Predpokladá sa, že viac ako polovica tehotenstiev je neplánovaná. To znamená, že viac ako polovica žien otehotnie bez toho, aby boli na tehotenstvo naozaj pripravené.
Vďaka naplánovanému tehotenstvu výrazne zvýšite šancu, že na svet privediete zdravé dieťa. Deti, ktoré sú naplánované, sú oveľa častejšie zdravé než tie, ktoré naplánované neboli. Je to najmä preto, že ľudia, ktorí sa o dieťa pokúšajú, žijú počas obdobia snahy o počatie podstatne zdravšie.
Ako naplánovať tehotenstvo?
Urobte si plán na celý život. To znamená, aby ste sa spolu s partnerom zamysleli objektívne nad tým, kedy, či a koľko detí vlastne chcete. Znamená to odpovedať si úprimne na tieto otázky:
- Koľko detí chceme?
- Aký by mal byť medzi nimi vekový rozdiel?
- Ako si dokážem zlepšiť zdravie pred otehotnením?
- Ak ešte dieťa nechcem a máme pravidelný sex, ako zabránime neželanému tehotenstvu?
Je dôležité sa o týchto otázkach rozprávať naozaj otvorene. Neexistujú ani dobré, ani zlé odpovede, rovnako ako je možné, že sa odpovede budú s vekom meniť. Taktiež je normálne, že spolu s partnerom nemusíte vo všetkých otázkach odpovedať rovnako, preto si často táto téma vyžaduje dlhší čas, než je jeden večer.
Som pripravená na rodičovstvo?
Keď sa vám narodí dieťa, váš život sa od základov zmení. Je preto dobré objektívne sa pozrieť na to, či ste na to vy a váš partner naozaj pripravení. Odpovedzte si na tieto otázky:
- Prečo chceme dieťa? Nekonáme pod nátlakom niekoho iného? Chce jeden z nás dieťa viac ako ten druhý? Myslíme si obaja, že zvládneme rodičovstvo?
- Ako sa náš vzťah zmení, keď budeme mať dieťa? Sme pripravení na tieto zmeny?
- Ako nám dieťa ovplyvní náš pracovný život?
- Ako sa budeme o dieťa starať? Kto zostane doma? Budeme potrebovať pomoc niekoho iného?
- Sme pripravení sa starať aj o dieťa, ktoré sa môže narodiť nezdravé a bude mať špeciálne potreby?
- Sme pripravení na to, že peňazí a voľného času bude oveľa menej
Ak partnera nemáte, spýtajte sa tieto otázky sama seba a taktiež sa sama seba spýtajte, či ste vôbec pripravená byť slobodnou matkou.
Čo môžem urobiť pre svoje zdravie pred tehotenstvom?
Vaše zdravie v súvislosti s tehotenstvom je nesmierne dôležitým faktorom. Byť zdravá navyše výrazne zvyšuje šancu, že sa vám podarí otehotnieť. V súvislosti s tým zdravým životným štýlom znižujete šancu komplikovaného tehotenstva a komplikovaného pôrodu, navyše zvyšujete šancu, že sa vaše dieťa narodí zdravé. Výraznou súčasťou zdravého fungovania pred počatím dieťaťa a počas tehotenstva je pravidelná suplementácia kyseliny listovej, ktorá chráni nenarodené dieťa pred rôznymi defektami, najmä čo sa týka mozgu.
Ak plánujete tehotenstvo, je dobré začať s novým životným štýlom aspoň 3 mesiace predtým, než sa o tehotenstvo začnete pokúšať. Ak ste však vyslovene problematický prípad (cukrovka, obezita), možno potrebujete ešte viac času.
Rovnako je dobré nechať sa skontrolovať pred pokusom o otehotnenie lekárom, ktorý vám dokáže povedať, či je vaše telo na tehotenstvo pripravené. To platí aj v prípade, že už dieťa máte a chcete sa pokúšať o ďalšie. Vaše zdravie sa za ten čas mohlo zmeniť a doktor je schopný všetky možné problémy podchytiť a vopred efektívne liečiť.
Dôležitá je v tomto ohľade aj vaša rodinná história, najmä zdravotné problémy, ktoré sa vyskytujú vo vašej rodine, či v rodine vášho partnera. Je dobré tieto problémy spísať a ukázať ich vášmu doktorovi. Doktor tým pádom vie, na čo sa musí ešte viac sústrediť a dokáže vzniku týchto problémov počas vášho tehotenstva zabrániť.
Čo je kyselina listová?
Kyselina listová je B vitamín, vďaka ktorému dokáže každá bunka vo vašom tele zdravo rásť a rozvíjať sa. Príjem kyseliny listovej pred a počas tehotenstva chráni vaše nenarodené dieťa pred neželanými defektami, najmä čo sa týka mozgu.
Denne by ste mali prijať 400mcg (mikrogramov) kyseliny listovej, vďaka čomu znížite riziko defektov u vášho dieťaťa o 70%. Keďže je približne polovica tehotenstiev neplánovaná, kyselina listová by mala byť doplnkom výživy, ktoré by mali pravidelne prijímať všetky ženy, ktoré môžu teoreticky otehotnieť.
Najdôležitejšie obdobie, kedy by ste však tento doplnok výživy mala prijímať, je aspoň 1 mesiac pred otehotnením a následne prvé 3 mesiace tehotenstva.
