŕňa schopnosť vykonávať drobné, presné pohyby rukami a prstami, ktoré sú nevyhnutné pre množstvo aktivít, ako...