január 21, 2017 Posledná aktualizácia 10:30, 12. január, 2017

Ak ste sa narodili pred pádom režimu, možno aj vaša mama zažila, že k nej po pôrode prišla domov asistentka, aby ju naučila okúpať či nadojčiť bábätko. Časom však „terénne sestry“ z terénu zmizli a mladé ženy dostávajú rady v starostlivosti o dieťa, aj o seba samú, v pôrodniciach a u pediatrov. Napriek tomu, že sa o tom veľa nehovorí, povolanie pôrodnej asistentky u nás stále existuje. 

Máte doma predčasne narodené bábätko? Pozor na nebezpečný RS vírus! Malé deti do dvoch rokov sú vo všeobecnosti oveľa zraniteľnejšie ako zvyšok populácie. Z nich najohrozenejšiu skupinu tvoria predčasne narodené deti a deti s vrodenými chybami srdca či s chorobami pľúc, ktorých imunitný systém nie je úplne vyvinutý.  

Klokany, klokanky a klokankovanie...  Mnohým rodičom pojem „klokanka“ evokuje úplne normálny nosič vhodný na nosenie detičiek. Je odvodená predsa od klokana, zvieratka, ktoré je azda najznámejšie tým, že svoje mláďa nosí vo vaku hneď od narodenia. A taktiež od pojmu „klokankovanie“, ktoré niekde zachytili v súvislosti s nosením detí. 

Bezpečnosť detí je téma, o ktorej by sa dalo písať donekonečna. Kým niekde je problém materiál, inde to môžu byť chemikálie, ktoré je ťažké vypátrať. Alebo sa deti hrajú s hračkami, ktoré nie sú určené pre ich vek. Ako deťom vybrať hračky, ktoré sú naozaj bezpečné? 

"Konečne nemám vyčitky,"  zaujal ma status mojej kamarátky na facebooku. Reagovala tak na netradičnú akciu českej pôrodnej asistentky Anny Kohútovej, ktorú nazvala Česko spí se svými dětmi. Ľudia môžu pridať fotografiu seba so svojim dieťatkom v posteli, a mnohí to už urobili.  

 V nasledujúcom článku vám predstavíme štyri najčastejšie problémy pri dojčení, a návrhy, ako ich odstrániť. Ak dojčíte, prečítajte si nasledujúci článok, a ak sa vám bude páčiť, nezabudnite ho zdieľať medzi priateľkami.

Facebook

Posledné komentáre

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na info@prerodicov.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.