Magazín5 skvelých tipov, ako ochrániť vlhké priestory pred plesňou

5 skvelých tipov, ako ochrániť vlhké priestory pred plesňou

Kúpeľne a pivnice sú miesta s ideálnymi podmienkami na rast všetkých druhov plesní. Pleseň v kúpeľni, ale aj na ostatných vlhkých miestach vášho domu, by ste mali okamžite odstrániť. Produkuje totiž spóry, ktoré pri vdýchnutí spôsobujú dýchacie ťažkosti, kožné nepríjemnosti a celý rad ostatných zdravotných problémov.

Ako vyzerá a kde ju nájdete?

Plesne pre svoj rast potrebujú vlhkosť, a preto je pre nich pivnica či kúpeľňa úplne ideálne prostredie. Pleseň zvyčajne rastie nenápadne, pod povrchom. Môže byť tmavohnedá, sivá, alebo čierna a má zatuchnutý zápach, ktorý je ľahké rozpoznať. Zvyčajne ju nájdete vo vnútri umývadiel, v stropných a nástenných obkladoch, za stenami, v sprche, vo vani, ale aj na toalete. Netesné potrubie pod umývadlom, kde zostáva stojatá voda, alebo voda presakujúca v stenách, môžu byť tiež príčinou vzniku plesní. Čím skôr zakročíte, tým lepšie. Viete ako odstrániť vodný kameň? Najlepšie hneď na začiatku. To isté platí pre plesne.

Prevencia voči plesniam

Plesne nemusia byť súčasťou vášho života. Zbavíte sa ich veľmi jednoducho. Tak isto, ako viete opraviť upchatý odtok v kúpeľni, dokážete zatočiť aj plesňou a udržať ju na uzde. A to vďaka profesionálnym čistiacim prostriedkom a správnym postupom. Tu je niekoľko spôsobov, ako zabrániť vzniku plesní vo vašej domácnosti:

...

1. Vetrajte

Preferujete horúcu vodu pri sprchovaní? Aj toto môže viesť k rozvoju plesní. Uistite sa preto, že máte vždy zapnutý kúpeľňový ventilátor a po sprchovaní otvorte dvere, prípadne okná. Ventilátor nechajte zapnutý aspoň 30 minút. Investujte do sprchovej stierky, ktorú použijete na steny a dvere sprchového kúta, by ste takto znížili vlhkosť. Zabezpečte, aby bol dostatočne vetraný aj suterén. Ak vaša pivnica zapácha zatuchnuto, je vysoká pravdepodobnosť , že tu pleseň už rastie.

2. Opravte netesnosti, izolujte steny

Na hydroizoláciu a utesnenie miest, kde by sa mohli vyskytovať plesne, použite škárovaciu hmotu. Uistite sa, že ste opravili všetky netesnosti pod umývadlom, na strope, pri vani. Skontrolujte aj to, či sú vaše steny dobre izolované. Len správne izolované steny môžu regulovať teplotu a zabrániť rastu plesní. Zároveň by ste mali porozmýšľať o vodotesných riešeniach pivničných priestorov. Investujte napríklad do neporézneho materiálu na vyloženie oblastí, ktoré sú náchylné na presakovanie vody.

3. Použite technológie

Odvlhčovač zníži vlhkosť vo vašej domácnosti. Môžete ho zapojiť a umiestniť priamo do kúpeľne, aby vysal vlhkosť zo vzduchu. Do pivnice nainštalujte klimatizačné zariadenie na reguláciu prúdenia vzduchu. Následne na ňom nastavte vhodnú teplotu.

4. Odstráňte prebytočnú vlhkosť

Vaše podložky na nohy, kúpeľňové závesy a uteráky absorbujú najviac vlhkosti, takže je dôležité ich pravidelne prať a sušiť. Vždy vyžmýkajte a nechajte vyschnúť špongiu alebo iné hubky na sprchovanie, aby sa vysušili a často ich vymieňajte. Utrite aj kôš, do ktorého hádžete špinavé uteráky. Môžete tiež prejsť na tekuté mydlo, pretože pod klasickým sa často hromadí voda a vytvára sa tam vlhké prostredie, vhodné pre rast plesní. Ak dávate prednosť tuhému mydlu, zvážte investíciu do misky so spodnými otvormi na vetranie.

5. Pomôžte si čistiacimi prostriedkami

Sprchu po každom použití vyčistite, a ak sa dá, aj vysušte. Ak v domácnosti plesne nemáte, stačí, ak použijete rozprašovač naplnený octom. Keď už identifikujete pleseň vo vašej pivnici, alebo kdekoľvek inde, je celkom ľahké ju odstrániť. Na ošetrenie postačia špeciálne voľnopredajné čistiace prostriedky, ktoré odstránia pleseň už za pár minút a dokonca bez drhnutia.

Keď plesne zmiznú, snažte sa pravidelne upratovať, vetrať a kontrolujte, či sa tento problém nevracia. Aj keď sú možno plesne prirodzenou súčasťou nášho života, nemusia byť súčasťou vášho domova. Vedieť, ako identifikovať, odstraňovať a predchádzať plesniam, udrží váš domov čistý a zdravý.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Partnerský život po narodení dieťaťa – ako si nájsť čas na seba navzájom

Narodenie dieťaťa je jednou z najväčších zmien v živote každého páru. Hoci ide o šťastné a naplňujúce obdobie, prichádza aj s výzvami, ktoré môžu...

Ako sa vyhýbať detským chorobám počas zimy?

Zima je obdobím, kedy deti častejšie čelia rôznym chorobám, ako sú prechladnutia, chrípky či infekcie dýchacích ciest. Chladné počasie, oslabená imunita a pobyt v...

Prečo deti hovoria „nie“ a ako reagovať?

Obdobie vzdoru je prirodzenou súčasťou detského vývoja, no pre rodičov predstavuje emocionálnu skúšku. Každodenné situácie, ktoré predtým fungovali hladko – obliekanie, jedlo, či odchod...

Na čo si dať pozor pri výbere škôlky?

Rozhodovanie o tom, kam zapísať svoje dieťa do škôlky, je jedným z najdôležitejších krokov, ktoré rodičia musia urobiť. Škôlka nie je len miestom, kde...