január 21, 2017 Posledná aktualizácia 10:30, 12. január, 2017

Ak žena pije počas tehotenstva veľa alkoholu, môže sa to skončiť pre jej dieťatko s poruchou vývinu. Fetálny alkoholový syndróm je súbor telesných a mentálnych vývinových vád plodu, ktoré vznikajú následkom konzumácie alkoholických nápojov v tehotenstve. Úplne rozvinutý fetálny alkoholový syndróm (FAS) sa vyskytuje u 0,2 – 2 detí z 1 000 živonarodených detí. Na Slovensku je to asi 250 detí ročne. 

Test, ktorý dokáže len z malého množstva krvi tehotnej matky odhaliť Downov syndróm sa v praxi stretol s dôverou lekárov aj slovenských žien. Za sedem mesiacov ho v praxi vyskúšalo viac ako 1300 tehotných žien, ktoré sa obávali chromozómových porúch svojich bábätiek. V 98 % prípadov TRISOMY test oznamoval potešujúcu správu a stovky budúcich mám tak mohli prežiť svoje tehotenstvo bez stresu či pochybností. Obavy o zdravie dieťaťa test potvrdil doposiaľ v 24 prípadoch, ktoré boli definitívne diagnostikované amniocentézou. 

Obdobie tehotenstva predstavuje úplne novú etapu v živote každej ženy a prináša tiež mnoho zmien, s ktorými sa musí organizmus popasovať. Častá nevoľnosť spôsobuje výraznú stratu minerálov a vitamínov, čo môže mať za následok zvýšenú únavu a celkovú vyčerpanosť organizmu. Každá mamina vie, že počas tehotenstva je dôležitý prísun pestrej stravy a dostatok, tak pre maminu ako aj pre dieťa. 

Ako zistiť pohlavie nenarodeného dieťatka? Donedávna sa to dalo len pomocou ultrazvuku, prípadne odberu plodovej vody.  Pohlavie dieťaťa sa však už dá určiť z krvi matky už na začiatku tehotenstva. BabyGen je neinvazívne prenatálne vyšetrenie, ktoré sa vykonáva v genetickom laboratóriu analýzou vzorky krvi matky už od 10. týždňa tehotenstva. 

Potom, čo počas tehotenstva prídete o dieťatko, by ste sa mali s partnerom spoločne postaviť týmto smutným chvíľam, než sa odďaľovať od seba.  Jednu minútu akoby svietilo slnko a vy ste išli na cestou rodičovstva v lesklom kabriolete. A zrazu prišlo ďalšie auto, ktoré ani jeden z vás nevidel prichádzať, a vrazilo do vás plnou silou...

Skvelá správa pre mamičky! Nový slovenský test dokáže odhaliť Downov syndróm rýchlo a bezbolestne – len zo vzorky krvi! Mladí slovenskí vedci totiž vyvinuli unikátny test pre tehotné ženy – TRISOMY test. Nové vyšetrenie dokáže rýchlo, bezpečne a bezbolestne s vysokou presnosťou od 12. týždňa tehotenstva vylúčiť najčastejšie chromozómové poruchy plodu (trizómie), napr. Downov syndróm.

Facebook

Posledné komentáre

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na info@prerodicov.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.