Možno si poviete, ach čo, jedna nádcha. Veď na tú nie je potrebné ani brať antibiotiká. Avšak vedeli ste, že napríklad v prvých šiestich rokoch života sa na chorobnosti detí až v 50 percentách podieľajú respiračné infekcie? A mnohé začínajú práve nádchou…
Nádchu vyvoláva viac ako 200 vírusov, z ktorých asi jednu tretinu tvoria tzv. rinovírusy. Najčastejšími príznakmi nádchy sú upchatie nosa, výtok z nosa, ťažkosti pri jedle u malých detí, často vracanie pri prehltnutí hlienov.
Medzi rizikové skupiny, ktoré si nemôžu dovoliť podceniť nádchu, patria ľudia s častými zápalmi stredného ucha. Práve oni by mali už pri prvých príznakoch prechladnutia okamžite konať a urobiť všetko preto, aby nádcha neprerástla do ďalšieho štádia, ktoré končí tupou bolesťou stredného ucha a hlavy.
Nádcha z prechladnutia sa prejavuje väčšinou v troch štádiách. V začiatočnom štádiu pociťuje pacient únavu, tlak v hlave, nutkanie na kýchanie, hoci sliznica v nose je skôr suchá. Vtedy je dobré ju zvlhčiť, napríklad sprejom s morskou soľou.
Toto štádium po jednom – dvoch dňoch prechádza do tzv. katarového štádia. Chorému začne z nosa vytekať veľa vodnatého hlienu, nos je zapchatý, oči slzia. Dôležité je uvoľniť opuch sliznice vhodnými kvapkami do nosa.
V treťom, tzv. hlienovom štádiu, začína hlien hustnúť, zlepšuje sa čuchové vnímanie. Ak je hlien vodovej alebo bielej farby je nádcha vo svojej konečnej fáze.
Avšak nie vždy sa tak ľahko vzdá. Keď je sekrét z nosa hustý a žltkastý a ťažkosti sprevádza bolesť hlavy, ktorá sa stupňuje pri pohybe alebo pri smrkaní, prípadne sa objavia búšiace bolesti v líci a čelovej dutine, nádcha neprešla a došlo k zápalu prínosových dutín (sínusitíde).
Práve pre toto štádium vyvinula spoločnosť Merck (známa liečivami ako Nasivin či Stérimar) nový liek, založený na čisto bylinnej báze – Nasivin Sirup. Liečivé byliny v ňom obsiahnuté dokážu zriediť zhustnutý sekrét v nose a prínosových dutinách. Vďaka nim sliznica nosa odpuchne a dokážu zabrzdiť aj rozvoj zápalu a rozmnožovanie choroboplodných zárodkov. Je obzvlášť vhodný práve pri začínajúcom zápale prínosových dutín. Tento liek okrem toho, že uľaví pri nádche, napomáha aj pri trávení hlienov, ktoré môžu počas nádchy zatekať a spôsobovať problémy s trávením.
Viete, ktoré byliny pomáhajú pri sínusitíde?
- Baza čierna uľahčuje vykašliavanie. Jej kvet pôsobí odhlieňujúco.
- List skoroceľa kopijovitého pomáha pri kataroch dýchacích ciest, pri kašli a pri prechladnutí.
- Prvosienka jarná zase pôsobí protizápalovo, pomáha pri obštrukčných poruchách dýchacích ciest.
- Dúška tymiánová pôsobí upokojujúco pri kataroch horných dýchacích ciest, bronchitíde a čiernom kašli. Je účinná pri odvádzaní hlienu z priedušiek, uvoľňuje kŕče pri kašli, je účinná proti baktériám a vírusom.
- Koreň sladkého drievka zase pomáha uvoľňovať hustý hlien a uľahčuje vykašliavanie.
- No a koreň Horca žltého pôsobí na žalúdočné problémy, zlepšuje vylučovanie žalúdočných štiav a pohyblivosť tráviaceho traktu, ako i činnosť pečene.