Tehotenstvo14. týždeň tehotenstva

14. týždeň tehotenstva

Tento týždeň tehotenstva je pre vás, aj vaše dieťa, významný. Práve ste začali druhý trimester tehotenstva, poďte sa pozrieť, čo všetko sa zmenilo.

Vývoj dieťaťa

Vďaka mozgovým vzruchom tvárové svaly dieťaťa stále cvičia a vďaka tomu robí jeden výraz za druhým. Môže sa mračiť, škúliť, robiť úškľabky a môže si aj cmúľať palec. Jeho obličky produkujú moč, ktorý sa uvoľňuje do plodovej vody, v ktorej pláva. Ďalšou novinkou je, že vaše dieťa sa začína naťahovať. Je veľké približne 10 centimetrov, čo je veľkosť citróna. Jeho telo rastie rýchlejšie ako hlava. Do konca tohto týždňa mu paže dorastú do dĺžky, ktorá je primeraná jeho momentálnej veľkosti.

Na koži dieťaťa sa začína tvoriť lanugo. Ide o primárne ochlpenie, ktoré sa tvorí v druhom trimestri tehotenstva. Lanugo sú malé tenké chĺpky, ktoré pokrývajú celé telo dieťaťa. Toto ochlpenie časom vypadá.

...

Vývin orgánov

V pečeni sa začne v priebehu štrnásteho týždňa tehotenstva vytvárať žlč, čo je znamenie, že svoju prácu robí dobre. Jeho slezina začne pomáhať vytvárať červené krvinky. Aj keď nemôžete cítiť údery a kopy drobných rúk a nôh, vaše dieťa je pružnejšie a stáva sa čoraz aktívnejšie. Jeho ruky merajú niečo vyše 1 centimetra.

Druhý trimester tehotenstva

Vitajte v druhom trimestri tehotenstva. V tomto období sa vám pravdepodobne vrátila energia, nevoľnosť ustúpila, alebo sa aspoň radikálne zmiernila a vaše prsia už nie sú také bolestivé. V tomto období môžete pociťovať aj zvýšenú sexuálnu aktivitu a chuť na sex. Ak tomu tak nie je a naďalej sa cítite v tejto novej situácií nepohodlne, vydržte ešte pár mesiacov.

Rastúce bruško

Maternica sa vplyvom rastu dieťaťa stále viac a viac rozširuje. V hornej časti maternice a nad lonovou kosťou už môže byť viditeľné malé vyčnievajúce bruško. Začínajúci rast bruška môže byť pre oboch partnerov vzrušujúci a vaše okolie už nemôže mať pochýb o tom, že ste tehotná. Urobte si čas a plánujte, snívajte, užívajte si tento krásny čas.

Ak ste sa o seba pred tehotenstvom starali len občas, teraz je ten správny čas na starostlivosť o seba a svoje dieťa. Doprajte si dostatok oddychu, relaxujte, alebo si choďte zašportovať. Prechádzky v prírode sú skvelým spôsobom ako odbúrať stres a porozprávať sa s partnerom.

Pohlavie dieťaťa

Chlapec, alebo dievča? Vďaka ultrazvuku a prenatálnym testom je zisťovanie pohlavia dieťaťa jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým. Približne 64% matiek v prieskume uviedlo, že by chceli zistiť pohlavie dieťaťa ešte počas tehotenstva, zatiaľ čo 36% budúcich mamičiek radšej počká. Niektorí rodičia tvrdia, že zistiť pohlavie dieťaťa v tehotenstve, alebo až pri pôrode je rovnaké. Iní si zas myslia, že to je ako otvoriť darčeky ešte pred Vianocami.

Tak, či onak, obe možnosti majú svoje klady a zápory.

Výhody zistenia pohlavia

  • Mnoho žien tvrdí, že si k dieťaťu utvorí hlbšie puto, keď pozná pohlavie dieťaťa.
  • Môžete zúžiť zoznam mien pre dieťa na dievčenské, alebo len chlapčenské.
  • Môžete si nakúpiť detské oblečenie, zariadenie, alebo podložku pre dieťa, priamo pre pohlavie vášho dieťaťa. Chlapcom sa najčastejšie kupuje modré oblečenie a dievčatám ružové.

Výhody čakania na pôrod

  • Vy, váš partner, aj rodina, zažijete nádherné prekvapenie v deň pôrodu.
  • Ak dávate prednosť neutrálnym farbám oblečenia a detskej výbavy, je ideálne počkať, kým sa dieťa narodí. Pohlavie dieťaťa tak či tak neovplyvní váš výber.
  • Ultrazvuk nemusí byť stopercentný a je isté riziko, že sa namiesto dievčatka narodí chlapček, čo znamená dvojnásobné výdavky, ak ste kupovali oblečenie a výbavu v špecifickej farbe.

Tehotenské cvičenie

Ak ste tak ešte neurobili, teraz je ten správny čas, aby ste začali pravidelne cvičiť. Mnoho žien takisto zistí, že prenatálne cvičenie je skvelý spôsob, ako sa zoznámiť s ďalšími tehotnými ženami a navzájom sa podporovať. Vhodná je najmä joga, pilates, alebo tanečné hodiny, určené pre tehotné ženy.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Ďalšie články

Ako sa vyhýbať detským chorobám počas zimy?

Zima je obdobím, kedy deti častejšie čelia rôznym chorobám, ako sú prechladnutia, chrípky či infekcie dýchacích ciest. Chladné počasie, oslabená imunita a pobyt v...

Prečo deti hovoria „nie“ a ako reagovať?

Obdobie vzdoru je prirodzenou súčasťou detského vývoja, no pre rodičov predstavuje emocionálnu skúšku. Každodenné situácie, ktoré predtým fungovali hladko – obliekanie, jedlo, či odchod...

Na čo si dať pozor pri výbere škôlky?

Rozhodovanie o tom, kam zapísať svoje dieťa do škôlky, je jedným z najdôležitejších krokov, ktoré rodičia musia urobiť. Škôlka nie je len miestom, kde...

Aktivity, ktoré podporujú vývoj jemnej motoriky u detí

Jemná motorika je kľúčová pre každodenný život dieťaťa. Zahŕňa schopnosť vykonávať drobné, presné pohyby rukami a prstami, ktoré sú nevyhnutné pre množstvo aktivít, ako...