január 21, 2017 Posledná aktualizácia 10:30, 12. január, 2017

Zubný kaz je jedným z najrozšírenejších ochorení na našej planéte a určite patrí k tým nepríjemnejším, pričom postihnutí môžu byť všetci bez rozdielu veku či pohlavia. Nedostatočná hygiena, usadzovanie plaku a všadeprítomné baktérie – to  všetko môže byť príčinou jeho vzniku.

 

Niektoré deti majú pokazené zúbky už ako trojročné, iné ani ako desaťročné nemajú s kazmi vážnejšie problémy. Prečo je tomu tak, a čo máme robiť, aby naše deti zubné kazy nemali, sa nám pokúsila vysvetliť zubná lekárka MUDr. EVA ČAČOVÁ.

 

Viete si predstaviť, že by vaše dieťa vo veku šesť rokov nemalo žiadny zubný kaz? Že by malo v dvanástich rokoch len jediný zaplombovaný zub? Väčšina slovenských rodičov by na tieto otázky pravdepodobne odpovedala nie.

O detské zúbky sa treba starať od malička. Neplatí, že kým je dieťatko malé, netreba sa o jeho ústnu dutinu starať, ani že mliečne zuby netreba plombovať. Ako sa teda o zúbky správne starať?

Predchádzať zubnému kazu u detí sa dá aj správnym čistením. So stomatologičkou  MUDr. Valériou Michnovou, z bratislavského dentálneho centra ArtDentistic, sme sa rozprávali o správnom čistení zubov u detí a o potrebnej pomoci rodičov. 

Slovenské ženy vo veku 40 až 59 rokov sa starajú o svoje zuby najlepšie v porovnaní so ženami rovnakej vekovej skupiny v strednej Európe. Spoločne s Češkami najčastejšie vyhľadávajú zubného lekára a iba v ojedinelých prípadoch majú v tomto veku protézy.

Mliečne zuby majú dôležitú úlohu pri raste a polohe trvalých zubov. Spevňujú hornú a dolnú čeľusť a vzájomne sa opierajú. Polohu trvalých zubov môže ovplyvniť predčasná strata mliečnych zubov. Aj preto je dobré sa o ne starať už odmalička.

Pečatenie je preventívny zákrok v stomatológii, keď sa uzavrie ryhovaná žuvacia plocha zuba, aby sa tam nedostali baktérie a nevytvoril sa kaz, hlavne ak sú ryhy hlboké. Pečatenie sa môže robiť pri mliečnych zuboch, ale hlavne pri trvalom chrupe.

Facebook

Posledné komentáre

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na info@prerodicov.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Partneri

O nás

Portál PreRodičov.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Kontakt

Portál prevádzkuje vydavateľstvo BESTSELER

  • Bajkalská 9 (III. Veže), 831 04 Bratislava