Ak je z akéhokoľvek dôvodu riziko defektov u vášho dieťaťa vyššie (napr. častý výskyt vo vašej rodine), prijímajte 10-násobnú dávku, teda 4000mcg a to už 3 mesiace pred plánovaním tehotenstva a následne prvé 3 mesiace tehotenstva. Je to vysoká dávka, preto je dobré tento problém vopred prekonzultovať s doktorom, ktorý vám povie, ako takéto vysoké množstvo prijímať bezpečne. Treba si dať najmä pozor na to, aby ste kyselinu listovú neprijímali v takom veľkom množstve vo forme multivitamínu, pretože prijímete veľké množstvo iných látok, čo môže spôsobiť zdravotné problémy.
Najvyššie riziko defektov je, pokiaľ:
- Ste počasi v minulosti dieťa s defektom.
- Vy alebo váš partner máte určitý defekt.
- Váš partner má dieťa s defektom.
Kyselinu listovú môžete prijímať aj z potravín, napríklad z raňajkových cereálií či z cestovín. Vhodné sú aj produkty z kukuričnej múky. Dobrým zdrojom kyseliny listovej sú aj niektoré druhy zeleniny a ovocia, napríklad listová zelenina, fazule, brokolica či pomarančová šťava.
Ako zistím, že som tehotná?
Príznakom toho, že ste tehotná, sú tieto znaky:
- Vynechaná menštruácia.
- Vaše prsia sa zväčšia a sú plnšie. Oblasť okolo bradaviek stmavne.
- Potrebujete často močiť.
- Máte pocit ťažkosti v žalúdku, prípadne zvraciate.
- Cítite neustále veľkú únavu.
- Máte pocit zhoršenej náladovosti.
- Cítite sa nafúknutá, akoby ste mala plné brucho.
Ak na sebe zbadáte tieto príznaky, vykonajte doma tehotenský test a ak je pozitívny, kontaktujte svojho lekára. Ten vám urobí krvné testy, vďaka ktorým dokáže potvrdiť, či ste naozaj tehotná. Faktom totiž je, že domáce tehotenské testy nie sú na 100% spoľahlivéa neraz sa stalo, že doktor tehotenstvo vyvrátil po tom, čo žena prišla aj s pozitívnym tehotenským testom.
Ako sa tehotenstvo udeje?
Každý mesiac vaše vaječníky uvoľňujú neodplodnené vajíčko. Deje sa tak približne 14 dní pred prvým dňom vašej menštruácie. Tento proces nazývame ovulácia.Keď vy a váš partner máte nechránený sex približne v tomto čase, jeho spermie preplávajú až k vajíčku. Nechráneným sexom myslíme sex bez akejkoľvek formy antikoncepcie, či už ide o hormonálnu antikoncepciu, kondómy alebo akúkoľvek inú metódu fyzickej ochrany.
Keď sa vajíčko a spermia stretnú, nazývame to fertilizácia. Takéto vajíčko, ktoré už od tejto doby nazývame embryo, sa následne pripevní k stene vašej maternice, kde sa začne rozrastať a postupne vyvíjať až do formy dieťaťa.
Otehotnieť môžete vždy po nechránenom sexe počas dňa ovulácie a celých 5 dní predtým.Práve v tejto dobe by ste sa mali pokúšať o dieťa čo najviac, pretože tým výrazne zvýšite šance na otehotnenie. Vajíčko v tele sa premení na embryo približne 12 až 24 hodín po ovulácii. Spermie vášho partnera vo vás dokážu prežiť až 72 hodín po sexe.
Ako zistím, že mám ovuláciu?
Ako sme si už povedali, otehotnieť môžete, ak máte nechránený sex v deň ovulácie alebo celých 5 dní predtým. Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť, či máte práve ovuláciu.
- Môžete využiť našu ovulačnú kalkulačku,ktorá vám vypočíta, kedy máte plodné dni.
- Bazálna teplota.Bazálna teplota vášho tela je teplota, ktorú má vaše telo v pokoji. Ideálne je teda merať si teplotu pravidelne okamžite po zobudení. Pre väčšinu žien platí, že počas ovulácie teplota veľmi jemne stúpne (približne o 0,6 stupňa celzia). 2 až 3 dni pred týmto zvýšením teploty je ideálny čas na pokus o otehotnenie. Áno, zvýšená teplota indikuje, kedy už ovuláciu máte, no ak sa budete meriať pravidelne niekoľko mesiacov, budete schopná odhadnúť, kedy približne ovulácia príde a tým pádom aj viete určiť, kedy by ste sa o dieťa mali snažiť najviac. Nezabúdajte však na to, že vašu teplotu môžu ovplyvniť aj iné faktory – napríklad chrípka, alkohol či kvalita spánku.
- Cervikálny hlien.Všímajte si hlien vo vašej vagíne. Ak máte pocit, že je ho viac, je riedky, priesvitný a mazľavý, znamená to, že sa vaša ovulácia blíži. Práve v tejto dobe by ste sa mali snažiť mať nechránený sex čo najčastejšie. Ak si budete hlien kontrolovať dvakrát denne, mali by ste si všimnúť zmeny a ak pocítite tieto zmeny 2 dni po sebe, je ideálny čas na nechránený sex.
- Ovulačné testy. Tieto testy na základe vášho moču (konkrétne prítomnosti luteinizačného hormónu – LH) dokážu predpovedať, kedy je najlepší čas na pokus o otehotnenie. Tento hormón sa totiž najvýraznejšie vylučuje 1-2 dni pred ovuláciou a počas ovulácie, pretože je zodpovedný práve za uvoľnenie vajíčka z vaječníkov.