Tehotenstvo15. týždeň tehotenstva

15. týždeň tehotenstva

Vaše rastúce dieťa teraz meria asi 10 centimetrov, čiže je veľké asi ako jablko. Primitívne pľúcne mechúriky sa začínajú vyvíjať, vyvíjajú sa taktiež aj horné dýchacie cesty.

Vývin dieťaťa

Nohy dieťaťa sú teraz dlhšie, ako jeho ruky a dieťatko môže pohybovať všetkými kĺbmi a končatinami. Hoci viečka dieťatka sú stále zavreté, dokáže vnímať svetlo. Pokiaľ by ste si zasvietili baterkou na vaše brucho, dieťa to pravdepodobne bude vnímať. Momentálne by vaše dieťa nebolo dobrý ochutnávač, momentálne ešte nemá vyvinuté chuťové poháriky, ale už sa mu začínajú tvoriť.

Pohlavie dieťaťa

Ak sa chystáte na ultrazvuk, lekár vám môže povedať, či čakáte chlapca, alebo dievčatko. Nebuďte príliš sklamaná, ak to lekár ešte nevie určiť. Veľa závisí od jasnosti obrazu a od polohy dieťaťa v brušku. Dieťa môže byť mierne stočené v klbku, alebo je otočené tak, že sa nedá určiť jeho pohlavie. Ultrazvuk však nie je stopercentný a niekedy sa môže stať, že lekár zle určí pohlavie dieťaťa.

...

Príznaky tehotenstva

Aj v tomto štádiu tehotenstva vás môžu prekvapiť nečakané príznaky tehotenstva. Ak je váš nos plný hlienov, môže to byť pravdepodobne príčinou hormonálnych zmien a zvýšeného prietoku krvi do vašej sliznice. Tento príznak je tak bežný u tehotných žien, že sa volá tehotenská nádcha. Niektoré tehotné ženy môžu trpieť aj krvácaním z nosa, v dôsledku zvýšeného krvného objemu a rozšírením ciev v nose.

Testy

Pokiaľ ste sa rozhodli urobiť amniocentézu, výkon, ktorý slúži na vyšetrenie chromozómov, alebo génov plodu, môžete test podstúpiť od teraz, až do 18. týždňa tehotenstva. Tento test môže identifikovať stovky genetických a chromozomálnych porúch. Ak ste veľmi nervózna pri čakaní na výsledok testu, môže vám pomôcť fakt, že väčšina žien dostane negatívny výsledok. Dobré správy vám prinesú vítanú úľavu od svojich starostí.

Nebuďte prekvapená, ak ste vy a váš partner v období čakania na výsledok testu v strese. Mnoho párov sa zaujíma o zdravie svojho dieťaťa. Akonáhle však dostanete pozitívne výsledky testov, stres opadne. Dobrá správa je , že väčšina žien v druhom trimestri tehotenstva, pociťuje zvýšenú energiu a ranné nevoľnosti sú úplne preč.

Pohyb dieťaťa

Cítiť prvé kopanie je jedným z najúžasnejších skúseností v období tehotenstva. Mnoho párov čaká, kedy sa ich dieťa stane dostatočne veľké a silné, aby začalo kopať.

Pravdepodobne budete prvé kopanie a pohyb dieťaťa, cítiť niekedy okolo 16. a 22. týždňa tehotenstva, aj keď v skutočnosti sa dieťa začalo pohybovať už okolo 7. a 8. týždňa tehotenstva. Ak ste mali ultrazvuk, mohli ste byť svedkom toho, ako sa vaše dieťa pohybuje. Ženy, ktoré majú za sebou už minimálne jedno tehotenstvo, skôr vedia rozlíšiť pohyb a kopanie dieťaťa, ako ženy, ktoré sú prvorodičky. Ženy, ktoré boli tehotné predtým takisto vedia lepšie rozoznať pohyb dieťaťa od iného diania v bruchu, ako je napríklad plynatosť. Chudšie ženy majú tendenciu cítiť pohyb dieťaťa skôr.

Kopanie

Aj keď sa vaše dieťa začalo pohybovať už približne v 8. týždni tehotenstva, otrasy nie sú ešte dostatočne silné, aby ste to cítili. Neskôr, v druhom trimestri tehotenstva, budú kopy silnejšie a pohyb dieťaťa budete pravidelne cítiť. Pohybu dieťaťa venujte dostatočnú pozornosť a akonáhle sa dieťa na určitý čas prestane hýbať, kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára, alebo pôrodnú asistentku.

Menej pohybu môže signalizovať nejaký problém. V tomto prípade sa vykonajú testy a biofyzikálny profil, aby sa lekár ubezpečil, že dieťa je v poriadku a zdravé. Keď sa dostanete do tretieho trimestra tehotenstva, ošetrujúci lekár, alebo pôrodná asistentka, vám môže odporučiť, aby ste každý deň kontrolovali kopy vášho dieťaťa.

Rozprávajte sa

Aj keď sa na svoje dieťa ešte nemôžete pozrieť, rozhovor je skvelý spôsob, ako začať váš vzťah s ešte nenarodeným dieťatkom. Pokiaľ sa vám zdá, že neviete čo hovoriť, skúste dieťatku porozprávať vaše príhody, nahlas mu čítajte, alebo mu prezraďte svoje tajné želania.

Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Ako sa vyhýbať detským chorobám počas zimy?

Zima je obdobím, kedy deti častejšie čelia rôznym chorobám, ako sú prechladnutia, chrípky či infekcie dýchacích ciest. Chladné počasie, oslabená imunita a pobyt v...

Prečo deti hovoria „nie“ a ako reagovať?

Obdobie vzdoru je prirodzenou súčasťou detského vývoja, no pre rodičov predstavuje emocionálnu skúšku. Každodenné situácie, ktoré predtým fungovali hladko – obliekanie, jedlo, či odchod...

Na čo si dať pozor pri výbere škôlky?

Rozhodovanie o tom, kam zapísať svoje dieťa do škôlky, je jedným z najdôležitejších krokov, ktoré rodičia musia urobiť. Škôlka nie je len miestom, kde...

Aktivity, ktoré podporujú vývoj jemnej motoriky u detí

Jemná motorika je kľúčová pre každodenný život dieťaťa. Zahŕňa schopnosť vykonávať drobné, presné pohyby rukami a prstami, ktoré sú nevyhnutné pre množstvo aktivít, ako...